Přehrada Slapy a okolí

Slapy nejsou pouze přehrada a rekreační středisko, ale také spousta hradů, zámků a dalších historických památek a míst. Proto, si nechte na prozkoumání této oblasti dostatek času, ať můžete nasát nejen přírodu, ale i historii.

Zámek Mělník

Mělnický zámek je postavený nad soutokem řek Labe a Vltavy. Je postavený v renesančním slohu a díky své poloze nabízí krásný výhled na krajinu. Zámek i okolní vinohrady dodnes patří rodu Lobkoviců. Zámek je přístupný veřejnosti a je v něm k vidění kartografická sbírka. K zámku patří kaple svaté Ludmily. U zámku je také možnost navštívit vinné sklepy a ochutnat vína z místních vinic. Zámek je přístupný veřejnosti celý rok.

3K

Karlštejn

Každý z nás zná Karlštejn, ať už díky historii, nebo filmovému zpracování Noc na Karlštejně. Karlštejn patří mezi nejnavštěvovanější hrady u nás a řadí se také mezi nejvýznamnější české hrady. Tento velkolepý hrad postavený Karlem IV. nad údolím řeky Berounky je považovaný za českou klenotnici, každý z nás totiž ví, že jsou v něm uložené korunovační klenoty Svaté říše římské a Svatováclavská koruna.

Když si naplánujete návštěvu Karlštejna rozhodně nesmíte vynechat Velkou kapli svatého kříže, jejíž stěny jsou vykládané polodrahokamy. V kapli se také nachází 127 deskových obrazů od mistra Theodorika, který v Evropě unikátní. Pro milovníky umění a historie je také důležitá kaple Panny Marie, kde jsou cenné fresky na kterých je vyobrazený Karel IV. a císařovny.

Pro návštěvníky je jistě důležitá informace, že hrad je otevřený celoročně, kromě pondělí. Je tak možné ho navštívit v jakémkoliv ročním období a spojit ho s výletem, kdy už samotná cesta k hradu je krásnou procházkou.

Konopiště

Známý turistickým cílem je také hrad Konopiště. Důvodů to má hned několik. Jedním je silueta hradu, která působí přímo pohádkově, dále také interiéry s bohatým vybavení a rozsáhlými sbírkami. Během prohlídky je k vidění velká kolekce dobového nábytku a obrazů. Na své si rozhodně přijdou milovníci zbraní, jelikož jedna ze sbírek se věnuje zbraním a zbroji, které vyrobili italští a němečtí mistři.

V teplých měsících se musí jít návštěvník projít do Růžové zahrady. V zahradě jsou skleníky plné velkého množství krásných tropických rostlin.

Kokořín

Hrad Kokořín je zajímavý tím, že byl postavený na pískovcové skále a je chráněný mohutnými hradbami. Celý hrad tak působí neodbytně a majestátně. Hrad se může pochlubit bohatě zařízenými interiéry a také zajímavostí. Do hradu vede pouze jeden vchod, ten byl dříve chráněný padacím mostem, dnes dřevěnou lávkou.

Návštěvníky hrad jistě naláká na dechberoucí výhled na krajinu, které je vidět z rozhledny vysoké 37 metrů. Rozhledna kdysi sloužila jako ochranná věž. Díky krásné architektuře a malebnému prostředí se zde velmi často konají svatby.

Přehrada Slapy

Přehrada Slapy byla postavená za účelem ochrany před velkými vodami a regulace toku řeky Vltavy a také na výrobu elektrické energie. Dnes slouží přehrada také jako rekreační oblast, kde je celá řada sportovního i odpočinkového vyžití.

Kolem přehrady je krásná příroda a krajině, které je propletená pěšími i cyklistickými stezkami. Oblast kolem přehrady je tak možné poznat jak ze sedla kola nebo pěkně po svých. Při letních měsících se pak nabízí možnost osvěžení s odpočinkem na písčitých i travnatých plážích.

Přehrada ve faktech:

- 5. největší přehrada u nás
- postavená v roce 1950
- je součástí vltavské kaskády
- výška hráze je 60 metrů
- délka hráze 260 metrů
- patří mezi 9 vodních děl na Vltavě
- nachází se 30 metrů od Prahy

Keltské oppidum Hrazany

Zajímá vás, jak žili Keltové na českém území v roce 120 př. n. l.? Keltské oppidum ve středním Povltaví nabízí návštěvník možnost si prohlédnout, jak vypadalo mohutné keltské hradiště, které se rozkládalo na rozloze kolem 30 ha. V místě je potřeba zapojit velkou míru fantazie, ale k lepší představě pomáhají informační panely.

Muzeum motocyklů Netvořice

Jste milovníkem české značky Jawa a ČZ? Pak při pobytu na Slapech musíte navštívit muzeum motocyklů v Netvořicích. Muzeum se věnuje především bývalým, současným a budoucím pracovníkům a výrobcům českých motocyklů.

 

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.