8 tipů, co si s sebou zabalit na hory s dětmi a kam vyrazit

kam na hory s dětmi

Máte rádi horskou turistiku a chcete i svým dětem ukázat krásy hor a přírody? V Česku máme spoustu krásných míst, kam na hory s dětmi můžete vyrazit. Než se alle vydáte, nezapomeňte se pořádně připravit a sbalit vše potřebné. V tomto článku vám poradíme, na co byste neměli zapomenout a co se vám bude na horách s dětmi hodit.

Jak naplánovat výlet na hory s dětmi

V Česku máme mnoho krásných hor a každém pohoří najdete nádhernou přírodu a mnoho tras, které i děti hravě zvládnou. Při plánování výletu s dětmi na hory je důležité zvážit věk a fyzickou kondici dětí, abyste vybrali vhodnou trasu, kterou v pohodě zvládnou ujít. Nezapomeňte taky zkontrolovat počasí, aby vás náhodou nepřekvapila třeba bouřka. S sebou je důležité zabalit s sebou dostatek jídla a pití a pár dalších věcí, které byste rozhodně neměli nechat doma.

8 tipů, co si s sebou zabalit na výlet na hory s dětmi

Každý občas na něco zapomene a většinou pak právě ty věci potřebuje. S dětmi to platí obzvlášť, protože nechat doma třeba svačinu byste určitě nechtěli a možná bez ní ani daleko nedošli. Co mít vždy u sebe v batohu, když jdete na hory s dětmi?

jak vybavit lékarničku

Pořádná svačina a dostatek pití

Nezapomeňte, že svačina je jako palivo. Když se děti pořádně nají, budou mít dostatek energie. Navíc moc dobře víte, že děti zajímá kdejaký kámen nebo louže, takže jim to může trvat déle. Proto mějte i náhradní svačinu, jako jsou třeba křupavé ořechy, sušené ovoce nebo tyčinky, které rychle zaženou hlad a doplní energii. Důležitý je také mít dostatek tekutin, abyste nebyli na suchu.

Lékárnička

Škrábance, odřeniny nebo menší pády nejsou na horách s dětmi nic neobvyklého. Vždy mějte po ruce malou lékárničku, ve které byste měli mít: cestovní dezinfekci, náplasti, pinzentu, obvaz, horečku, zažívací potíže a léky na alergii, protože se může stát, že dítě bodne nějaký hmyz a dítě dostane alergickou reakci (alergie na hmyz je jednou z nejběžnějších alergií u dětí). Samozřejmě pokud dítě užívá konkrétní léky, měli byste mít po ruce to, co potřebuje.

Oblečení do každé situace

Ať už se s dětmi chystáte na hory v létě nebo v zimě, nezapomeňte mít nejen náhradní oblečení (tričko, ponožky, kalhoty), ale také mikinu, pláštěnku a hlavně pokrývku hlavy, protože děti snadno dostanou úpal nebo úžeh. Určitě se vám bude hodit také rychleschnoucí ručník, obzvlášť pokud trasa povede kolem řek, ve kterých se děti rády brouzdají.

Pevná obuv

Je jedno, jestli jdete s dětmi nebo bez nich, na horskou turistiku jsou pevné boty nezbytností. Ochrání vás před promočenými ponožkami, zpevní váš kotník a nezvrtnete si nohu. Navíc to v botech s pořádnou podrážkou nebude ani tolik klouzat.

Čelovka nebo baterka

Jdete se podívat na východ či západ slunce nebo jdete na hory v zimě? V každém případě se vám bude hodit baterka, abyste po cestě viděli na cestu, a to obzvlášť na horách, kde mohou vést úzké kamenné cesty. Nejlepší je mít pro každé dítě vlastní čelovku, kdybyste se venku zdrželi do tmy.

Opalovací krém 

Jak určitě víte, na horách sluníčko pěkně pálí, i když třeba není takové horko. Proto nepodceňte přípravu a pečlivě se s dětmi namažte, abyste se nespálili. Hodit se budou také sluneční brýle.

