Nabídněte Vaši chatu

Hrady a zámky v ČR | Průvodce 2022

Nebudeme si nic nalhávat. Česká republika nabízí nepřeberné množství úžasných hradů a zámků. Některé jsou dochované, jiné zase ne. Tak či tak, vaši pozornost si určitě zaslouží. My pro vás postupně sepisujeme průvodce, který se vám bude na cestách opravdu hodit. 

Letní období láká k četným výletům po ČR. Ať už je to po přírodě nebo památkách, je to skvělý způsob, jak se uvolnit, něčemu se přiučit a aktivně se pohybovat. Pokud jste si naplánovali víkendový trip nebo dokonce celotýdenní, nejspíše se ubytujete v okolí. Například chaty a chalupy v ČR mají opravdu dlouhou tradici a stávají se každoročně nejoblíbenějším typem ubytování. Mnohým to připomíná léto u babičky a dědečka.

Obsah článku:

1. Pražský hrad
2. Hrad Houska
3. Hrad Kost
4. Zámek Lednice
5. Zámek Nové hrady
6. Zámek Hluboká

Pražský hrad

Nejvýznamnější symbol české státnosti najdeme na Praze 1. Pražský hrad stojí na skalnatém výběžku situovaném nad Vltavou. Od 9. století sloužil jako sídlo českých knížat, králů a nakonec od roku 1918 i prezidenta. Také byl 2x používán jako rezidence pro císaře Svaté říše římské

Pražský hrad

Přístavby a úpravy z Pražského hradu udělaly jeden z největších hradních komplexů nejen v Evropě, ale po celém světě - Guinessova kniha rekordů ho popisuje jako největší starobylý hrad a navíc je největší hrad na světě, ve kterém stále bydlí lidé. Dosahuje délky 570 metrů a šířky 128 metrů

Součástí je nejvýznamnější pražský chrám - katedrála svatého Víta. Sloužila k bohoslužbám, korunovacím českých králů i jejich odpočinku v hrobce. Na začátku to však nebyla katedrála, ale předrománská rotunda, kterou v roce 925 nechal postavit kníže Václav. V roce 1060 byla přestavěna na baziliku s 2 věžemi.

Historie Pražského hradu je opravdu zajímavá a základy by měl znát každý z nás. Při zakoupení lístku za 125, 250 nebo 500 Kč získáte přístup do těchto objektů -  Starý královský palác,  Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička a Katedrála sv. Víta. Cena za vstup na velkou jižní vyhlídkovou věž katedrály sv. Víta vás bude stát 150, 80 až 300 Kč. Samozřejmě si lze připlatit audioprůvodce (3 h) nebo prohlídku s profesionálními průvodci Správy Pražského hradu

Na Hradě se pořádají i různé akce, např. výstavy, stálé expozice a přednášky. Pokud máte zakoupenou okruhovou vstupenku, získáváte 20% slevu na nákup divadelního představení v rámci Letních shakespearovských slavností v Královské zahradě. Konají se na přelomu srpna a září. Milovníci vín a českých dobrot si zase nesmí nechat ujít Vinobraní na Pražském hradě. Samozřejmě se koná pouze v případě příznivých podmínek.

Co možná neznáte, je podlouhlá renesanční budova - míčovna z roku 1569. Sloužila k hraní míčových her. Dnes je uznávána jako národní kulturní památka České republiky. Najdete ji v Královské zahradě. Celý povrch je ozvláštněn ornamentálními i figurálními sgrafity z konce 16. století. Tato úžasná a velmi detailní práce nadchne snad opravdu každého návštěvníka.

Adresa Pražského hradu
Hradčany
119 08 Praha 1

Hrad Houska

Hrad houska a paranormální jevy se spojují po celá desetiletí. Traduje se, že je v hradě vstup do samotného pekla. Kde přesně se ale nachází? Ukrývá ho kaple, studna nebo snad komora? To už necháme na vás. Peklo si vás stejně nakonec najde samo.

Hrad Houska

Na místě dnešního hradu stávalo hradiště, které nechal postavit Slavibor z rodu Pšovanů. Vznik gotického hradu je však tak nějak v mlze. Nikomu není příliš jasné, proč bylo zvoleno zrovna toto místo. Hrady obvykle kopírují (a chrání) důležité obchodní cesty nebo hranice. Jenže zde nebylo nic, co by stavbu vyžadovalo. Ale kdo ví. Možná je tu opravdu brána pekelná.

