Nabídněte Vaši chatu

České zoo aneb jakou navštívit? Poradíme

Dítě v zoo

Zoologické zahrady v ČR mají po světě opravdu dobrou pověst. Zvířata u nás prospívají. Dokonce se nám daří odchovat ohrožené druhy, což není vůbec lehké. Mrkněte na náš seznam a do nějaké zoo se vypravte. Nebo zvířatům pošlete finanční dar.

Obsah článku:

1. Zoo Praha
2. Safari Park Dvůr Králové
3. Zoo Olomouc
4. Zoo Brno
5. Zoo Zlín
6. Zoo Jihlava

Zoo Praha u Trojského zámku

Pražská zoo patří mezi ty nejkrásnější v ČR a Evropě. Zaměstnanci se tu starají o neuvěřitelné množství zvířat. Dokonce se jim tu velmi daří i množení zvířat, u kterých to není vůbec jednoduché. V roce 2021 se například narodilo mládě dikdika Kirkova. A nesmíme ani zapomenout na 2 mláďata pandy červené. Je to choulostivá šelma, jejíž chov je dost náročný. A v červenci se v zoo narodil velbloud dvouhrbý.

Zoo se o zvířata stará opravdu s láskou a pečlivostí. Na rozloze cca 50 ha najdeme více jak 5500 zvířat. O jejich blaho pečuje asi 250 zaměstnanců. Co se týká rozdělení, největší zastoupení mají ptáci (1900) a ryby (1200). Třetí místo obsadili savci a plazi.

Zvířata v zoo

Zavítejte do 14 pavilonů a prozkoumejte víc než 150 expozic. Celá zoo je opravdu nádherná. Letos dokonce slaví 90 let své existence. Na své si přijdou i děti, protože tu mají dětskou zoo, kde za 5 kč koupíte krmení pro některá domácí zvířátka a krmíte rovnou z ruky. 

Pokud není ideální počasí na návštěvu, mrkněte na jejich youtube kanál. Přibývají na něj pravidelně zajímavá i roztomilá videa ze života v zoo.

Vstupné pro dospělé je 250 Kč, pro děti a studenty 200 Kč a pro rodiny 800 Kč. Pro prcky do 3 let je vstup zdarma. Chcete se podílet na chodu zoo? Kupte zvířatům stravenky. Již od 50 Kč můžete nasytit zvíře na celý den. A adopce? Tak ta je jedině vítaná (veškeré informace najdete na oficiálních stránkách).

Otevírací doba se odvíjí od měsíce. Vždy je otevřeno od 9 hodin, ale zavírá se různě - přes červenec srpen ve 21 hodin, květen červen 19 h, duben, září a říjen v 18 h.

Safari Park Dvůr Králové

Safari Park v Dvoře Králové slaví neuvěřitelných 75 let. Po celou dobu se tu zvířata těší dobrému zdraví a už přes 100 jich bylo vráceno zpět do africké přírody.

Safari park Dvůr Králové

Foto: Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové

Zahrada spatřila světlo světa roku 1946 a o 20 let později se na její vrchol dostal Josef Vágner - známý přírodovědec, cestovatel, lesník, učitel a její nejdůležitější ředitel.

Během expedic (1967 - 1975) v Africe narazil na cca 3000 zvířat, která potřebovala speciální péči a hlavně ochranu před lovci. Zahrada jim to mohla poskytnout, a tak se dostala k nám do Čech. Díky tomu, že se jim u nás dařilo, začaly se zvětšovat výběhy, vytvářet vhodné výběhy a zaměřovat se na ještě luxusnější péči. 

V roce 1989 se safari park otevřel veřejnosti, což bylo pro Josefa splnění jeho životního snu. V roce 2016 získal oficiální označení “kulturní památka”.

V zoo najdete dohromady 15 expozic a pavilonů hlavně na téma SAFARI. Vstupné vás v letním období (hlavní sezoně) vyjde na 240 kč pro dospělého, pro děti 3-15 let a studenty na 190 Kč a u rodin (2 dospělí a do 9 dětí) se ceny snižují na 210 Kč a 170 Kč. Pokud chcete ušetřit nakupte vstupenky online - ceník zde. Otevřeno je vždy od 9 hodin. 

Zoo Olomouc na Svatém Kopečku

Původně byla olomoucká zoo jen malý zookoutek postavený v 50. letech minulého století ve Smetanových sadech. Vidět zde byli srnci, jeleni, bažanti a andulky. Mezi místními byl koutek opravdu hodně oblíbený, a tak se Krajský národní výbor rozhodl, že ho rozšíří. Přemístil se na dnešní Svatý Kopeček. 

Zoo měla za dobu svého působení dvakrát namále, protože nevynášela dostatečný obnos peněz. Navíc si místní stěžovali na zápach. V 70. letech se v ČR rozmohl trend zoo, díky čemuž se ta olomoucká hodně rozrostla (medvědinec, pavilon šelem, vyhlídková věž, voliéra dravců) a z většiny připomínala její dnešní podobu. 

Zoo nabízí asi 350 druhů fauny, což není vůbec málo. Přes 1700 kusů zvířat si můžete prohlédnout v 18 expozicích (např. africký pavilon, obří voliéra, pavilon pro levharty, ubikace pro malé šelmy, výběhy medvědů, vlků, psounů, klokanů, …). Pro milovníky výšek je k dispozici 32m vyhlídková věž, ze které dohlédnete až na Olomouc.

Zoo Olomouc najdete přibližně 10 km od centra Olomouce, na Svatém kopečku. Z hlavního nádraží k ní jezdí autobusy č. 11 a 111, cesta zabere asi 20 minut. Ze stanice je to pak ještě pár minut chůze. Hodí se i mapa zoo.

