Hrady a zámky v ČR | Průvodce 2023

Nebudeme si nic nalhávat. Česká republika nabízí nepřeberné množství úžasných hradů a zámků. Některé jsou dochované, jiné zase ne. Tak či tak, vaši pozornost si určitě zaslouží. My pro vás postupně sepisujeme průvodce, který se vám bude na cestách opravdu hodit. 

Letní období láká k četným výletům po ČR. Ať už je to po přírodě nebo památkách, je to skvělý způsob, jak se uvolnit, něčemu se přiučit a aktivně se pohybovat. Pokud jste si naplánovali víkendový trip nebo dokonce celotýdenní, nejspíše se ubytujete v okolí. Například chaty a chalupy v ČR mají opravdu dlouhou tradici a stávají se každoročně nejoblíbenějším typem ubytování. Mnohým to připomíná léto u babičky a dědečka.

Obsah článku:

1.   Pražský hrad
2.   Hrad Houska
3.   Hrad Kost
4.   Zámek Lednice
5.   Zámek Nové hrady
6.   Zámek Hluboká
7.   Hrad Loket
8.   Hrad Sovinec
9.   Hrad Buchlov
10. Zámek Loučeň
11. Zámek Blatná


Pražský hrad

Nejvýznamnější symbol české státnosti najdeme na Praze 1. Pražský hrad stojí na skalnatém výběžku situovaném nad Vltavou. Od 9. století sloužil jako sídlo českých knížat, králů a nakonec od roku 1918 i prezidenta. Také byl 2x používán jako rezidence pro císaře Svaté říše římské

Pražský hrad

Přístavby a úpravy z Pražského hradu udělaly jeden z největších hradních komplexů nejen v Evropě, ale po celém světě - Guinessova kniha rekordů ho popisuje jako největší starobylý hrad a navíc je největší hrad na světě, ve kterém stále bydlí lidé. Dosahuje délky 570 metrů a šířky 128 metrů

Součástí je nejvýznamnější pražský chrám - katedrála svatého Víta. Sloužila k bohoslužbám, korunovacím českých králů i jejich odpočinku v hrobce. Na začátku to však nebyla katedrála, ale předrománská rotunda, kterou v roce 925 nechal postavit kníže Václav. V roce 1060 byla přestavěna na baziliku s 2 věžemi.

Historie Pražského hradu je opravdu zajímavá a základy by měl znát každý z nás. Při zakoupení lístku za 125, 250 nebo 500 Kč získáte přístup do těchto objektů -  Starý královský palác,  Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička a Katedrála sv. Víta. Cena za vstup na velkou jižní vyhlídkovou věž katedrály sv. Víta vás bude stát 150, 80 až 300 Kč. Samozřejmě si lze připlatit audioprůvodce (3 h) nebo prohlídku s profesionálními průvodci Správy Pražského hradu

Na Hradě se pořádají i různé akce, např. výstavy, stálé expozice a přednášky. Pokud máte zakoupenou okruhovou vstupenku, získáváte 20% slevu na nákup divadelního představení v rámci Letních shakespearovských slavností v Královské zahradě. Konají se na přelomu srpna a září. Milovníci vín a českých dobrot si zase nesmí nechat ujít Vinobraní na Pražském hradě. Samozřejmě se koná pouze v případě příznivých podmínek.

Co možná neznáte, je podlouhlá renesanční budova - míčovna z roku 1569. Sloužila k hraní míčových her. Dnes je uznávána jako národní kulturní památka České republiky. Najdete ji v Královské zahradě. Celý povrch je ozvláštněn ornamentálními i figurálními sgrafity z konce 16. století. Tato úžasná a velmi detailní práce nadchne snad opravdu každého návštěvníka.

Adresa Pražského hradu
Hradčany
119 08 Praha 1

Hrad Houska

Hrad houska a paranormální jevy se spojují po celá desetiletí. Traduje se, že je v hradě vstup do samotného pekla. Kde přesně se ale nachází? Ukrývá ho kaple, studna nebo snad komora? To už necháme na vás. Peklo si vás stejně nakonec najde samo.

