Slapy: Kam na výlet a kde se ubytovat?

 
Mapa ČR

Slapy nejsou pouze přehrada a rekreační středisko, ale také spousta hradů, zámků a dalších historických památek a míst. Proto, si nechte na prozkoumání této oblasti dostatek času, ať můžete nasát nejen přírodu, ale i historii.


Ubytování Slapy

Abyste si místo pořádně užili, pronajměte si chatu na Slapech. Proč? Je to jednoduché. Chaty a chalupy jsou nádherně vybavené, a navíc poskytují ubytování v soukromí. Proto jsou vhodné pro aktivní rodiny s dětmi, zamilované páry nebo jednotlivce, kteří potřebují pracovat v klidu a pohodě. Prozkoumejte naši nabídku chat, ze které si vybere úplně každý. 

Pro party kamarádů je vhodné ubytování poblíž Nové nebo Staré Živohoště, kde to večer opravdu žije. Skvělou volbou jsou i Smilovice, Nalžovice či Měřín.

Zámek Mělník

Mělnický zámek je postavený nad soutokem řek Labe a Vltavy. Je postavený v renesančním slohu a díky své poloze nabízí krásný výhled na krajinu. Zámek i okolní vinohrady dodnes patří rodu Lobkoviců. Zámek je přístupný veřejnosti a je v něm k vidění kartografická sbírka. K zámku patří kaple svaté Ludmily. U zámku je také možnost navštívit vinné sklepy a ochutnat vína z místních vinic. Zámek je přístupný veřejnosti celý rok.

3K

Karlštejn

Každý z nás zná Karlštejn, ať už díky historii, nebo filmovému zpracování Noc na Karlštejně. Karlštejn patří mezi nejnavštěvovanější hrady u nás a řadí se také mezi nejvýznamnější české hrady. Tento velkolepý hrad postavený Karlem IV. nad údolím řeky Berounky je považovaný za českou klenotnici, každý z nás totiž ví, že jsou v něm uložené korunovační klenoty Svaté říše římské a Svatováclavská koruna.

Když si naplánujete návštěvu Karlštejna rozhodně nesmíte vynechat Velkou kapli svatého kříže, jejíž stěny jsou vykládané polodrahokamy. V kapli se také nachází 127 deskových obrazů od mistra Theodorika, který v Evropě unikátní. Pro milovníky umění a historie je také důležitá kaple Panny Marie, kde jsou cenné fresky na kterých je vyobrazený Karel IV. a císařovny.

Pro návštěvníky je jistě důležitá informace, že hrad je otevřený celoročně, kromě pondělí. Je tak možné ho navštívit v jakémkoliv ročním období a spojit ho s výletem, kdy už samotná cesta k hradu je krásnou procházkou.

Konopiště

Známý turistickým cílem je také hrad Konopiště. Důvodů to má hned několik. Jedním je silueta hradu, která působí přímo pohádkově, dále také interiéry s bohatým vybavení a rozsáhlými sbírkami. Během prohlídky je k vidění velká kolekce dobového nábytku a obrazů. Na své si rozhodně přijdou milovníci zbraní, jelikož jedna ze sbírek se věnuje zbraním a zbroji, které vyrobili italští a němečtí mistři.

V teplých měsících se musí jít návštěvník projít do Růžové zahrady. V zahradě jsou skleníky plné velkého množství krásných tropických rostlin.

Kokořín

Hrad Kokořín je zajímavý tím, že byl postavený na pískovcové skále a je chráněný mohutnými hradbami. Celý hrad tak působí neodbytně a majestátně. Hrad se může pochlubit bohatě zařízenými interiéry a také zajímavostí. Do hradu vede pouze jeden vchod, ten byl dříve chráněný padacím mostem, dnes dřevěnou lávkou.

Návštěvníky hrad jistě naláká na dechberoucí výhled na krajinu, které je vidět z rozhledny vysoké 37 metrů. Rozhledna kdysi sloužila jako ochranná věž. Díky krásné architektuře a malebnému prostředí se zde velmi často konají svatby.

Přehrada Slapy

Přehrada Slapy byla postavená za účelem ochrany před velkými vodami a regulace toku řeky Vltavy a také na výrobu elektrické energie. Dnes slouží přehrada také jako rekreační oblast, kde je celá řada sportovního i odpočinkového vyžití.

Kolem přehrady je krásná příroda a krajině, které je propletená pěšími i cyklistickými stezkami. Oblast kolem přehrady je tak možné poznat jak ze sedla kola nebo pěkně po svých. Při letních měsících se pak nabízí možnost osvěžení s odpočinkem na písčitých i travnatých plážích.

Přehrada ve faktech:

- 5. největší přehrada u nás
- postavená v roce 1950
- je součástí vltavské kaskády
- výška hráze je 60 metrů
- délka hráze 260 metrů
- patří mezi 9 vodních děl na Vltavě
- nachází se 30 metrů od Prahy

Keltské oppidum Hrazany

Zajímá vás, jak žili Keltové na českém území v roce 120 př. n. l.? Keltské oppidum ve středním Povltaví nabízí návštěvník možnost si prohlédnout, jak vypadalo mohutné keltské hradiště, které se rozkládalo na rozloze kolem 30 ha. V místě je potřeba zapojit velkou míru fantazie, ale k lepší představě pomáhají informační panely.

Muzeum motocyklů Netvořice

Jste milovníkem české značky Jawa a ČZ? Pak při pobytu na Slapech musíte navštívit muzeum motocyklů v Netvořicích. Muzeum se věnuje především bývalým, současným a budoucím pracovníkům a výrobcům českých motocyklů.

 
 

Zámek Radíč

Radíč je barokní zámek, který stojí na místě původní středověké tvrze, jejíž historie se táhne až do 14. století. Hned po vstupu vás uchvátí přenádherné nástropní malby zobrazující Starý zákon a mytologické výjevy. Pokud se vám obyčejné prohlídky nudí, objednejte si zážitkovou vhodnou i pro vaše děti. Nezapomeňte navštívit kapli Navštívení Panny Marie ze 17. století.

Zámek Radíč
 

Rozhledna Drahoušek

Drahoušek slouží jako telekomunikační vysílač. Ale to neznamená, že si ji nemůžete užít i vy. Vysílač slouží i jako rozhledna. Po překonání 48 metrů dohlédnete až na Milešovku, Ještěd, Benešovsko nebo Brdy. Jak se na rozhlednu dostat? Z parkoviště v Osečanech.

Naučná stezka Drbákov - Albertovy skály

Pokud milujete dlouhé procházky okořeněné novými informacemi, nevynechejte naučnou stezku Drbákov - Albertovy skály. Celých 7,5 km cesty je naplněno zajímavostmi. Líbit by se vám mohla Albertova a Bartůňkova vyhlídka nebo informační cedule o místní flóře a fauně. Cestou potkáte koniklece lučního, ještěrku zelenou nebo užovku hladkou.

Kam zajít na jídlo

Pokud se vám nechce každý den vařit, nebo rádi zkoušíte nové restaurace, zamiřte do restaurací Ztracený Mlýn a U Neužilů. Obě restaurace mají dobrá hodnocení a není se čemu divit. Zakládají si na kvalitě jídla i servisu. 

Restauraci Ztracený Mlýn najdete na adrese Slapy 239. Restaurace U Neužilů sídlí na Slapy 80.

Přečtěte si také

České vodní nádrže aneb dovolená u vody

Jak vybrat chatu u vody

Kam vyrazit ve Středočeském krajiInspirujte se oblíbenými chatami