Vstupné se v sezóně pohybuje od 100 Kč do 140 kč. Parkovné vás vyjde na 70 Kč. Otevírací doba se mění podle konkrétního období, duben až srpen je otevřeno od 9 do 20. Poklady se ale zavírají již v 18.

Zoo Brno na Mniší hoře

Zoo Brno byla stejně jako Zoo Olomouc na začátku svého působení menší zookoutek. Byl otevřen v roce 1937 v Tyršově sadu. Bohužel ho o 4 roky později protektorátní úřad zrušil. Po konci války v roce 45 se spolek pro zřízení zoo obnovil. Následující 4 roky spolek hledal ideální místo pro výstavbu velké zoo. To se nakonec našlo a to kopec Mniší hora v Bystrci. 

Horu do správy převzala Masarykova univerzita, aby zřídila botanickou zahradu, což znamenalo, že se spolek a unirzita museli dohodnout, že vedle ní vznikne i zoo. V roce 1953 se zoologická otevřela a 7 let získala celou Mnišskou horu pro sebe, díky čemuž se botanická zahrada musela přesunout jinam.

A protože se zoo daří, stává se také členem různých světových organizací, např. EAZA, IZE, WAZA a EARAZA. Aktuální ředitel je MVDr. Martin Hovorka, Ph.D.

Zoo Brno chová 2200 zvířat a (a z toho 400 druhů). Na jaké expozice se můžete těšit? Milovníci kočkovitých šelem se budou radovat hned u vchodu do zoo, protože tam najdou Tygří skály. Bezpečné místo tam našli ohrožení tygři sumaterští. Následně narazíte na celek nazvaný Beringie. Je vyhrazena medvědům kamčatským, vlkům arktickým, kanadským bobrům a rosomákům. Nejvíce ceněným exponátem jsou lední medvědi v dolní části zoo. Dále se můžete těšit na průchozí voliéru orlů bělohlavých, průchozí expozici klokanů, tropické království, africkou vesnici nebo dětskou zoo

To samozřejmě není vše, ale to už necháme na vás při návštěvě této překrásné zoo. Vstupné vás bude stát od 110 Kč do 150 Kč. Za pejska zaplatíte 50 Kč a za rodinné vstupné 450 Kč. Pokud si chcete den trochu ještě ozvláštnit, kupte si zvýhodněnou vstupenku, která obsahuje vstupné do zoo a plavbu po brněnské přehradě.

Zoo Zlín - zámek Lešná

Zoo Zlín byla v minulosti známá také pod názvem Zoo Lešná. Za pouhý jeden den procestujete celý zvířecí svět - Asii, Ameriku, Austrálii, Afriku a okolí zámku. Okolí zámků sice může znít nezajímavě, ale opak je pravdou. 

Medvěd v zoo

Najdete tu například vyhlášenou zátoku rejnoků, která nemá v Evropě konkurenci. Celkové pojetí a rozloha z ní dělají naprosto nevídaný zážitek. Rejnoci (druh siba ománská) jsou dokonce vhodní k pohlazení a nakrmení. Jedna krmná dávka stojí 40 Kč a obsahuje  krevety, kousky ryb nebo olihně.

Okolí zámků hlídají aligátoři američtí a zkrášlují tučňáci Humboldtovi. Za zmínku určitě stojí i obrovská ptačí voliéra s ohroženými druhy. 

Ostatní expozice vás určitě také nadchnou, protože v nich najdete zvířata v prostředí, které se opravdu hodně podobá tomu přirozenému. Díky tomu patří zoo Zlín k těm nejnavštěvovanějším v České republice.

Nenechte si ujít ani prohlídku zámku, jehož vnitřní prostory z mořeného slavoňského dubu potěší všechny estetické nadšence. Díky prvotřídní dřevořezbářské práci zhotovené vídeňskými mistry vzniklo opravdu jedinečné dílo.

Za vstup zaplatíte 140 Kč 200 Kč, rodinné vstupné vyjde na 640760 Kč. Pokud ho koupíte on-line, pár korun ušetříte. Otevírací doba se liší podle období, ale od dubna do září je otevřeno 8.3018.00.

Zoo Jihlava

Jihlavská zoo začínala v části Březinových sadů v údolí říčky Jihlávky jako zookoutek s papoušky, medvědy a odloženými cirkusovými zvířaty. Po víc jak 60 letech tu najdete přes 250 kusů zvířat a 1200 jedinců. Je tedy vidět, že z malého zookoutku vyrostla poměrně velká a opravdu krásné zoo s úžasným interiérem a exteriérem, který vás hned po vstupu naprosto nadchne.

Papoušek v zoo

Zoo Jihlava je rozdělena do 16 expozic, což znamená mnoho hodin zábavy a přírodních krás. Při návštěvě najdete kočkovité šelmy, medvědy, ptáky, hady, plazy, vlky, žirafy,... no seznam je to opravdu dlouhý. Chcete si zvířata prohlédnout? Podívejte se do zoo archivu.

Čím se zoo pyšní, je úspěšný odchov kočkovitých šelem a největší kolekce drápkatých opic, které zdobí logo zoo Jihlava.

Hned u zoo pak najdete jihlavské podzemí (druhý největší český labyrint), které je cca 25 km dlouhé, pro návštěvníky je však zpřístupněn cca 1 km. V nabídce jsou 3 okruhy - historické podzemí, kolektory a okruh Alfa – kryt civilní obrany. Nezapomeňte si přibalit mikinu, v pozdemí je chladno. Vstupenky koupíte zde: pokladna historického podzemí, Hluboká 1.

Za vstupné zaplatíte 100 Kč až 150 Kč. Otevírací doba se liší podle období, ale od května do září je otevřeno 8.00 až 18.00.