Hrad Houska

Na místě dnešního hradu stávalo hradiště, které nechal postavit Slavibor z rodu Pšovanů. Vznik gotického hradu je však tak nějak v mlze. Nikomu není příliš jasné, proč bylo zvoleno zrovna toto místo. Hrady obvykle kopírují (a chrání) důležité obchodní cesty nebo hranice. Jenže zde nebylo nic, co by stavbu vyžadovalo. Ale kdo ví. Možná je tu opravdu brána pekelná.

Veřejnost mohla hrad navštívit až v roce 1999. V současnosti je opraveno cca 90 % interiéru. Někteří lidé se dušují, že na hradě cítí neznámou energii.

Většina hradů chrání hrad od okolního světa, zde je to naopak. Spíše to vypadá, jak kdyby hrad měl zadržet něco uvnitř. Podle pověsti zde procházeli čerti a další zlé bytosti a nešlo se jich zbavit jinak než obrovskou stavbou vrostlou do skály. Je hrad Houska “náplast” chránící před nadpřirozenem? 

Kolik zaplatíte za vstup? Vstupné se pohybuje od 90 Kč za zlevněnou variantu až po 130 Kč pro dospělé. Rodinné vstupné činí 390 Kč a za pejska si připlatíte 30 Kč.

Adresa hradu Houska
Houska 1,
471 62 Doksy

Hrad Kost

V nádherném údolí Českého ráje na vás čeká český nejzachovalejší gotický hrad. Kost má nejspíše začátky už ve 14. století, kdy část vystavěl Beneš z Vartenberka a to dlouhý sál a obrannou věž, která místo chránila před útoky. Postupem času a změnou majitelů se hrad přeměňoval, dostavoval a přestavoval do renesanční podoby.  

Hrad Kost

Pokud hledáte ubytování v Českém ráji, pronajměte si jednu z chat z naší nabídky.

V 16. století se k hradu přidal pivovar a hospodářské budovy. Následně hrad zase vlastnilo mnoho lidí - Albrecht z Valdštejna, Oldřich Felix z Lobkovic a po ztrátě rezidenční funkce sloužil jako ubytování pro úředníky. Roku 1635 hrad vyhořel a bohužel pod rodem Černínů chátral. Za komunismu se Kost využívala jako muzeum renesančního a gotického umění. Dnes (od roku 1989) ho vlastní potomci Norberta Kinského a Anny Marie dal Borgo-Netolické, které byl hrad v roce 1948 zabaven.

Při návštěvě si můžete zvolit 3 okruhy. První vás seznámí s hradním palácem (120 Kč), druhý s mučírnou (120 Kč) a třetí je vhodný pro bezbariérový vstup (60 Kč), kdy si prohlédnete hradní nádvoří a kapli sv. Anny. Samozřejmě se dá koupit i zvýhodněné vstupné (180 Kč) do prvního a druhého okruhu, díky čemuž si prohlédnete vše, co k hradu patří. Senioři, studenti a děti do 6 let mají vstupné snížené.

Otevírací doba se mění, proto ji sledujte na webu.

Adresa hradu Kost
Podkost 1
506 01 Libošovice

Zámek Lednice

Pokud hledáte něco speciální, zámek Lednice je místo, které musíte navštívit. Celý Lednicko-valtický areál je od roku 1996 zapsaný na seznam UNESCO. Tento jihomoravský skvost se pyšní i dalšími zajímavostmi.

Zámek Lednice

IG: @sarka_laura

Ještě než ho Alois II. z Lichteinsteina nechal v půlce 19. století předělat na letní sídlo ve stylu anglické gotiky, byl to původně mohutný pompézní hrad Lednice, v jehož podhradí vzniklo město. 

V současnosti se tu propojuje barokní architektura, novogoticky upravená budova zámku a drobné stavby v romantickém stylu

K tomu, aby se zde mohla pořádat důležitá setkání, se vystavěly nádherné reprezentační sály se stěnami obloženými dřevem, vyřezávanými stropy, detailně zdobenými kazetovými stropy a vřetenovým schodištěm. Díky své pompéznosti nemají v Evropě žádnou konkurenci. Interiér vás naprosto ohromí.

