Nabídněte Vaši chatu

Rozhledny v ČR | Průvodce 2021

Milujete výšky? Tak v tom případě objeďte ty nejkrásnější české rozhledny. Jaké to jsou? To už vám poradíme v článku, který pravidelně doplňujeme o nová místa.

Rozhledna Petřín

Petřín jako malá Eiffelovka

V České republice máme rozhledny hodně rádi. Narazíte na ně snad v každém městě. V přírodě i centru. Rozhled po okolí láká na různá místa tisíce návštěvníků. Asi všichni víme, že Eiffelova věž v Paříži patří mezi ty nejvyhledávanější na celém světě. Ročně ji navštíví nejméně 7 milionů lidí. Její stavba (1887-1889) začala k příležitosti 100. výročí velké francouzské revoluce. Včetně antény měří 324 metrů.

Naše Petřínská věž ji tedy sahá pouze po paty, ale přesto je opravdu krásná. Za její výstavbou stojí Český klub turistů, který se do pařížské věže zamilovali natolik, až její 5x menší napodobeninu opravdu v Praze postavil.

Rozhledny v ČR

Jaké rozhledny stojí za vaši návštěvu? Článek postupně doplňujeme a dopisujeme. Pokud budete mít nějaký tip nebo fotky, určitě nám napište.

Petřínská rozhledna vám naskytne neuvěřitelný pohled

Jak už jsme psali, za výstavbou stojí Český klub turistů. Základna celé věže je v nadmořské výšce 324 m. Jak vysoká je Petřínská rozhledna? Celkovou výšku má 65,5 metrů, vy se na horní plošině dostanete do výšky 55 metrů. Z jejího vrcholu získáte nepopsatelný výhled na Prahu. Ve večerních hodinách je navíc nádherně nasvícená, takže ideální k romantickým procházkám. 

Nezapomeňte prozkoumat zrcadlové bludiště, Strahovský klášter, Hladovou zeď, Letohrádek Kinských nebo Štefánikovu hvězdárnu. Samozřejmostí je lanová dráha, která vás k rozhledně vyveze. Na jaře a v létě v místní zahradě rozkvétají nádherné růže. K odpočinku slouží nespočet umístěných laviček. 

Vstupné

Dospělí - 150 Kč

Děti, studenti a senioři - 80 Kč

Děti do 6 let zdarma

Petřínská rozhledna

Doubravka na Černém mostě

Méně známou rozhlednu najdeme na Černém mostě. Měří 20 metrů, takže se nahoru dostanete po 98 schodech. Z vrcholu na vás čeká pěkný výhled po okolí. Nejspíše vás překvapí vzhled, protože má Doubravka tři masité nohy z akátového dřeva

Doubravka byla nominována na Českou cenu architektury 2020. V listopadu roku 2019 ji zapálili vandalové, naštěstí byla do konce roku opravena. Pokud se sem chcete vydat vlakem, vystupte na zastávce Praha-Kyje. Nejbližší autobusové zastávky jsou Nádraží Kyje a Kyje. Chůze od zastávek vám zabere cca 20 minut.

Vstupné

Zdarma

Rozhledna Doubravka

Jurkovičova rozhledna

Na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm najdete krásnou rozhlednu dosahující 32 metrů. Vy se dostanete do příjemných 19 metrů, ale i tak stojí za vaši návštěvu. Její vzhled zaujme hned na první pohled. Kovářská, klempířská a skoro všechna tesařská práce vznikla použitím starých technik a postupu, které dnes používá opravdu málokdo. 

Jak se k rozhledně dostat? Na křižovatce u Eroplánu běžte k Valašskému muzeu v přírodě. Od parkovišti u muzea pokračujte přes dřevěný most a pak nahoru do kopce po zelené turistické značce. Cesta trvá přibližně 30 minut. 