Veřejnost mohla hrad navštívit až v roce 1999. V současnosti je opraveno cca 90 % interiéru. Někteří lidé se dušují, že na hradě cítí neznámou energii.

Většina hradů chrání hrad od okolního světa, zde je to naopak. Spíše to vypadá, jak kdyby hrad měl zadržet něco uvnitř. Podle pověsti zde procházeli čerti a další zlé bytosti a nešlo se jich zbavit jinak než obrovskou stavbou vrostlou do skály. Je hrad Houska “náplast” chránící před nadpřirozenem? 

Kolik zaplatíte za vstup? Vstupné se pohybuje od 90 Kč za zlevněnou variantu až po 130 Kč pro dospělé. Rodinné vstupné činí 390 Kč a za pejska si připlatíte 30 Kč.

Adresa hradu Houska
Houska 1,
471 62 Doksy

Hrad Kost

V nádherném údolí Českého ráje na vás čeká český nejzachovalejší gotický hrad. Kost má nejspíše začátky už ve 14. století, kdy část vystavěl Beneš z Vartenberka a to dlouhý sál a obrannou věž, která místo chránila před útoky. Postupem času a změnou majitelů se hrad přeměňoval, dostavoval a přestavoval do renesanční podoby.  

Hrad Kost

Pokud hledáte ubytování v Českém ráji, pronajměte si jednu z chat z naší nabídky.

V 16. století se k hradu přidal pivovar a hospodářské budovy. Následně hrad zase vlastnilo mnoho lidí - Albrecht z Valdštejna, Oldřich Felix z Lobkovic a po ztrátě rezidenční funkce sloužil jako ubytování pro úředníky. Roku 1635 hrad vyhořel a bohužel pod rodem Černínů chátral. Za komunismu se Kost využívala jako muzeum renesančního a gotického umění. Dnes (od roku 1989) ho vlastní potomci Norberta Kinského a Anny Marie dal Borgo-Netolické, které byl hrad v roce 1948 zabaven.

Při návštěvě si můžete zvolit 3 okruhy. První vás seznámí s hradním palácem (120 Kč), druhý s mučírnou (120 Kč) a třetí je vhodný pro bezbariérový vstup (60 Kč), kdy si prohlédnete hradní nádvoří a kapli sv. Anny. Samozřejmě se dá koupit i zvýhodněné vstupné (180 Kč) do prvního a druhého okruhu, díky čemuž si prohlédnete vše, co k hradu patří. Senioři, studenti a děti do 6 let mají vstupné snížené.

Otevírací doba se mění, proto ji sledujte na webu.

Adresa hradu Kost
Podkost 1
506 01 Libošovice

Zámek Lednice

Pokud hledáte něco speciální, zámek Lednice je místo, které musíte navštívit. Celý Lednicko-valtický areál je od roku 1996 zapsaný na seznam UNESCO. Tento jihomoravský skvost se pyšní i dalšími zajímavostmi.

Ještě než ho Alois II. z Lichteinsteina nechal v půlce 19. století předělat na letní sídlo ve stylu anglické gotiky, byl to původně mohutný pompézní hrad Lednice, v jehož podhradí vzniklo město. 

V současnosti se tu propojuje barokní architektura, novogoticky upravená budova zámku a drobné stavby v romantickém stylu

K tomu, aby se zde mohla pořádat důležitá setkání, se vystavěly nádherné reprezentační sály se stěnami obloženými dřevem, vyřezávanými stropy, detailně zdobenými kazetovými stropy a vřetenovým schodištěm. Díky své pompéznosti nemají v Evropě žádnou konkurenci. Interiér vás naprosto ohromí.

TIP: Sháníte ubytování v Jihomoravském kraji? Pronajměte si překrásnou chatu nebo chalupu.

Stejně tak nemá obdoby místní krajinářský park a francouzská zahrada. V největší českém parku si můžete prohlédnout Hraniční zámeček, Chrám tří grácii (také Tři grácie), Apollonův chrám, umělou zříceninu Janův hrad a nebo minaret, což je památka postavená podle Josefa Hardtmutha. Procházka parkem a zahradami ve vás uklidní a zároveň dodá energii. K prohlédnutí je také zámecký skleník.