TIP: Sháníte ubytování v Jihomoravském kraji? Pronajměte si překrásnou chatu nebo chalupu.

Stejně tak nemá obdoby místní krajinářský park a francouzská zahrada. V největší českém parku si můžete prohlédnout Hraniční zámeček, Chrám tří grácii (také Tři grácie), Apollonův chrám, umělou zříceninu Janův hrad a nebo minaret, což je památka postavená podle Josefa Hardtmutha. Procházka parkem a zahradami ve vás uklidní a zároveň dodá energii. K prohlédnutí je také zámecký skleník.

Návštěvníci si mohou vybrat ze 6 prohlídkových okruhů. Za dospělého je cena od 100 Kč do 240 Kč. U dětí se vstupné samozřejmě snižuje.

Otevírací doba se hodně mění podle měsíců. Květen, červen a září je otevřeno denně (kromě pondělí) od 9 do 17 hodin. Červenec a srpen je otevřeno denně od 9 do 17 hodin. 

Adresa zámku Lednice
Zámek 1
691 44 Lednice

Zámek Nové Hrady

U Litomyšle narazíte na opravdu krásný zámek Nové Hrady v rokokovém stylu. Území, na kterém se zámek nachází, je opravdu rozsáhlé. 

Stavbu nechal ke konci 18. století postavit hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré. Díky jeho specifickým nárokům zde vzniklo naprosto unikátní “české Versailles”, připomíná totiž typická francouzská letní sídla.

Při vstupu vás určitě uchvátí zahrada, která bývá v jarním i letním období díky květinám nádherně barevná. V okolí se však nachází 10 různých zahrad, kde každá nabízí něco jiného, např. francouzská zahrada, bílá zahrada, rozárium (růžová zahrada), zelené divadlo, zeleninová zahrada nebo labyrint. 

Samozřejmě si nenechte ujít ani prohlídku zámku, muzeum motokol a galerii klobouků. Pokud vás bude honit mlsná, zastavte se v místní kavárně na kávu a zákusek. Pokud budete mít štěstí, bude v ní zrovna probíhat nějaká výstava.

Vstupné se dělí podle toho, co chcete navštívit. 

●  Zámecký areál - 80 kč za osobu
●  Zámek - 120 Kč za dospělého, 80 Kč za dítě, studenta a seniora
●  Muzeum motokol - 80 Kč za dospělého, 50 Kč za dítě, studenta a seniora
●  Galerie klobouků - 50 Kč za dospělého, 40 Kč za dítě, studenta a seniora

Adresa zámku Nové Hrady
Zámek - č.p. 1
539 45 Nové Hrady

Zámek Hluboká

Kousek od Českých Budějovic, v Jihočeském kraji, stojí naprosto nádherný a jedinečný zámek Hluboká.

Z původního hradu se díky novým majitelům (1661), Schwarzenbergům, stal jeden z nejkrásnějších zámků v ČR. Jezdí se na něj podívat jak Češi, tak i cizinci. Tehdejší kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu jezdíval se svou ženou Eleanor do Anglie a zúčastnil se dokonce korunovace britské královny Viktorie v roce 1838. I ta ovlivnila, jak bude zámek vypadat.

Prvně se zámek v ⅓ 18. století přestavil do barokní podoby a následně v ½ 19. století do té romantické. Vzor pro přestavbu byl královský hrad Windsor v anglickém hrabství Berkshire. Pokud jste ho někdy viděli, nejspíš jste zaznamenali, jak moc podobné si jsou. Interiér je plný bohatých dřevořezeb, ušlechtilého dřeva a obrazů evropských mistrů, vitráží, lustrů a keramiky. V suterénu pak na vás čeká kuchyně, zámecká cukrárna a jídelní i osobní výtah. 

Koukáte na fotky a přijde vám, jako byste na zámku už někdy byli? Možná je to tím, že se v Hluboké natáčelo mnoho pohádek, např. Pyšná princezna, Tři bratři, Jezerní královna nebo Šípková Růženka (a další). Kromě pohádek se zde natočil i kousek filmu Underworld: Krvavé války.

