Kam vyrazit na Orlíku

Poznejte Orlík ze souše i vody

Oblast kolem Orlíku je známá pro svou krásnou přírodu, vodní přehradu a historická místa jako jsou hrady a zámky. Čím je ovšem oblast zajímavá je možnost objevit všechna tato místa jak ze souše tak z vodní hladiny. Nabízí se tak různé pohledy, které rozhodně stojí za to vidět.

Tip: Pokud se vydáte na víkend na Orlík, doporučujeme si pronajmout chatu!

Přehrada Orlík

Orlická přehrada je součástí Vltavské kaskády, která je v jižních a středních Čechách. Přehrada se jmenuje podle zámku Orlíku, který se kdyby čněl na skále nad hlubokým údolím. Dnes se ovšem nachází těsně nad hladinou. Břehy Orlické přehrad jsou lemované kempy, chatkami i historickými památkami.

Orlická přehrada je tak skvělým místem, kde se ubytovat a vydat se objevovat místa a krásy jižních Čech. Nabízí se hrad Zvíkov, zámek Orlík nebo Husova kazatelna nebo zámek Březnice. Vše je blízkosti přehrady.

Cestujte po vodě

Prohlédněte si historické památky z vodní hladiny. Na Orlíku se vám nabízí možnost projet přehradu křížem krážem. Nejoblíbenější je trasa Orlík – Zvíkov, která vám umožní navštívit oba krásné památky a ještě si prohlédnout přírodu kolem přehrady.

Na Orlíku také funguje klasická lodní přeprava po přehradě. Můžete tak cestovat mezi kempy, rekreačními středisky a zároveň se kochat malebným prostředím Orlické přehrady. Lodě vyplouvají celý den vždy v pravidelných intervalech, žádné dlouhé čekání.

Na objednávku si můžete zařídit celodenní výlet z Orlíku do Týnu nad Vltavou. Za objednání také stojí plavba z Podolska na Orlík. Tato plavba je přímo určená pro turisty a cykloturisty , kteří chtějí na své dovolené vidět krásnou přírodu, historické památky a také celou řadu technicky ojedinělých a zajímavých staveb, které se z vodní hladiny jeví úplně jinak než ze souše.

Pravidelně také vyplouvají lodě, které vám nabídnou projížďku okolo zámku Orlík. Během plavby nevidíte pouze zámek, ale také se vám naskytne pohled na Žďárský most.

Zámky nad vodou


Zámek  Orlík

Zámek Orlík je nad hladinou přehrady a pro návštěvníky je připraven interiér plný cenného nábytku, obrazů, lustrů a sbírkou zbraní. Návštěvník má také možnost nahlédnout do soukromých pokojů, kde žila rodina než musela zámek opustit.

Za procházku jistě stojí i anglický park, ve kterém roste spoustu cenných dřevin a nachází se v něm pseudogotická Schwarzenberská hrobka. Z parku si tak může návštěvník prohlédnout přehradu v celé své kráse.

Hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov je spojen s rodem Přemyslovců a patří mezi jeden z nejznámějších gotických hradů v Česku. Zvíkov je obklopený ze tří stran vodou a leží na skalnatém povrchu nad soutokem Orlické přehrady a Otavy.

K hradu se můžete dostat z parkoviště, kdy při stoupání můžete vidět hrad a Orlické jezero. K hradu můžete připlout také lodí.  Z přístaviště vede cesta přímo k hradu. Výlet lodí po přehradě si rozhodněte nemůžete nechat ujít.

Vítejte v Zeměráji

Zeměráj je přírodní park plný zážitků pro děti a dospělé. Je postavený v krajině prastarých žulových balvanů na pomezí středních a jižních Čech nedaleko Orlíku nad Vltavou. Park se rozkládá na ploše 9 hektarů a nabízí více jak 100 různých her, zábavných i naučných prvků, napínavých úkolů a netradičních atrakcí.

Malí i velcí si mohou vyzkoušet být archeologem v archeoparku raného středověku, vyzkoušet si naboso dlouhou přírodní stezku, najít cestu z bludiště, vyzkoušet si dětskou únikovou hru nebo si zastřílet z luku. Občerstvení na návštěvníky čeká ve stylové hospůdce se speciální nabídkou jídel a pití.

Zdroj foto: https://www.zemeraj.cz/

Přečtěte si také:

České zoo aneb jakou navštívit? Poradíme

Hrady a zámky v ČR | Průvodce 2022

Nejkrásnější vodní nádrže v ČRInspirujte se oblíbenými chatami