Vyrážíte prozkoumat Novohradské hory? Naše tipy na výlety si zamilujete

Výhled na Novohradské hory

Novohradské hory spousta lidí nezná. A to je veliká škoda, protože jsou opravdu krásné. Najdete zde nepřeberné množství zajímavých míst. Pokud milujete přírodu, bude to pro vás skvělá příležitost si odpočinout.

Vrchol Viehberg

Nejvyšší bod Novohradských hor je Viehberg (1112 m). Nenachází se však v ČR, ale v Rakousku. Pro mnohé z vás bude novinkou, že hory spadají pod Šumavskou hornatinu. Pokud si chcete vyšlápnout nějakou tisícovku, zkuste hory Kamenec, Myslivec nebo Vysoká. 

Zdejší příroda se pyšní tím, že je velmi zachovalá, což vám umožní vidět přírodu tak, jak ji neznáte. Prohlédněte si mapu Novohradských hor.

Tip: Více tipů na výlety najdete v článku Krása Novohradska.

Chata v Novohradských horách

Jak lépe si užít skutečnou přírodu než v krásné chatě? Hotely bývají velmi neosobní, nelze se tam s přírodou doopravdy propojit. Pro ty z vás, kteří si chtějí Novohradské hory 100% užít, nabízíme pronájem chat a chalup. Co vše získáte? Soukromí, klid, přírodu všude okolo a v některých případech si s sebou můžete vzít pejska nebo počítač, který připojíte k místní WiFi. 

Naše nabídka chalup a chat v Novohradských horách je opravdu pestrá, přesvědčte se sami.

Kam vyrazit na výlet?

Opevněná ves s tvrzí Žumberk

Tvrz ve 13. století poskytovala ubytování šlechticům. O desítky let později se ve 14. století proměnila v panské sídlo. Na hezky zrekonstruovaném pozemku vás čekají zajímavé historické informace a lidově malovaný nábytek.

Hradby Žumberk

Rozhledna Kraví hora

Na rozhlednu se dostanete z parkoviště v Hojné vodě. Cesta je poměrně krkolomná, proto s sebou neberte příliš malé dětí, kočárky nebo vozíčky. Čeká vás krásný výhled, a pokud přibalíte buřty, tak i příjemná třešnička na dortu. U rozhledny totiž najdete ohniště, kde si je můžete opéct a užít si malou přestávku.

Prales Hojná Voda a Zvon setkávání 

Prales Hojná Voda je jedna z nejstarších evropských přírodních rezervací, která je zapsána v UNESCO. Najdete zde buky, jedle, smrky nebo javory. Během světových válek se zde těžilo dřevo, což prales dost poničilo. Ale nebojte, i tak je tady toho k vidění opravdu mnoho. Z Hojné vody se sem dostanete po červené turistické cestě. Pro zvědavce je připravena naučná stezka, která návštěvníky seznámí s místní historii.

Nezapomeňte se podívat i na obrovský zvon ve vesnici Hojná voda. Je veřejně přístupný, lze na něj zazvonit, váží 3 tuny a nachází se ve zvonici z mrákotínské žuly.

Rozhledna Hradišťský vrch

Poměrně novým přírůstkem (otevřena 23. března 2019) je rozhledna Hradišťský vrch. Měří necelých 30 metrů, což není vůbec málo. Při jasném počasí dohlédnete až na Alpy. 

Rozhlednu navrh v roce 2013 Pavel Jura. Přečnívající trámy představují jehličnatý strom se suchými větvemi a keltské zapletené příbytky (Kelti zde v minulosti pobývali). Trámy tvoří pentagram, což odkazuje na pětilistou růži, kterou ve svém znaku používali Rožmberkové.

Rozhledna Hradišťský vrch

ZOO Dvorec 

Pokud máte rádi zvířátka a pěkné zoo, zajděte podpořit Zoo Dvorec. Prohlédnout si můžete různé opice, lemury, lvy, tygry, levharty, rysy, šakaly, vlky, medvědy a mnoho dalších zvířat. Občerstvit se můžete v Hospůdce u krokodýla. Bohužel v areálu nepřijímají platební karty, proto si vstupenku pořiďte online. Platí rok od zakoupení. Zoo lze podpořit koupí suvenýrů nebo kalendářů.

Vstup do ZOO Dvorec

Přečtěte si také:

Výlet na Šumavu určitě nebudete litovat!

Slapy: Kam na výlet a kde se ubytovat?

Kam vyrazit na Orlíku
 

 Inspirujte se oblíbenými chatami