Vstupné se liší podle toho, který okruh si vyberete

●  Reprezentační pokoje - cena od 100 do 240 Kč
●  Soukromé pokoje - cena od 70 do 180 Kč
●  Kuchyně  - cena od 50 do 130 Kč
●  Hostinské pokoje - cena od 110 do 280 Kč
●  Věž - cena od 60 do 150 Kč
●  Zimní prohlídková trasa - cena od 80 do 210 Kč

Otevřeno je po celý rok. Otevírací doba v hlavní sezóně květen - srpen je od 9 do 17 hodin, kdy v 12 až 12:30 probíhá polední pauza. 

V okolí najdete také mnoho zajímavých cyklostezek, zoologickou zahradu Hluboká, rybníky a opravdu nádhernou přírodu.

Adresa státního zámku Hluboká nad Vltavou
Bezručova 142
373 41 Hluboká nad Vltavou

Hrad Loket

Ptáte se, proč Loket? Říká se, že je to kvůli řece Ohře pod hradem, která se zde ohýbá jako lidský loket. 

Hrad Loket

Hrad měl pravděpodobně původně funkci pohraniční pevnosti, následně však sloužil králům, měšťanům pánům a v 19. a 20. století převzal funkci vězení. Lehce po začátku 1989 se otevřel i veřejnosti. Jeho výstavba v 2. polovině 12. století je přisuzována českému králi Vladislavu I., nebo ministeriálům císaře Friedricha I. Barbarossy. Jeho současná gotická podoba se začala rýsovat až na konci 14. století, kdy se Loket stal útočištěm příslušníků královského rodu.

Během nepokojů proti Janu Lucemburskému sem utíká Eliška Přemyslovna s 3letým Václavem (Karlem IV.) a nachází tolik chtěné bezpečí. Ačkoliv zde byl pro jeho vlastní ochranu Václav jako ve vězení, k místu si vybudoval pozitivní vztah a často se sem vracel. Místnímu pivovaru dokonce udělil právo várečné.

Co zde můžete vidět? V podstatě celý hrad - pro návštěvníky je otevřená věž, rotunda, vězení a 4 poschodí vězeňských kobek, kde je výstava útrpného práva (mučírna) s mučícími nástroji a děsivými zvuky, dále pak na hradě najdete výstavu zbraní a porcelánu, nástěnné malby, historické dokumenty a mnoho dalšího.

Vstupné na hrad Loket vás vyjde od 105 Kč pro děti, studenty a seniory, přes 125 Kč pro dospělé až na 380 Kč pro rodiny.

Otevírací doba je minimálně od 9 hodin do 16 hodin. V dubnu až červnu (a také září - říjen) se zavírá až v 17, v červenci a srpnu v 18:30.

Adresa hradu Loket
Zámecká 67
357 33 Loket

Hrad Sovinec

Sovinec, největší moravský hradní komplex, nechali postavit bratři Pavel a Vok ze Sovince. V první třetině 14. století v Nízkých Jeseníkách začali s výstabou, která skončila v roce 1332. Vznikl bergfrit a palác, což vydrželo až do přelomu 14. a 15 století, kdy následovalo opevnění předhradu a úzkého parkánu. Na počátku 16. století přibylo nádvoří a dva paláce spojené hradbou, které předělali páni z Boskovic ke konci století do renesančního slohu. Následně se ještě přidaly hradby, bastiony, dělová bašta a opevnění výběžku nad údolím (Kočičí hlava). 

Hrad Sovinec

Zdroj foto: hrad-sovinec.cz/foto

A jak se hrad rozrůstal, bohužel i ke konci 18. století ztrácel na důležitosti a také zažil rozsáhlý požar, kvůli kterému se zbořilo jedno patro a započalo nedůstojné chátrání a rozprodávání na materiál. Okolo poloviny 19. století se před hrad postavil kostel sv. Augustina a na začátku 20. století se Sovinec stal letním sídlem pro velmistra Řádu německých rytířů. O 40 let později opět vyhořel a od roku 1951 zde dodnes probíhají různé rekonstrukce a práce.

