Nabídněte Vaši chatu

Slapy: Kam na výlet a kde se ubytovat?

 
Mapa ČR

Slapy nejsou pouze přehrada a rekreační středisko, ale také spousta hradů, zámků a dalších historických památek a míst. Proto, si nechte na prozkoumání této oblasti dostatek času, ať můžete nasát nejen přírodu, ale i historii.


Ubytování Slapy

Abyste si místo pořádně užili, pronajměte si chatu na Slapech. Proč? Je to jednoduché. Chaty a chalupy jsou nádherně vybavené, a navíc poskytují ubytování v soukromí. Proto jsou vhodné pro aktivní rodiny s dětmi, zamilované páry nebo jednotlivce, kteří potřebují pracovat v klidu a pohodě. Prozkoumejte naši nabídku chat, ze které si vybere úplně každý. 

Pro party kamarádů je vhodné ubytování poblíž Nové nebo Staré Živohoště, kde to večer opravdu žije. Skvělou volbou jsou i Smilovice, Nalžovice či Měřín.

Zámek Mělník

Mělnický zámek je postavený nad soutokem řek Labe a Vltavy. Je postavený v renesančním slohu a díky své poloze nabízí krásný výhled na krajinu. Zámek i okolní vinohrady dodnes patří rodu Lobkoviců. Zámek je přístupný veřejnosti a je v něm k vidění kartografická sbírka. K zámku patří kaple svaté Ludmily. U zámku je také možnost navštívit vinné sklepy a ochutnat vína z místních vinic. Zámek je přístupný veřejnosti celý rok.

3K

Karlštejn

Každý z nás zná Karlštejn, ať už díky historii, nebo filmovému zpracování Noc na Karlštejně. Karlštejn patří mezi nejnavštěvovanější hrady u nás a řadí se také mezi nejvýznamnější české hrady. Tento velkolepý hrad postavený Karlem IV. nad údolím řeky Berounky je považovaný za českou klenotnici, každý z nás totiž ví, že jsou v něm uložené korunovační klenoty Svaté říše římské a Svatováclavská koruna.

Když si naplánujete návštěvu Karlštejna rozhodně nesmíte vynechat Velkou kapli svatého kříže, jejíž stěny jsou vykládané polodrahokamy. V kapli se také nachází 127 deskových obrazů od mistra Theodorika, který v Evropě unikátní. Pro milovníky umění a historie je také důležitá kaple Panny Marie, kde jsou cenné fresky na kterých je vyobrazený Karel IV. a císařovny.

Pro návštěvníky je jistě důležitá informace, že hrad je otevřený celoročně, kromě pondělí. Je tak možné ho navštívit v jakémkoliv ročním období a spojit ho s výletem, kdy už samotná cesta k hradu je krásnou procházkou.

Konopiště

Známý turistickým cílem je také hrad Konopiště. Důvodů to má hned několik. Jedním je silueta hradu, která působí přímo pohádkově, dále také interiéry s bohatým vybavení a rozsáhlými sbírkami. Během prohlídky je k vidění velká kolekce dobového nábytku a obrazů. Na své si rozhodně přijdou milovníci zbraní, jelikož jedna ze sbírek se věnuje zbraním a zbroji, které vyrobili italští a němečtí mistři.

V teplých měsících se musí jít návštěvník projít do Růžové zahrady. V zahradě jsou skleníky plné velkého množství krásných tropických rostlin.

Kokořín

Hrad Kokořín je zajímavý tím, že byl postavený na pískovcové skále a je chráněný mohutnými hradbami. Celý hrad tak působí neodbytně a majestátně. Hrad se může pochlubit bohatě zařízenými interiéry a také zajímavostí. Do hradu vede pouze jeden vchod, ten byl dříve chráněný padacím mostem, dnes dřevěnou lávkou.

Návštěvníky hrad jistě naláká na dechberoucí výhled na krajinu, které je vidět z rozhledny vysoké 37 metrů. Rozhledna kdysi sloužila jako ochranná věž. Díky krásné architektuře a malebnému prostředí se zde velmi často konají svatby.

Přehrada Slapy

Přehrada Slapy byla postavená za účelem ochrany před velkými vodami a regulace toku řeky Vltavy a také na výrobu elektrické energie. Dnes slouží přehrada také jako rekreační oblast, kde je celá řada sportovního i odpočinkového vyžití.

Kolem přehrady je krásná příroda a krajině, které je propletená pěšími i cyklistickými stezkami. Oblast kolem přehrady je tak možné poznat jak ze sedla kola nebo pěkně po svých. Při letních měsících se pak nabízí možnost osvěžení s odpočinkem na písčitých i travnatých plážích.

Přehrada ve faktech:

- 5. největší přehrada u nás
- postavená v roce 1950
- je součástí vltavské kaskády
- výška hráze je 60 metrů
- délka hráze 260 metrů
- patří mezi 9 vodních děl na Vltavě
- nachází se 30 metrů od Prahy

Keltské oppidum Hrazany

Zajímá vás, jak žili Keltové na českém území v roce 120 př. n. l.? Keltské oppidum ve středním Povltaví nabízí návštěvník možnost si prohlédnout, jak vypadalo mohutné keltské hradiště, které se rozkládalo na rozloze kolem 30 ha. V místě je potřeba zapojit velkou míru fantazie, ale k lepší představě pomáhají informační panely.

Muzeum motocyklů Netvořice

Jste milovníkem české značky Jawa a ČZ? Pak při pobytu na Slapech musíte navštívit muzeum motocyklů v Netvořicích. Muzeum se věnuje především bývalým, současným a budoucím pracovníkům a výrobcům českých motocyklů.

 
 

Zámek Radíč

Radíč je barokní zámek, který stojí na místě původní středověké tvrze, jejíž historie se táhne až do 14. století. Hned po vstupu vás uchvátí přenádherné nástropní malby zobrazující Starý zákon a mytologické výjevy. Pokud se vám obyčejné prohlídky nudí, objednejte si zážitkovou vhodnou i pro vaše děti. Nezapomeňte navštívit kapli Navštívení Panny Marie ze 17. století.

Zámek Radíč
 

Rozhledna Drahoušek

Drahoušek slouží jako telekomunikační vysílač. Ale to neznamená, že si ji nemůžete užít i vy. Vysílač slouží i jako rozhledna. Po překonání 48 metrů dohlédnete až na Milešovku, Ještěd, Benešovsko nebo Brdy. Jak se na rozhlednu dostat? Z parkoviště v Osečanech.

Naučná stezka Drbákov - Albertovy skály

Pokud milujete dlouhé procházky okořeněné novými informacemi, nevynechejte naučnou stezku Drbákov - Albertovy skály. Celých 7,5 km cesty je naplněno zajímavostmi. Líbit by se vám mohla Albertova a Bartůňkova vyhlídka nebo informační cedule o místní flóře a fauně. Cestou potkáte koniklece lučního, ještěrku zelenou nebo užovku hladkou.

Kam zajít na jídlo

Pokud se vám nechce každý den vařit, nebo rádi zkoušíte nové restaurace, zamiřte do restaurací Ztracený Mlýn a U Neužilů. Obě restaurace mají dobrá hodnocení a není se čemu divit. Zakládají si na kvalitě jídla i servisu. 

Restauraci Ztracený Mlýn najdete na adrese Slapy 239. Restaurace U Neužilů sídlí na Slapy 80.

 

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.