Kam vyrazit v Českém Švýcarsku? 4 tipy na výlet

Křídelní stěny

Do Českého Švýcarska jezdí lidé za různými účely. Aktivní odpočinek, dlouhé procházky, soužití s přírodou, nicnedělání, romantické výlety - to vše návštěvníky láka. Všechny tyto aktivity tady lze vykonávat. A samozřejmě mnohem víc. Zajímá vás, jaká místa České Švýcarsko ukrývá? Čtěte dál.

Historie NP České Švýcarsko

České Švýcarsko bylo vyhlášeno národním parkem v roce 2000. Od 31.7. 2020 je ke dvacátému výročí tohoto NP na náměstí v Krásné Lípě zveřejněna výstava s fotkami Václava Sojky. Hlavní funkce NP je ochránit místní přírodu - zvířata a rostliny. Mezi největší klenoty patří skalní stěny, pískovcová města a všemožné rostliny. Díky dobrým lidem, kteří se o České Švýcarsko starají, se sem vrátil losos a sokol stěhovavý.

Ubytování České švýcarsko

Přejete si letošní dovolenou strávit v Českém Švýcarsku? Dobře děláte. Pokud zde chcete i spát, což vám srdečně doporučujeme, zvolte chatu nebo chalupu. Chata v Českém Švýcarsku vám poskytne soukromí a umístění v srdci přírody. Můžete sem přijet i s dětmi a psem. Některé chaty mají na zahradě bazén, což se v letních měsících velmi hodí. Pracující na počítači si zamilují WiFi, která jim zajistí přístup na internet.

Pronájem chaty je levná varianta pro rodiny, páry i jednotlivce. Větší chata zvládne i teambuildingovou akci.

Chata v Českém Švýcarsku

Výlety v Českém Švýcarsku

Jetřichovické skalní vyhlídky

Čekají na vás 3 pěkné vyhlídky. Jednotlivé vyhlídky nesou jména z rodu Kinských - Vilemínina stěna, Rudolfův kámen a Mariina skála. Na vršku Mariiny skály a Rudolfovi stěny najdete dřevěné altány. Určitě navštivte každou z nich, protože nabízí různé zajímavosti a nádherné výhledy. Pro turisty je k dispozici 10 km dlouhý pěší vyhlídkový okruh.

Pískovcový masiv Tiské stěny

Pod CHKO Labské Pískovce patří velmi zajímavý pískovcový masiv Tiské skály. Labské pískovce existují asi 90 milionů let. Tiské stěny se dělí na Velké stěny a Malé stěny. Jejich nejvyšší vrchol je ve výšce 613 m n. m. Jednotlivé stěny spojuje vyhlídková trasa, kde potkáte 7 naučných zastávek.

Tiské stěny jste mohli vidět ve filmu Letopisy Narnie, jelikož se zde natáčelo. Proto si návštěvu nenechte ujít.

Pravčická brána

Pravčická brána patří mezi přírodní památky. Je to největší přírodní skalní brána v České republice, která ročně láká neuvěřitelné množství lidí. Díky tomu se stala symbolem Českého Švýcarska. Toto místo si oblíbil Hans Christian Andersen, který bránu navštívil dokonce dvakrát. Následně z tohoto místa čerpal inspiraci do svých knih. Cena za vstupné se pohybuje od 30 Kč do 95 Kč, což odpovídá cenám v 19. století, kdy se vstup začal zpoplatňovat. Od dubna do října je otevřeno v čase 10 - 18 h.

Pravčická brána v Českém rájiLanové centrum Jedlová

Jedlová ukojí potřeby všech milovníků adrenalinu. Lanové centrum jedlová se nachází ve výšce 5 až 7 metrů nad zemí. Vyzkoušet můžete 12 překážek. Jediné omezení je výška od 120 cm a váha do 130 kg. Až vás výškové aktivity přestanou bavit, vyzkoušejte velkou houpačku, lezeckou stěnu nebo sjezdové káry a koloběžky. Menší děti si mohou hrát na dětském hřišti. Až budete mít hlad a žízeň, skočte si do občerstvení. Otevřeno bývá o víkendech, kdy je hezké počasí.

Vlčí hora

Tato vesnička, která je místní částí obce Krásná Lípa, nabízí hned několik zajímavých cílů. Začít můžete výšlapem na stejnojmennou rozhlednu, která zároveň představuje jednu ze zastávek Köglerovy naučné stezky. Výlet můžete zakončit ve zhruba 1,5 km vzdáleném centru aromaterapie společnosti Nobilis Tilia. Zde máte možnost vychutnat si krásy Vlčihorské zahrady nebo posedět v místní čajovně u šálku bylinkového čaje či čerstvě namleté kávy.

Skalní hrad Šaunštejn

Hrad Šaunštejn byl postaven ve 14. století. Nejdůležitější funkcí bylo ochránit obchodní cesty mezi vnitrozemím a Saskem. Bohužel se hrad nedochoval a tak se můžete podívat na pouhé trosky. Ale i tak vám doporučujeme si ho prohlédnout. Na Šaunštejn se dostane skrz úzkou spáru vedoucí až nahoru. Díky postupnému chřadnutí k sobě hrad lákal různé loupežníky, proto dostal přezdívku Loupežnický hrádek. Cesta nahoru je poměrně dobrodružná (středně náročná), vyplatí se mít pevné boty.

Tip: Více tipů na výlety najdete v článku Prodloužený víkend v Českém Švýcarsku.

Přečtěte si také:

Jak vybrat chatu u vody

Objevte Českou Kanadu

Co nevynechat v Třeboni



Inspirujte se oblíbenými chatami