Užijte si výlety na Šumavě

Západ slunce na Šumavě
 

Česká republika je plná krásných míst. Architektura, památky, zoo a samozřejmě příroda. Co se týká přírody, získala prvenství Šumava. Je rozlehlá, krásná a stále divoká. Své si tu najde naprosto každý. Ročně sem zavítá neuvěřitelné množství návštěvníků a není se čemu divit.

Šumava se dělí na dvě oblasti

Šumavu rozdělujeme na dvě části - chráněná krajinná oblast a národní park. Obě části mají za úkol chránit místní přírodu a zvířata. Nesmíme zapomenout ani na to, že jedna z hlavních činností je udržet přirozenou šumavskou diverzitu. 

Tip: Přečtěte si první díl článku o Šumavě. Najdete v něm další krásné tipy na výlet.

Část patřící do NP se hlídá přísněji. Je to kvůli divoké přírodě, o kterou Šumava nechce přijít. Proto si dejte pozor na oblasti, které jsou pro veřejnost uzavřené a respektujte to.

Ubytování Šumava

Abyste si Šumavu pořádně užili, pronajměte si nádhernou chatu. Nemusíte nikam spěchat, budete spát a trávit čas v nádherném prostředí a budete blízko přírodě. Do chaty se někdy dá vzít pejsek, což mnohé rodiny ocení. Pokud potřebujete pracovat, zvolte chatu s WiFi připojením. Autentická chalupa je ideální volbou pro rodinu s dětmi i pro páry, které hledají soukromí a romantiku. Nemůžeme ani vynechat firemní výlety. Chata na Šumavě je pro ně jako stvořená.

Dvě z nejoblíbenějších obcí jsou Modrava a Srní. Při výběru nelze udělat chybu, protože budete v srdci přírody a blízko všem turistickým a cyklistickým trasám.

Prohlédněte si naši nabídku chalup k pronájmu na Šumavě.

Ledovcová jezera na Šumavě

Na Šumavě se nachází 8 ledovcových jezer. Ale jenom 5 jich najdeme na území ČR, ostatní tři jsou v Německu. Co vlastně znamená pojem “ledovcová jezera”? Taková jezera vznikají po mnoho let - tající ledovce postupně tlačí zeminu, což má za následek monumentální hráze (tzv. morénové valy).

Pokud se vám nechce přecházet až na bavorskou stranu Šumavy, tak se mrkněte na 5 českých jezer, která jsou naprosto úchvatná a zaslouží si vaši pozornost. Zajímavé je, že jezera Laka, Prášilské a Plešné byla do pádu železné opony pro veřejnost uzavřena. 

1. Černé jezero - na severním úbočí Jezerní hory
2. Čertovo jezero - na jižním svahu Jezerní hory
3. Jezero Laka - necelé 4 km od Prášil, pod horou Plesná
4. Prášilské jezero -  v severovýchodním úbočí Polední hory
5. Plešné jezero - na úpatí hory Plechý

Čertovo jezero na svahu Jezerní hory

Boubínský prales

Vy jste nikdy neviděli Boubínský prales? Tak to honem napravte, protože tento přírodní skvost skýtá naprosté nádhery. Nezapomeňte, že prales od roku 1858 patří do rezervace. Proto neodhazujte odpadky, nekřičte a chovejte se co nejšetrněji. Pozoruhodné je také to, že je to 2. nejstarší český prales. To stojí za návštěvu, co myslíte?

Jestli chcete les poznat i z jiné stránky, zamiřte na naučnou stezku, která měří 4 kilometry. Je lehce náročná, takže ji zvládnou i starší děti. Bohužel není uzpůsobená pro kočárky a vozíčkáře. To ale nevadí, protože výlet lze ukončit u Boubínského jezírka, které vám vykouzlí široký úsměv na rtech. Ať zvolíte jakoukoliv variantu, začátek je u parkoviště u osady Kaplice.

Nabízíme chaty a chalupy k pronájmu v České republice i na Slovensku. Najdete u nás různé typy ubytování, které vyhoví vašim potřebám. Prozkoumejte naše možnosti a rezervujte si svůj ideální pobyt ještě dnes!

Pohled na Boubínský prales

Bílá strž

Šumava má několik zajímavých vodopádů. Ten nejvyšší čtrnáctimetrový se nachází v údolí Bílý potok. Využijte zdejší vyhlídkovou terasu. Jak se k Bílé strži dostanete? Máte několik možností.

1. Od Černého jezera po červené turistické trase - cesta měří cca 4 km
2. Na kole z Hamrů nebo Špičáku
3. Od rozcestí Pod Statečkem po žluté trase - cesta měří cca 1,3 km
4. Ze Železné rudy po červené trase - cesta měří cca 12 km

Turnerova chata 

Večerníček nás seznámil s různými zvířátky. Jedno z nich byl Vydrýsek, díky kterému jsme si tyto šelmy zamilovali. Pokud se chcete mrknout na místo, kde Vydrýsek žil, zamiřte k Turnerově chatě. Můžete si zde odpočinout, ubytovat se v nově zrekonstruovaných prostorech, občerstvit se a se špetkou štěstí zahlédnout zdejší vydry. Pozor, s autem ani s kolem se sem nesmí.

Další informace nejen o Šumavě na portálu:

Přečtěte si také:

Výlet do Jizerských hor? Skvělý nápad. Kam se podívat?

Prodloužený víkend v Českém Švýcarsku

Kam vyrazit v Beskydech na výlet

 Inspirujte se oblíbenými chatami