Aktivity pro děti

Aby si děti výlet na hory opravdu užily, vemte jim s sebou třeba hrací karty, kterými se mohou zabavit během svačiny nebo třeba něco do auta či vlaku, abyste po cestě měli i vy chvíli klid. Do vlaku si děti bezpochyby zamilují slizáčka, se kterým si vydrží hrát hodiny, je malý, lehký a dokáže děti v případě nouze uklidnit, zpožděného vlaku nebo prostě když budete někde trčet.

Co se ještě může hodit

Člověk s dětmi nikdy neví. Může se vám hodit také pikniková deka, sáčky a tašky na případné odpadky nebo špinavé oblečení. Děti ocení také dalekohled nebo lupu, aby mohly důkladně zkoumat přírodu. Pokud si budete chtít pak někde rozdělat oheň a opéct špekáčky, budou se vám hodit také zápalky a kapesní nožík, ale to je lepší nechat na kempování.

Kam na hory s dětmi v Česku

Přestože je Česko malou zemí, je krásně rozmanité a na hory je možné vyrazit prakticky odkudkoliv. Ať už jedete na chatu do hor nebo na prodloužený víkend, máme pro vás několik tipů, kde by se vám i vašim dětem mohlo líbit. Zjistěte si předem zajímavosti, které po cestě můžete navštívit, aby to pro děti nebyla jen túra, ale také zábava. Kam na hory s dětmi? Sepsali jsme pro vás hned několik lokalit. Aby byla dovolená naprosto dokonalá, zarezervujte si včas na Interbohemia ubytování v chatě nebo chalupě. Je to lepší volba než hotel, protože budete mít místo jen pro sebe a nemusíte se starat o hlasité skotačení vašich dětí.

Dolní Morava

▪️Lanový park Sky Walk
▪️Stezka v korunách stromů
▪️Cyklistické trasy vhodné pro rodiny
▪️Naučná stezka Větrný vrch

Jizerské hory

▪️Krkonošská magistrála - vhodná i pro rodiny s dětmi
▪️Lanová dráha na Ještěd
▪️Cyklostezky po okolí Liberce
▪️Vodopády Jedlová

České Švýcarsko

▪️Pravčická brána
▪️Skalní město Tisá
▪️Děčínský Sněžník - vyhlídková věž s panoramatickým výhledem na Labské pískovce

Šumava

▪️Vyhlídková věž Poledník s výhledem na šumavskou krajinu
▪️Návštěva Národního parku Šumava s možností turistiky i cykloturistiky
▪️Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero
▪️Lanová dráha na Plechý - výstup na nejvyšší vrchol Šumavy

Orlické hory

▪️Výlet na Orlickou horu s rozhlednou
▪️Naučná stezka Tichá Orlice

Beskydy

▪️Kulíškova naučná stezka ve Velkých Karlovicích
▪️Stezka Valaška a skleněný skywalk
▪️Naučná stezka - Žlutá medvědí stezka v Malenovicích kolem vodopádů

Krkonoše

▪️Výstup na Sněžku (možnost využít lanovku)
▪️Návštěva přírodní rezervace Labské pískovce
▪️Procházky kolem krkonošských vodopádů, jako je Mumlavský vodopád

Český ráj

▪️Návštěva zříceniny hradu Trosky 
▪️Přírodní rezervace Prachovské skály
▪️Návštěva skalního města Hruboskalsko
▪️Naučná stezka Klokoci

Jeseníky

▪️Výstup na Praděd z Ovčárny
▪️Trasa k Červenohorskému sedlu z Ramzové
▪️Naučná stezka Bílá Opava kolem vodopádů
▪️Rešovské vodopády 
▪️Rašeliniště Rejvíz - naučná stezka vhodná i pro rodiny s dětmi

Krušné hory

▪️Božídarské rašeliniště,
▪️Přírodní park Přebuz
▪️Trasa Loupežnická stezka Inspirujte se oblíbenými chatami