Vstupné

Dospělí - 40 Kč

Děti, studenti a senioři - 20 Kč

děti do 6 let zdarma

Jurkovičova rozhledna

Rozhledna Velká Deštná v Orlických horách

Na vrcholu Velké Deštné se objevily dokonce dvě rozhledny. Původní rozhledna byla v roce 2003 zrekonstruována a o 7 let později zbourána. V roce 2019 už na místě stála zbrusu nová, dřevem (modřín) pokládá rozhledna z ocelové konstrukce. Měří 19 metrů a nabízí výhled na Bystřické hory, Králický Sněžník, Ještěd a Krkonoše. Její vzhled je poměrně dost netradiční, tak si ji určitě nenechte ujít.

U Jiráskovy horské cesty na vás čeká malá bouda, kterou spravuje horská služba. O víkendech vám nabídnou malé občerstvení a v jiné dny se zde můžete schovat před větrem, sněhem, deštěm nebo únavou.

Zajímá vás otevírací doba a vstupné? Rozhledna je otevřena po celý rok a vstup je zdarma.

Rozhledna Velká Deštná(Rolf Dresden) CC BY-SA 4.0

Rozhledna kobylí vrch

V obci Kobylí na jižní Moravě se nachází Kobylí vrch, což je kopec ve výšce 334 m n. m. Na vrcholu najdete přenádhernou a opravdu netradiční rozhlednu. Díky tomu, že je to vlastně kruhová rampa, je vhodná i pro vozíčkáře a rodiny s kočárky. Když se vám poštěstí, tak dohlédnete až na rakouské Alpy.

I přes svůj neobvyklý vzhled se úžasně hodí do okolní krajiny. O to se moc dobře postarali architekti J. Vojtěška a J. Rolečka v roce 2018 - je tedy poměrně nová. Cesta nahoru je ozvláštněna informacemi o obci, zaměřte se na podlahu. Rozhledna je zakončena skleněnou stěnou. 

Vstupné

Zdarma

Kobylí vrch

Štěpánka v Jizerských horách

Na vrchu Hvězda nad vesnicí Příchovice (obec Kořenov) stojí zajímavá kamenná rozhledna Štěpánka. Tuto novogotickou stavbu najdete ve výšce 958 m n. m. Název Štěpánka je odvozen od arcivévody Stephana. Kníže Kamil Rohan mu ji při návštěvě vrchu chtěl věnovat, a tak začal v roce 1847 s výstavbou. Bohužel se Stephan musel o rok později vrátit zpět do Uher, tudíž Rohan stavbu nedokončil.

Celých 40 let se nic nedělo. O rozestavěnou rozhlednu se staral horský spolek a příchozí turisté. Místo totiž nabízí úžasný výhled na východ a západ slunce. Naštěstí ji spolek nakonec získal a za 4 roky tu vyrostla 24 m vysoká kráska. V roce 1892 se stala oblíbeným místem všech příchozích.

Z vrcholu se vám otevře výhled na západní Krkonoše a Jizerské hory, údolí Desné a Kamenice a horské chalupy. Na vrcholu rozhledny Štěpánka je webkamera - webkamera 1 a webkamera 2.

Vstupné

10 kč

Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Salaš vypadá jako dvě sedmičky

Pokud zavítáte do Zlínského kraje, určitě si naplánujte výlet na rozhlednu Salaš. Rozhledna s výškou 21 metru zaujme hlavně svým vzhledem. Základ stavby tvoří dvě různě velké sedmičky zakleslé do sebe. Povrch je obložen dřevem s modřínu.

Na vrchu každé sedmičky najdete plošinu vhodnou k poznávání krás z jiné perspektivy. Nachází se ve výšce 15 a 20 metrů. Její neobvyklý design jí dokonce v roce 2015 získal 2. místo v soutěži rozhleden, kterou pořádá Klub přátel rozhleden.

Myšlenka na stavbu nevzešla od obce či města, ale od soukromého investora, který chtěl kopec nad vesnicí Salaš zpříjemnit. Jeho návrh se neobešel bez menších úprav a to protáhnutí celé rozhledny do výšky, vyškrtnutí zastřešení a změny zábradlí ze skleněného na ocelové.

Vstupné

Zdarma

Rozhledna Salaš

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.