Nabídněte Vaši chatu

Kam vyrazit v Beskydech na výlet

Beskydy jsou především hory, a tak je škoda se na vrcholky nepodívat a nabízí se jich celá řada. Oblast Beskyd je známá svými hlubokými údolími a velkým převýšením hor. Díky rozmanitému terénu si můžete zvolit od nejnáročnějších po nenáročné turistické a cyklistické trasy. Nenáročné trasy zvládnou projít maminky s kočárky i straší lidé s trekingovými holemi. Mezi nejznámější patří Pustevny, Ondřejník, Kozubová, Pulčín nebo Velký Javorník či Prašivá.

Lysá Hora


Dovolená v Beskydech musí být spojená s výšlapem na Lysou horu. Je to nejvyšší hora Beskyd (1 323 m) a na jejich vrchol vede několik tras. Jestli si vyberete naučnou stezku nebo silnici pro cyklisty je jen na vás. Ale na vrchol musíte dojít, výhled stojí za to. Cestou potkáte spoustu odpočívadel, studánek i různých pomníků. Cesta nahoru na horu tak rychle utíká.

S dětmi do Beskyd


Zábavní areály


Beskydy jsou místo plné zábavy, kde se děti rozhodně nudit nebudou. Jedním z míst, kam se rozhodně s dětmi vyplatí jet, když už budete v Beskydech je Areál Mosty u Jablunkova. Ten v zimě nabízí tři sjezdovky a snowpark a v létě horskou vozíkovou dráhu, trampolíny lanové centrum, dětský park, horské koloběžky nebo paintball, pro milovníky vody je v jeho blízkosti miniaquapark.

Zábavu pro malé i velké nabízí také Zábavní park Galaxie ve Zlíně. Tady se děti náležitě vyblbnou. Mohou využít různé průlezky a šplhání. Zábava na děti čeká v Tarzanii na úpatí Radhoště. Návštěvu tohoto parku můžete spojit s nenáročnou túrou po hřebeni z Pusteven ke kapli na samém vrcholu Radhoště. Na cestu se můžete vydat i s kočárkem a tento válet jistě stojí za to. Protože Pustiny jsou jedním z nejznámějších míst v Beskydech.

Máte zvídavé děti?


Mají vaše děti raději zajímavá místa, kde se něco dozví než skákání na trampolíně? Pak je můžete vzít do jedné z hvězdáren, které jsou ve městech Vsetín, Český Těšín, Třinec a ve Valašském Meziřící.

Pro malé i velké kluky je jako stvořené muzeum Tatra v Kopřivnici. Zde jsou auta, letadla i legendární tatrovky, které se zúčastnily závodu Paříž – Dakar. Kousek od Kopřivnice je krásné město Štramberk, které zabaví celou rodinu. Jedná se o horské městečko, kde je známá Štramberská vyhlídková věž Trúba.


Pro milovníky vody


Beskydy nejsou pouze hory, ale také vodní přehrady, koupaliště a aquaparky. Zařaďte do své dovolené v Beskydách vodní hrátky. Půjčte si šlapadla, lodičky nebo s celou svou rodinou vyjeďte za tobogány a skluzavkami. Za vykoupání jistě stojí vodní nádrž Olešná, Karolinka nebo Baška.


Vodní přehrada Větřkovice


Vodní přehrada Větřkovice je přírodní koupaliště s travnatou pláží s možností chytat ryby. Je zde možnost půjčení lodiček a vodních šlapadel. U přehrady je sezónní restaurace a dětské hřiště. U přehrady je parkoviště.


Koupaliště Frýdlant


Koupaliště ve Frýdlantě nad Ostravicí má vyhřívaný venkovní bazén, dětské brouzdaliště, tobogán a travnatou pláž spolu se sportovním hřiště pro volejbal nebo nohejbal. Na koupališti je občerstvení, sprchy, šatny a sociální zařízení.


Aquapark Frenštát p. R.


Moderní aquapark ve Frenštátě pod Radhoštěm je zábava pro celou rodinu. Na děti zde čekají vodní atrakce jako skluzavka, proudový kanál, vodní hřib, šplhací síť nebo chrlič vody. Pro plavce je tady víceúčelový a plavecký bazén. Jedná se o venkovní aquapark a pláže jsou tu travnaté. Sportovní nadšenci si zde mohou zahrát stolní tenis nebo beach volejbal.

Aquapark Olešná

Olešná je nejen krásná přehrada, ale také komplex aquaparků pro aktivní i relaxační odpočinek. Komplex se nachází v krásném prostředí přehrady a nabízí výhled na panorama Beskyd a Lysou horu. Můžete si vybrat zda navštívíte letní nebo krytý aquapark.

Letní aquapark Olešná patří mezi největší a nejmodernější vodní parky v ČR a o zábavu je tu rozhodně postaráno. „Vyblbnout se“ můžete na tobogánech, skluzavkách, užít si masážní hlavice nebo začít něco netradičního v podání večerního koupání s laserovou show. V aquaparku si můžete zacvičit a vyzkoušet si aqua-aerobik, spinning open air nebo si zahrát volejbal či beach volejbal.

Krytý Aquapark Olešná je ideálním místem pro ošklivé počasí. Zábavu si zde najdou děti i rodiče. Netradiční atrakce jako divoká řeka nebo tobogán s videoprojekcí či prodový kanál zaujmou každého. Rozhodně se vyplatí navštívit saunový svět se 4 typy saun.

 

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.