Od roku 2016 je zpřístupněn nový okruh vedoucí do hradního podzemí, kde je skrytá chodba, jež byla v minulosti zavalená.

Na výběr máte ze tří okruhů - základní, vnější opevnění a „pro práčata“. První dva okruhy stojí 120 Kč pro dospělé, 60 Kč pro děti, studenty a seniory nebo 300 Kč pro rodiny. Nejsnazší okruh stojí 100 Kč, 50 Kč nebo 250 Kč. 

●  základní okruh - vnější a vnitřní prostory hradu a výklad o historii hradu, stálé expozice, sezónní výstavy, rytířský sál a byt nadlesního.
●  vnější opevnění - barokní opevnění hradu, historie obléhání hradu Švédy za třicetileté války, prohlídka příkopu až do 82 m dlouhé podzemní chodby, bastiony, parkány a bašta Kočičí hlava. Okruh není vhodný pro děti do 6 let a bez psa. Vezměte si pevnou obuv.
●  pro práčata - okruh se podobná tomu základnímu, ale je vhodná pro dětí od 4 do 10 let.

Otevírací doba hradu Sovinec je od května do konce září v rozmezí 9 až 18 hodin. V ostatní měsíce se zavírá o hodinu dřív, tedy 17 h. Pořádají se tady taky různé kulturní a společenské akce a zajímavý program.

Adresa hradu Sovinec
Sovinec 58
79351 Jiříkov - Sovinec

Hrad Buchlov

Přibližně 12 kilometrů od Uherského Hradiště najdeme jeden z nejstarších českých hradů vůbec. Je jím hrad Buchlov z 13. století. K tomuto mohutnému hradu se pojí hned několik zajímavých informací.

Jedna z nich je ta, že tuhle obrannou pevnost a středisko se soudní pravomocí a loveckým právem nikdo nezvládl dobýt. Nejspíš tomu pomohlo umístění ve skalách a příkop okolo. O dobytí se pokoušeli husité, Švédi či Matyáš Korvín, nikdo ale nebyl úspěšný.

Dále se povídá, že je tu Černá paní, které hrad obchází a straší v pokoji mrtvých, kde se před pohřbem ukládala těla. Kdo to ale je a čím si to zasloužila? Příběh má klasicky základ v lásce a nenávisti. Kateřina Rájecká poměrně veřejně projevovala odpor k Richardu Prakšickému, což byl její manžel a zároveň i hradní pán. Ten sice vedl spory s více lidmi, ale je celkem jasné, kdo nakonec mohl za jeho smrt. Byla to právě ona a to proto, aby si mohla vzít svého milence a známého Richarda, Viléma Zoubka. Kateřina žádný trest za živa nedostala, ale někteří by dali ruku do ohně, že se ve večerních hodinách občas ukáže…

A jako poslední zajímavost (ačkoliv jich je rozhodně víc) zmíníme, že je na hradě mumie. Jak se dostane egyptská mumie na český hrad? Například pomocí Josefa Wratislava z Mitrovic, který si myslel, že to bude ideální svatební dar pro jeho sestru. A kdyby nestačila negativní energie z Kateřiny, vyzařuje i z této mumie, protože na hradě nikdy nedojde klidu a posmrtného odpočinku.

V okolí také najdete zámek Buchlovice z konce 17. století. Je to opravdu krásné místo, takže si nezapomeňte udělat výlet i k němu.

Otevírací doba na hradu Buchlov je po celý rok od 9 hodin. V květnu, červnu a září je otevřeno do 16 hodin od úterý do neděle. O prázdninách v červenci a srpnu je otevřeno o hodinu déle po celý týden.

Vstupné se liší podle navštíveného okruhu, na výběr jich je dohromady 7. Připravte se na ceny od 50 Kč.

Státní hrad Buchlov
Polesí 418
687 08 Buchlovice

Zámek Loučeň

Přibližně 60 kilometrů od Prahy a kousek od Nymburka najdeme romantický zámek Loučeň. Kromě zámku na vás čeká v anglickém parku neuvěřitelných 12 bludišť a labyrintů, takže věřte, že se s dětmi určitě pobavíte.

