Nabídněte Vaši chatu

Nejkrásnější vodní nádrže v ČR

Sháníte každé léto místo, kde byste se s celou rodinou ochladili? Přinášíme vám soupis nejhezčích vodních nádrží na našem území. Článek postupně doplňujeme.

Nádherná letní dovolená se neobejde bez klidu, pohody, radosti, sportovních aktivit a příjemného ubytování. K protáhnutí a svlažení jsou ideální vodní nádrže s čistou vodou vhodnou pro děti i rodiče. Abyste to k nim neměli daleko, hodí se chaty přímo u vody k pronájmu. Takové ubytování si užijí rodiny a psí kamarádi, rybáři i party kamarádů.

Vodní nádrž Rozkoš aneb “Východočeské moře”

Kousek od Náchoda (13 km) a Hradce Králové (30 km) v obci Skalice najdete od roku 1972 skvělé místo pro letní radovánky u vody. Své si zde najdou rodiny i milovníci vodních sportů. Na 4 úsecích je také možný rybolov (revír 451 200).

Vodní nádrž Rozkoš

Zajímavé je to, že neleží na žádné řece, naopak je z boku napájena kanálem z řeky Úpy a vypouští se do řeky Metuje. To znamená, že leží na rozvodí dvou řek. Proč Rozkoš? Ještě před výstavbou tu byl potok stejného názvu a protože ho nádrž zakryla, převzala jeho jméno. Dokonce se o ní zmiňuje ve své knize Božena Němcová.

Idea a zpracování prvního projektu vznikla za první republiky. Měla zabránit povodním. Výstavba začala v roce 1966 a o 6 let později ukončena. 

Zahlédnout lze mnoho ryb, ptactva i obojživelníků. Z ptáků jsou to dva druhy racků, kormoráni, volavky, kachny. Ryby zase potěší rybáře.

Zajímá vás kvalita vody? Zkontrolujte si ji na stránkách krajské hygienické stanice. Za poslední 4 roky byla vždy vhodná ke koupání. To oceníte hlavně s dětmi. Stejně jako různé možnosti ubytování. Vynechte kemp a vyzkoušejte nádhernou prostornou chatu přímo u Rozkoše.

Vodní nádrž Šance

Šance po celý rok zásobuje Ostravsko pitnou vodou. Důvod výstavby byl hlavně bezpečnostní, nádrž chrání celou oblast před povodněmi. Také se zlepšil průtok v řece Ostravice.

Vodní nádrž Šance

Foto: Petr Fritscher, IG: @petrfritscher 

K přehradě se dostanete z Krkavčí stezky. Čeká vás nádherný výlet na obě strany Šance, takže si můžete prohlédnout, jak to vypadá na obou březích. 

Než se zde Šance postavila, bylo tu údolí, kterým vedla železnice a kde žili lidé. Při procházce se snažte představit, jak to tam před mnoha lety vypadalo.

Co se týká koupání, je přísně zakázáno

Vodní nádrž nové mlýny

Jižní Morava nabízí 3 opravdu krásné vodní nádrže. Novomlýnská, Věstonická a Mušovská nádrž spolu dohromady o rozloze 3 232 ha tvoří Nové Mlýny. Vznikly z praktického hlediska, bránily každoročním záplavám. Tyto záplavy ničily zemědělskou úrodu, což se samozřejmě nehodilo.

Vodní nádrž Nové mlýny

Foto: Lukáš Koďousek, IG: @lukhopping

Najděte si i vy ubytování v jihomoravském kraji.

Novomlýnská nádrž slouží pro rekreaci, rybolovu a závlahu. Prostřední Věstonickou obývají hnízdící ptáci, a tak je to přírodní rezervace. Horní Mušovská nádrž je nejvíce využívána hlavně zájemci o vodní hrátky a koupání.

