Kouzelné České středohoří

CHKO České středohoří se rozprostírá na se na severu Čech a vede kolem obou břehů dolního toku české části Labe. Má rozlohu 1063 km2 a na první pohled upoutá svým reliéfem tvořeným zvlněným pásem, který je doplněný o kužely a kupy sopečných vyvřelin. Na těch je v mnoha případech zřícenina středových hradů.

Kosmické hory

Tak se také říká Českému středohoří, které nabízí nezapomenutelné výhledy na romantické tvary této krajiny. Každé panoráma, které uvidíte z vyhaslé sopky nebo kopce se vám vryje do paměti. Zříceniny, kopce, louky a pole dohromady tvoří mozaiku, které nikde jinde neuvidíte. Vítejte v Českém středohoří.

Jak vznikaly krásy Českého středohoří?

Strmé homole kopců se mnohdy považují za vyhaslé sopky, to ovšem není úplně pravda. Jedná se o lávové sopouchy, kterými rozžhavené magma pronikalo na dno moře a tam se usazovalo. Poté co moře ustoupilo a sedimenty začaly odpadat, tak poté se odkryly kosmické hory.

Autor foto: Lucie Beranová

Majestátní Házmburk

Zřícenina gotického hradu Házmburk je symbolem dolního Poohří. Spolu s Milešovkou vytváří nezapomenutelnou kulisu této oblasti. Zřícenině dominují dvě majestátní věže a díky svému poměrně zachovalému stavu patří Házmburk k jedním z nejnavštěvovanějších památek Ústeckého kraje.

Je to jednak díky nádhernému výhledu, který se z hradních věží nabízí a také proto, že se na hradě pravidelně pořádají společenské akce. Por návštěvníky hradu jsou připravené zajímavé prohlídky, kdy nejzajímavější je Hradozámecká noc na hradě Házmburk.

Labské údolí

Labské údolí se nachází mezi Děčínem a státní hranicí se Spolkovou republikou Německo. Hranice tohoto území jsou tvořená skalnatými hranami kaňonu a lesními porosty. V Labském údolí můžete navštívit nejnižší bod v ČR Hřensko, které leží ve 115 m nebo naopak vystoupat na skalní věže až do výšky 447 m na Čertův hřbet.

Co nesmíte v Labském údolí vynechat je Porta Bohemica – brána do Čech, což je nádherný skalní kaňon. Za zastávku jistě stojí hrad Střekov, který byl postavený na mohutné skále na pravém břehu Labe. Celé Labské údolí je možné si projet na kole po postupně budované cyklostezce nebo ho projít po řadě turistických stezek.

Hromová hora Milešovka

Hora Milešovka je právem nazývána jako královna Českého středohoří. Je to díky jejím 836, 6 metrům a také díky svému svým rekordům. Jedním je například, že se jedná o největrnější místo v České republice, pouze 8 dní (průměrně) v roce je zde bezvětří. Také je na jejím vrcholu zaznamenáno nejvíce bouří v ČR.

 

Kdo se chce dostat na vrchol této Hromové hory, musí se vydat pěšky, ale čekají ho nezapomenutelné výhledy do okolí. Výstupy na horu se mohou zahájit z Černic nebo Bílého Újezdu. Na Milešovce je také meteorologická stanice spolu s observatoří, kde mohou zájemci dostat odborný výklad. Zájem o výklad je dobré předem ohlásit.

Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád najdete na Podlešínském potoce a patří k těm nejnavštěvovanějším v Českém středohoří. Je to díky jeho 12 metrové výšce a také proto, že patří mezi dvoustupňové vodopády, kterých na našem území není moc.

Ideální návštěvou vodopádu je jaro, kdy taje sníh a vodopádem protéká velké množství vody, za vidění také stojí vodopád v zimě, kdy je zamrzlý.

Terezín

Město Terezín bylo v 18. století postavené jako pevnost, ale v lidé ho mají spojený především s tragickou dobou, kdy město sloužilo jako  internační tábor pro židovské obyvatelstvo a jako přestupní místo pro deportaci do vyhlazovacích táborů.

V Památníku Terezín můžete vidět doklady o historii nacistických represivních zařízení a v menší míře také dějiny města Terezín před 2. světovou válkou. V památníku jsou sbírky jak písemných dokladů, tak i obrazového materiálu, trojrozměrných předmětů a uměleckých děl, které vytvořili přímo vězni.

Přečtěte si také:

Průvodce nejkrásnějšími rozhlednami v ČR

4 tipy na výlet v Českém Švýcarsku

Plánujete výlet v Beskydech? Poradíme Vám!



Inspirujte se oblíbenými chatami