Původní středověká tvrz pochází z první třetiny 13. století a až do 18. století tvrzí taky zůstala. Obvykle se zde pohybovali nepříliš známí a důležití lidé, kteří neměli dostatek financí na výstavbu zámku. To se ale příchodem Karla Arnošta z Valdštejna změnilo. V roce 1704 začal s výstavbou a v roce 1713 skončil. Výsledkem byl nádherný romantický zámek. Přibyla také kaple, která se postupem času přetransformovala na kostel Nanebevzetí Panny Marie. 

Po smrti Karla se předával do rukou dědiček, až se následně zastavil u Fürstenberků. Z těch se v roce 1809 zámek přesunul na Maxmiliána z rodu Thurn-Taxisů. O tomto rodu se na zámku poměrně dost dozvíte, protože se jim expozice hodně věnují. Za jejich působení se tu také zrodil klasický anglický park. Při cestách Evropou zámek navštívil známý spisovatel Mark Twain

Kromě zámku, kostela, labyrintů a bludišť tu najdete i jezírka, kašny, visuté lávky, lanové centrum, amfiteátr, oranžerie, altánek, domeček a kuličkové hřiště.

Vstupné na zámek Loučeň (zámecká prohlídka + park s labyrinty) vás vyjde od 180 Kč pro děti, studenty a seniory, 220 Kč pro dospělé až na 770 Kč pro rodiny. Pokud s sebou máte pejska, zaplatíte navíc 50 Kč.

Areál je otevřen denně od 10 hodin do 17 hodin. Prohlídky zámku ve všední dny začínají od 12, 14 a 16 hodin a o víkendu od 11 do 16 (každou hodinu). 

Zámek Loučeň
Loučeň 1
289 37 Loučeň

Zámek Blatná

Zámek Blatná, to je jeden ze tří (Červená Loha, Švihov) nejzachovalejších vodních sídel v ČR. Dochované vodní plochy, parky a rozmanitá dobová architektura patří mezi ty nejkrásnější zážitky z českých památek. 

O původní tvrzi dohledáme záznamy až do roku 1235, kdy místo sloužilo jako sídlo Vyšemíra. O 6 let později se v další zmínce dozvídáme, že z obyčejné tvrze byl již hrádek s vodní ochranou. Ve 2. polovině 13. století, kdy Blatnou vlastnili Bavorové, došlo k výstavbě na honosnější sídlo se zděnou hradbou a vodním opevněním stvořeným z okolních bažin. Na moderní podobu si však ještě musel zámek počkat. Po Bavorech hrad převzali pánové z Rožmitálu a to bylo pro Blatnou opravdu přínosné. Jan z Rožmitálu románské sídlo přestavěl na gotickou pevnost se vstupní věží. Jeho syn, purkrabí na dvoře Vladislava Jagellonského, miloval luxus a výsledkem bylo přebudování jihozápadního paláce na goticko-renesanční Rejtůj palác s třemi patry. 

Proč Rejtův? Protože se na stavbě podílel talentovaný Benedikt Rejt, který pracoval i na Vladislavském sále na Pražském hradě či chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

K současné podobě se zámek dostal v období 1850 až 1856 za pomoci vlastníka Roberta Hildprandta a architekta Bernarda Grübera z Mnichova, kdy mu nový vzhled dodaly novogotické úpravy v romantickém duchu.

Zámek Blatná je pro veřejnost otevřený od dubna do konce října, otevírací doba se však mění. Pouze v červenci a srpnu je otevřeno denně a to od 9 do 18. Park je otevřen každý den, v letním období (15. březen -  14. říjen) od 6 do 20, v zimním od 6 do 18. 

Vstupné se pohybuje od 145 kč za snížené vstupné, přes 190 Kč pro dospělého až po 550 Kč pro rodiny. Do parku se platí vstupné 30 Kč. Peníze se používají na krmení.

Pokud nejsou v říji (najdete na webu), můžete v parku krmit daňky, přineste si jablka nebo mrkev. Obvykle jsou poměrně dost přátelští a zvědaví.

 



Inspirujte se oblíbenými chatami