Nabídněte Vaši chatu

Užijte si výlety na Šumavě

Západ slunce na Šumavě

Česká republika je plná krásných míst. Architektura, památky, zoo a samozřejmě příroda. Co se týká přírody, získala prvenství Šumava. Je rozlehlá, krásná a stále divoká. Své si tu najde naprosto každý. Ročně sem zavítá neuvěřitelné množství návštěvníků a není se čemu divit.

Šumava se dělí na dvě oblasti

Šumavu rozdělujeme na dvě části - chráněná krajinná oblast a národní park. Obě části mají za úkol chránit místní přírodu a zvířata. Nesmíme zapomenout ani na to, že jedna z hlavních činností je udržet přirozenou šumavskou diverzitu. 

Část patřící do NP se hlídá přísněji. Je to kvůli divoké přírodě, o kterou Šumava nechce přijít. Proto si dejte pozor na oblasti, které jsou pro veřejnost uzavřené a respektujte to.

Tip: Přečtěte si první díl článku o Šumavě. Najdete v něm další krásné tipy na výlet.

Ubytování Šumava

Abyste si Šumavu pořádně užili, pronajměte si nádhernou chatu. Nemusíte nikam spěchat, budete spát a trávit čas v nádherném prostředí a budete blízko přírodě. Do chaty se někdy dá vzít pejsek, což mnohé rodiny ocení. Pokud potřebujete pracovat, zvolte chatu s WiFi připojením. Autentická chalupa je ideální volbou pro rodinu s dětmi i pro páry, které hledají soukromí a romantiku. Nemůžeme ani vynechat firemní výlety. Chata na Šumavě je pro ně jako stvořená.

Dvě z nejoblíbenějších obcí jsou Modrava a Srní. Při výběru nelze udělat chybu, protože budete v srdci přírody a blízko všem turistickým a cyklistickým trasám.

Prohlédněte si naši nabídku chalup k pronájmu na Šumavě.

Ledovcová jezera na Šumavě

Na Šumavě se nachází 8 ledovcových jezer. Ale jenom 5 jich najdeme na území ČR, ostatní tři jsou v Německu. Co vlastně znamená pojem “ledovcová jezera”? Taková jezera vznikají po mnoho let - tající ledovce postupně tlačí zeminu, což má za následek monumentální hráze (tzv. morénové valy).

Pokud se vám nechce přecházet až na bavorskou stranu Šumavy, tak se mrkněte na 5 českých jezer, která jsou naprosto úchvatná a zaslouží si vaši pozornost. Zajímavé je, že jezera Laka, Prášilské a Plešné byla do pádu železné opony pro veřejnost uzavřena. 

1. Černé jezero - na severním úbočí Jezerní hory
2. Čertovo jezero - na jižním svahu Jezerní hory
3. Jezero Laka - necelé 4 km od Prášil, pod horou Plesná
4. Prášilské jezero -  v severovýchodním úbočí Polední hory
5. Plešné jezero - na úpatí hory Plechý

Čertovo jezero na svahu Jezerní horyBoubínský prales

Vy jste nikdy neviděli Boubínský prales? Tak to honem napravte, protože tento přírodní skvost skýtá naprosté nádhery. Nezapomeňte, že prales od roku 1858 patří do rezervace. Proto neodhazujte odpadky, nekřičte a chovejte se co nejšetrněji. Pozoruhodné je také to, že je to 2. nejstarší český prales. To stojí za návštěvu, co myslíte?

Jestli chcete les poznat i z jiné stránky, zamiřte na naučnou stezku, která měří 4 kilometry. Je lehce náročná, takže ji zvládnou i starší děti. Bohužel není uzpůsobená pro kočárky a vozíčkáře. To ale nevadí, protože výlet lze ukončit u Boubínského jezírka, které vám vykouzlí široký úsměv na rtech. Ať zvolíte jakoukoliv variantu, začátek je u parkoviště u osady Kaplice.

Pohled na Boubínský prales

Bílá strž

Šumava má několik zajímavých vodopádů. Ten nejvyšší čtrnáctimetrový se nachází v údolí Bílý potok. Využijte zdejší vyhlídkovou terasu. Jak se k Bílé strži dostanete? Máte několik možností.

1. Od Černého jezera po červené turistické trase - cesta měří cca 4 km
2. Na kole z Hamrů nebo Špičáku
3. Od rozcestí Pod Statečkem po žluté trase - cesta měří cca 1,3 km
4. Ze Železné rudy po červené trase - cesta měří cca 12 km

Turnerova chata 

Večerníček nás seznámil s různými zvířátky. Jedno z nich byl Vydrýsek, díky kterému jsme si vydry zamilovali. Pokud se chcete mrknout na místo, kde Vydrýsek bydlel, zamiřte k Turnerově chatě. Můžete si zde odpočinout, občerstvit se a v některých případech zahlédnout zdejší vydry. Kočičí milovníci ocení mainské mývalí kočky, které se zde volně pohybují. Pozor, s autem ani s kolem se sem nesmí.

Přečtěte si také:

Výlet do Jizerských hor? Skvělý nápad. Kam se podívat?

Prodloužený víkend v Českém Švýcarsku

Kam vyrazit v Beskydech na výlet

 

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.