Nabídněte Vaši chatu

Kam vyrazit v Českém Švýcarsku? 4 tipy na výlet

Křídelní stěny

Do Českého Švýcarska jezdí lidé za různými účely. Aktivní odpočinek, dlouhé procházky, soužití s přírodou, nicnedělání, romantické výlety - to vše návštěvníky láka. Všechny tyto aktivity tady lze vykonávat. A samozřejmě mnohem víc. Zajímá vás, jaká místa České Švýcarsko ukrývá? Čtěte dál.

Historie NP České Švýcarsko

České Švýcarsko bylo vyhlášeno národním parkem v roce 2000. Od 31.7. 2020 je ke dvacátému výročí tohoto NP na náměstí v Krásné Lípě zveřejněna výstava s fotkami Václava Sojky. Hlavní funkce NP je ochránit místní přírodu - zvířata a rostliny. Mezi největší klenoty patří skalní stěny, pískovcová města a všemožné rostliny. Díky dobrým lidem, kteří se o České Švýcarsko starají, se sem vrátil losos a sokol stěhovavý.

Ubytování České švýcarsko

Přejete si letošní dovolenou strávit v Českém Švýcarsku? Dobře děláte. Pokud zde chcete i spát, což vám srdečně doporučujeme, zvolte chatu nebo chalupu. Chata v Českém Švýcarsku vám poskytne soukromí a umístění v srdci přírody. Můžete sem přijet i s dětmi a psem. Některé chaty mají na zahradě bazén, což se v letních měsících velmi hodí. Pracující na počítači si zamilují WiFi, která jim zajistí přístup na internet.

Pronájem chaty je levná varianta pro rodiny, páry i jednotlivce. Větší chata zvládne i teambuildingovou akci.

Chata v Českém Švýcarsku

Výlety v Českém Švýcarsku

Jetřichovické skalní vyhlídky

Čekají na vás 3 pěkné vyhlídky. Jednotlivé vyhlídky nesou jména z rodu Kinských - Vilemínina stěna, Rudolfův kámen a Mariina skála. Na vršku Mariiny skály a Rudolfovi stěny najdete dřevěné altány. Určitě navštivte každou z nich, protože nabízí různé zajímavosti a nádherné výhledy. Pro turisty je k dispozici 10 km dlouhý pěší vyhlídkový okruh.

Pískovcový masiv Tiské stěny

Pod CHKO Labské Pískovce patří velmi zajímavý pískovcový masiv Tiské skály. Labské pískovce existují asi 90 milionů let. Tiské stěny se dělí na Velké stěny a Malé stěny. Jejich nejvyšší vrchol je ve výšce 613 m n. m. Jednotlivé stěny spojuje vyhlídková trasa, kde potkáte 7 naučných zastávek.

Tiské stěny jste mohli vidět ve filmu Letopisy Narnie, jelikož se zde natáčelo. Proto si návštěvu nenechte ujít.

Pravčická brána

Pravčická brána patří mezi přírodní památky. Je to největší přírodní skalní brána v České republice, která ročně láká neuvěřitelné množství lidí. Díky tomu se stala symbolem Českého Švýcarska. Toto místo si oblíbil Hans Christian Andersen, který bránu navštívil dokonce dvakrát. Následně z tohoto místa čerpal inspiraci do svých knih. Cena za vstupné se pohybuje od 30 Kč do 95 Kč, což odpovídá cenám v 19. století, kdy se vstup začal zpoplatňovat. Od dubna do října je otevřeno v čase 10 - 18 h.

Pravčická brána v Českém rájiLanové centrum Jedlová

Jedlová ukojí potřeby všech milovníků adrenalinu. Lanové centrum jedlová se nachází ve výšce 5 až 7 metrů nad zemí. Vyzkoušet můžete 12 překážek. Jediné omezení je výška od 120 cm a váha do 130 kg. Až vás výškové aktivity přestanou bavit, vyzkoušejte velkou houpačku, lezeckou stěnu nebo sjezdové káry a koloběžky. Menší děti si mohou hrát na dětském hřišti. Až budete mít hlad a žízeň, skočte si do občerstvení. Otevřeno bývá o víkendech, kdy je hezké počasí.

Skalní hrad Šaunštejn

Hrad Šaunštejn byl postaven ve 14. století. Nejdůležitější funkcí bylo ochránit obchodní cesty mezi vnitrozemím a Saskem. Bohužel se hrad nedochoval a tak se můžete podívat na pouhé trosky. Ale i tak vám doporučujeme si ho prohlédnout. Na Šaunštejn se dostane skrz úzkou spáru vedoucí až nahoru. Díky postupnému chřadnutí k sobě hrad lákal různé loupežníky, proto dostal přezdívku Loupežnický hrádek. Cesta nahoru je poměrně dobrodružná (středně náročná), vyplatí se mít pevné boty.

Tip: Více tipů na výlety najdete v článku Prodloužený víkend v Českém Švýcarsku.

Přečtěte si také:

Jak vybrat chatu u vody

Objevte Českou Kanadu

Co nevynechat v Třeboni

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.