Návštěvníci si mohou vybrat ze 6 prohlídkových okruhů. Za dospělého je cena od 100 Kč do 240 Kč. U dětí se vstupné samozřejmě snižuje.

Otevírací doba se hodně mění podle měsíců. Květen, červen a září je otevřeno denně (kromě pondělí) od 9 do 17 hodin. Červenec a srpen je otevřeno denně od 9 do 17 hodin. 

Adresa zámku Lednice
Zámek 1
691 44 Lednice

Zámek Nové Hrady

U Litomyšle narazíte na opravdu krásný zámek Nové Hrady v rokokovém stylu. Území, na kterém se zámek nachází, je opravdu rozsáhlé. 

Stavbu nechal ke konci 18. století postavit hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré. Díky jeho specifickým nárokům zde vzniklo naprosto unikátní “české Versailles”, připomíná totiž typická francouzská letní sídla.

Při vstupu vás určitě uchvátí zahrada, která bývá v jarním i letním období díky květinám nádherně barevná. V okolí se však nachází 10 různých zahrad, kde každá nabízí něco jiného, např. francouzská zahrada, bílá zahrada, rozárium (růžová zahrada), zelené divadlo, zeleninová zahrada nebo labyrint. 

Samozřejmě si nenechte ujít ani prohlídku zámku, muzeum motokol a galerii klobouků. Pokud vás bude honit mlsná, zastavte se v místní kavárně na kávu a zákusek. Pokud budete mít štěstí, bude v ní zrovna probíhat nějaká výstava.

Vstupné se dělí podle toho, co chcete navštívit. 

●  Zámecký areál - 80 kč za osobu
●  Zámek - 120 Kč za dospělého, 80 Kč za dítě, studenta a seniora
●  Muzeum motokol - 80 Kč za dospělého, 50 Kč za dítě, studenta a seniora
●  Galerie klobouků - 50 Kč za dospělého, 40 Kč za dítě, studenta a seniora

Adresa zámku Nové Hrady
Zámek - č.p. 1
539 45 Nové Hrady

Zámek Hluboká

Kousek od Českých Budějovic, v Jihočeském kraji, stojí naprosto nádherný a jedinečný zámek Hluboká.

Z původního hradu se díky novým majitelům (1661), Schwarzenbergům, stal jeden z nejkrásnějších zámků v ČR. Jezdí se na něj podívat jak Češi, tak i cizinci. Tehdejší kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu jezdíval se svou ženou Eleanor do Anglie a zúčastnil se dokonce korunovace britské královny Viktorie v roce 1838. I ta ovlivnila, jak bude zámek vypadat.

Prvně se zámek v ⅓ 18. století přestavil do barokní podoby a následně v ½ 19. století do té romantické. Vzor pro přestavbu byl královský hrad Windsor v anglickém hrabství Berkshire. Pokud jste ho někdy viděli, nejspíš jste zaznamenali, jak moc podobné si jsou. Interiér je plný bohatých dřevořezeb, ušlechtilého dřeva a obrazů evropských mistrů, vitráží, lustrů a keramiky. V suterénu pak na vás čeká kuchyně, zámecká cukrárna a jídelní i osobní výtah. 

Koukáte na fotky a přijde vám, jako byste na zámku už někdy byli? Možná je to tím, že se v Hluboké natáčelo mnoho pohádek, např. Pyšná princezna, Tři bratři, Jezerní královna nebo Šípková Růženka (a další). Kromě pohádek se zde natočil i kousek filmu Underworld: Krvavé války.

Vstupné se liší podle toho, který okruh si vyberete

●  Reprezentační pokoje - cena od 100 do 240 Kč
●  Soukromé pokoje - cena od 70 do 180 Kč
●  Kuchyně  - cena od 50 do 130 Kč
●  Hostinské pokoje - cena od 110 do 280 Kč
●  Věž - cena od 60 do 150 Kč
●  Zimní prohlídková trasa - cena od 80 do 210 Kč

Otevřeno je po celý rok. Otevírací doba v hlavní sezóně květen - srpen je od 9 do 17 hodin, kdy v 12 až 12:30 probíhá polední pauza. 

V okolí najdete také mnoho zajímavých cyklostezek, zoologickou zahradu Hluboká, rybníky a opravdu nádhernou přírodu.

Adresa státního zámku Hluboká nad Vltavou
Bezručova 142
373 41 Hluboká nad Vltavou