Nádherná místa v Třeboni

Třeboň – lázeňské a rekreační město s památkovou rezervací, které se nachází mezi rybníky Svět a Rožmberk. Zde poznáte tu pravou krásu Jižních Čech. Neváhejte a vydejte se sem na výlet.

Zámek Třeboň

Renesanční zámek stojí na jihozápadní straně historického centra města. Patří k největším zámeckým komplexům v České republice. Najdeme v něm přes 100 místností. Zámek je ve vlastnictví státu, ale nemusíte se bát, je volně přístupný pro veřejnost. Vybrat si můžete ze tří prohlídkových tras – Rožmberských renesančních interiérů, Soukromých Schwarzenberských interiérů nebo konírny, psí kuchyně a kasematy.

Schwarzenberská hrobka

K Schwarzenberské hrobce se dostaneme krátkou procházkou po břehu rybníka Svět, dovede nás tam turistická trasa. Hrobka stojí uprostřed anglického parku. Je postavena v pseudogotickém stylu podle vzoru italského Campo Santo. Prohlídka hrobky vám zabere přibližně hodinu a rozhodně stojí za to.

Rybník Svět

Rybník Svět je sedmým největším rybníkem Třeboňska. Jeho rozloha čítá 215 ha. Byl založen Jakubem Krčínem z Jelčan v letech 1571–1573. Po převážné části hráze vede pěší cesta lemovaná vzrostlými duby, která přímo vybízí k procházce. Rybní Svět se dá také objet na kole. Pokud se takto rozhodnete čeká vás příjemná vyjížďka dlouhá okolo 15 km. Kdo má rád projížďky na lodi, neměl by vynechat vyhlídkovou plavbu po rybníce. Vyjížďka vám zabere 50 minut, lodě vyjíždějí v sezóně každou celou hodinu od 9 do 17 hodin.

 
 

Pivovar Regent

Milovníci piva by neměli vynechat prohlídku pivovaru Regent a samozřejmě nějaké to pivo ochutnat. Pivovar byl založen již v roce 1379 a je plynule začleněn do historického jádra města Třeboně. Během zhruba 70minutové prohlídky se seznámíte s nejdůležitějšími částmi provozu jako je varna nebo podzemí, kde pivo dozrává. Součástí prohlídky je také ochutnávka, pokud vám pivo Regent zachutná můžete si ho zakoupit v místní prodejně.

Bertiny lázně

Bertiny lázně – prvotřídní lázně s tradicí již od roku 1883. Nacházejí se v těsné blízkosti historického centra města Třeboň. Specializují se na léčbu pohybového aparátu, ale pokud si chcete dopřát odpočinek a nepotřebujete léčebný pobyt, není to problém. Do Bertiných lázní si můžete zajít třeba jen na jednu proceduru. Vybrat si můžete hned z několika typů masáží.

Třeboňské modelové kolejiště

Miniaturní kolejiště a život okolo něj pro vás přichystalo Vláčky a miniatury Třeboň. Hned na několika světových lokalitách si prohlédnete různé scenérie a postavičky. Je to vlastně taková cesta kolem světa, protože se podíváte do Afriky, Alp, ale samozřejmě i k nám do ČR.

Pokud jste ještě nikdy nic takového neviděli, tak budete opravdu překvapení z toho, jak moc detailní tyto miniatury jsou. Díky tomu se zde zabaví děti i dospělí, protože je to opravdu jedinečný zážitek plný úžasu a nadšení. Určitě si toto místo při výletu s dětmi do Třeboně si určitě nenechte ujít.

Otevřeno bývá odpoledne v pátek (14:30 - 17), dopoledne v sobotu (9 - 11:30) a po dohodě i v pondělí. Cena vstupného je v otevírací době 60 Kč, mimo ní vás to bude stát 80 Kč.

Zlatá stoka

Nejznámější český rybníkář Josef Štěpánek Netolický vytvořil v letech 1505 - 1520 vodní kanál dlouhý skoro 50 km. 

Původně se stoka nejmenovala “Zlatá”, ale díky tomu, jak moc dobře je postavená a kolik pozitivních změn přinesla, si během let si tuto přezdívku vysloužila a udržela. Svoji činnost totiž zvládá naprosto perfektně. Díky přívodu čerstvé vody skrz stoku se okysličuje okolních 50 rybníků

Původně nebyl Třeboňský kraj nijak zajímavý, naopak byl nehostinný a dost chudý. To se ale díky naprosto dokonale zbudované a vyvážené stoce povedlo obrátit, což tehdy vládnoucí Rožmberkové ocenili, jelikož si tím přišli na dost peněz. Spád stoky je po celé délce zanedbatelných 13 metrů, což z pana Netolického dělá extrémně dobrého stavitele.

Stoka začíná u jezu Pilař v Majdaleně na řece Lužnici a končí ve Veselí nad Lužnicí. 

Botanická zahrada Hortus Botanicus

Hortus Botanicus se zaměřuje na mokřadní a vodní rostliny ze střední Evropy. Patří mezi ně lekníny, stulíky, masožravé rostliny, jedovaté i léčivé rostliny. Sbírka více jak 700 druhů slouží nejen pro studenty a návštěvníky, ale i pro výzkum, k záchraně ohrožených druhů a ke spolupráci s jinými botanickými zahradami a orgány. Kromě místních rostlin tu najdete i kousky z tropů a subtropů (např. papyrus, lotos, azolka,...).

Expozice jsou rozmanitě uspořádané, avšak jedna sekce věrně napodobuje skutečný výskyt rostlin v přírodě a umožňuje návštěvníkům prozkoumat jednotlivé biotopy v jejich přirozeném uspořádání.

Základní vstupné stojí 50 Kč, snížené pro děti, studenty a seniory stojí 25 Kč. Otevřeno je v období květen - říjen od 8 do 18 hodin.

 

Přečtěte si také:

Poznejte krásy Hluboké nad Vltavou

Průvodce nejkrásnějšími rozhlednami v ČR

Na Šumavě je krásně za každého počasí



Inspirujte se oblíbenými chatami