Protože je v okolí příroda opravdu pěkná, zimují zde severské husy a mořští orli. Místní CHKO Pálava je záruka mnohých zajímavých zvířat a rostlin. Nezapomeňte se podívat i na Dívčí hrady. Nové Mlýny jsou opravdu jako stvořené pro všechny, které baví jízda na kole, koloběžkách, turistika nebo vodní doprava na windsurfu či lodičce. Večer si nenechte ujít skleničku dobrého pití.

Vodní nádrž Lipno

Na jihu Čech najdeme další “české moře”. Vodní nádrž Lipno, ležící na řece Vltavě, byla vybudována v letech 1952 - 1959. Patří k Vltavské kaskádě stejně jako Vrané, Štěchovice a Slapy. V době vybudování to byla (a stále je) největší umělá vodní plocha v ČR a navíc první vodní stavba po válce. Nádrž dělíme na Lipno I a Lipno II (vyrovnávací nádrž).

Vodní nádrž Lipno

Foto: Martin Krajča, IG: @martin.krajca

Lipno najdete na Šumavě, což znamená, že máte nepřeberné možnosti na krásné výlety po divoké přírodě.

Máme pro vás 2 zajímavosti.

1. Místní podzemní hydroelektrárna (2 Francisovy turbíny) je uložena do obrovské jeskyně. Jeskyně není přírodní, byla uměle vytvořena a na výšku má neuvěřitelných 39 metrů - vešel by se tam celý chrám svatého Víta v Praze. Elektrárna je v hloubce 171 m.
Z Lipna I vede k Lipnu II odpadní tunel dlouhý 3,6 km. Odvádí přepadovou vodu. Na Lipně II funguje Kaplanova turbína.

2. Průměrná hloubka vody je 6,5 metrů, najdete však i místa s hloubkou 21 metrů. Díky ohromné ploše je to ideální místo pro vodní sporty - zkuste třeba paddleboarding, windsurfing, jachting nebo si půjčte loďky, veslice, kanoe či šlapadla. Samozřejmostí jsou ale i sportovní aktivity na souši jako je beach volejbal nebo minigolf. 

Koupání je zde bezpečné, záleží pouze na vás, jakou pláž si vyberete, každá nabízí něco jiného. Dokonce najdete pláže, které jsou poměrně schované a tím pádem i tiché a klidné. Kvalita vody na Lipně je každoročně dobrá i v horkých dnech, doporučujeme sledovat aktuální info vydané hygienickou stanicí. 

Během dovolené budete nejspíše ubytováni v chatkách nebo chalupách, které jsou pro Lipno velmi typické.

Vodní nádrž Slapy

Stejně jako Lipno, i Slapy jsou každý rok opravdu hodně oblíbený cíl pro rodiny, skupiny i páry. Najdete zde místa, kde se každý večer pořádají skvělé večírky, i místa, kde je klid a ticho. Stačí se rozhodnout, na co zrovna máte chuť.

Nejznámější pláže jsou kempy Stará a Nová Živohošť, ale určitě se vyplatí navštívit Novou Rabyni, kde je opravdu hodně sportovních hřišť, půjčovnu lodiček a šlapadel a dětské hřiště. Pokud hledáte klid, vyrazte na Kobylníky, Nebřich, Županovice nebo Cholín.

Další podoba s Lipnem je ta, že jsou součástí Vltavské kaskády. Díky tomu Slapy regulují tok Vltavy a pohání vodní elektrárnu. Je to šestá největší přehrada v ČR. Do provozu byla uvedena roku 1956. Plného výkonu je díky 3 Kaplanovým turbínám schopna dosáhnout za cca 2,5 minuty.

Okolní příroda láká ke každodenním výletům - pěšky i na kole. Pokud milujete výhledy, určitě si nenechte ujít vyhlídku Máj, ze které je nádherně vidět vltavský meandr. Kousek od Máje je další pěkná vyhlídka, Smetanova. Pro trochu adrenalinu zamiřte do lanového parku Slapy u Živohoštského mostu. Lana jsou natažena na majestátních stoletých smrcích nad potokem.   

Kvalita vody na Slapech je obvykle dost dobrá a nemusíte se bát. Doporučujeme kontrolovat údaje vydané hygienickou stanicí.