Prodloužený víkend v Českém Švýcarsku

Máme hned několik možností, jak si užít prodloužený víkend. Jako první nás čekají čtyři dny volna na Velikonoce a poté dva květnové svátky. Kdo nemusí s dovolenou šetřit, má výhodu – prodloužený víkend si může užít opakovaně. A proč nevyrazit třeba do Českého Švýcarska? Inspirujte se našimi následujícími tipy.

České Švýcarsko

České Švýcarsko leží v severních Čechách při hranici s Německem. Mezi hlavní cíle této oblasti patří zajisté Pravčická brána či plavba soutěskami řeky Kamenice. Tato pohádková krajina plná pískovcových skal, ale nabízí mnohem víc. Můžete zde navštívit velké množství rozhleden, skalních vyhlídek, poutních míst nebo město Děčín s krásným zámkem a zoologickou zahradou.

Pravčická brána

Tato přírodní památka se díky svému vzhledu stala symbolem této oblasti. Jedná se o největší přirozenou skalní bránu na našem kontinentu. Její rozměry jsou skutečně úctyhodné, rozpětí oblouku u dna je 26,5 m a výška otvoru 16 m. Od místa vstupu vede několik upravených stezek a schodišť až na jednotlivé vyhlídky.

K Pravčické bráně neodmyslitelně patří zámeček Sokolí hnízdo, vybudovaný v roce 1881. V minulosti zde bývali ubytováni významní hosté zdejšího rodu Clary-Aldrigenů. Dnes toto místo slouží jako galerie a v přízemí nalezneme příjemnou restauraci, kde se můžeme při našem výletu zastavit na oběd.

Národní park České Švýcarsko

Při naší cestě samozřejmě nemůžeme vynechat samotný národní park České Švýcarsko. Toto místo je národním parkem teprve od roku 2000. Nacházejí se zde vzácné druhy rostlin a živočichů. Než se tedy vydáte objevovat krásy zdejší přírody, seznamte se s pravidly pro návštěvu národního parku.

Národní park nabízí návštěvníkům veřejnou hromadnou dopravu, nespočet turistických tras a také možnost výletů s certifikovanými průvodci. Více se můžete dozvědět na webových stránkách národního parku: http://www.npcs.cz/.

Skalní hrad Winterstein

Hrad Winterstein se nachází na vrcholové plošině pískovcového suku. Dochovali se zde skromné zbytky skalního hradu, který byl postaven v roce 1379. Cesta na vrchol skály je skutečným zážitkem. Příkré žebříky, vyšlapané pískovcové schůdky a hluboké prolákliny dopřejí dobrodruhům skvělou atmosféru. Po cestě si můžete vychutnat velkolepé výhledy na saské stolové hory a kaňon řeky Labe.

Přečtěte si také:

Tajemné Kokořínsko a Máchův kraj

Vyrážíte prozkoumat Novohradské hory? Naše tipy na výlety si zamilujete

Slapy: Kam na výlet a kde se ubytovat?Inspirujte se oblíbenými chatami