Tipy na výlety | Česká Kanada

 

Česká Kanada je název pro příhraniční oblast, která je mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její současná rozloha sahá až k 250 km2 a oficiálním přírodním parkem se stala v roce 1994. Rozprostírá se tak na historické hranici Čech a Moravy a kopíruje státní hranice s Rakouskem.

Proč název Česká Kanada?

Název Česká Kanada byl původně vymyšlený jako propagační název pro oblast Jindřichohradecka. Přišel s ním tamní rodák Jaroslav Arnošt Trpák, který mimo jiné propagoval život v přírodě. Ze svých cest si odnesl, že zahraničí láká  a také v krajině tohoto kraje viděl určitou podobnost přírody té „pravé“ Kanady – přírodní charakter krajiny, velké množství vodních hladin a rozsáhlé lesní komplexy.

Místo pro tuláky, rybáře i běžkaře

Česká Kanada je díky rozlehlým lesům, rybníkům a žulovým balvanům velmi oblíbená u turistů, cykloturistů i milovníků běžek. Místní rybníky a další vodní hladiny jsou jako stvořené pro letní výlet, rekreaci a také rybaření. Tuláky a aktivní turisty přímo vybízí ráz krajiny k dlouhým túrám, procházkám a výletům do krásné přírody. Na své si přijdou i milovníci české historie, jelikož oblast je plná hradů a zámků.

Chcete si užít prodloužený víkend nebo delší dovolenou s kamarády, rodinou nebo kolegy? V tom případě zvolte malebné ubytování přímo v České Kanadě nebo v Jihočeském kraji, do kterého spadá.

Víte, proč se říká darebákovi "grázl"?

Je to podle loupežníka, který loupil právě na území České Kanady. Byl to tak slavný loupežník, že se jeho jméno v podobě „grázl“ stalo synonymem pro označení darebáka, nepoctivce a zločince.

Jmenoval se Jan Jiří Grasel, žil v letech 1790 – 1818 a byl popraven. Kolem Grasela vznikla rozsáhlá legenda, které se šířila v písních, pověstech až se začala tradovat, že bohatým bral s chudým dával. V České Kanadě se dokonce můžete vydat po naučných stezkách Graselovy stezky, které tvoří síť dlouhou 182 km a vedou přes jižní Čechy až do severního Rakouska.

Skalní útvary nesmíte vynechat

Česká Kanada není vyhlášená pro svou krásnou přírodu jen tak. Velkým lákadlem jsou netradiční skalní útvary. Ten nejznámější je viklan Trkal, který už se bohužel nepohybuje, dalším vyhlášeným kouskem je megalit Kamenný stůl a Ďáblova prdel. Nejedná se o rozsáhlá skalní města, v Česká Kanadě narazíte převážně na skalní solitéry, ale tady platí spíše rčení, že „cesta je cíl“, protože procházka Českou Kanadou je nezapomenutelná a plná krásných míst k vidění.

Na kole křížem krážem

Česká Kanada je díky svému členění hotovým rájem pro cyklisty. Celou oblast křižují cyklostezky, kterým vévodí nejznámější cyklostezka č. 16 Greenways Praha – Vídeň. Ta vede i přes Českou Kanada, v oblasti Nová Bystřice – Landštejn, kde nabídne dechberoucí výhledy na krajinu.

 

Pro malé i velké je určený cyklovýlet Nová Bystřice – Třeboň, kde si část jízdy můžete místa na kole užít na místní úzkokolejce. trasa vede převážně z kopce a není tak nijak náročná.

Koupání i rybaření

Oblast České Kanady získala svůj název také pro rozmanité množství vodních hladin a toků, jako je tomu u Kanady opravdové. Mezi nejznámější rybníky patří Kačležský s rozlohou 176 ha, Ratmírovský nebo Komorník. Poslední dva zároveň v létě slouží v létě jako koupaliště.

To samozřejmě není vše, vodní zábavu si užijete v aquaparku Jindřichův Hradec, kde se zabaví děti i dospělí. Čeká na vás 6 plaveckých dráh, 2 dětské bazénky, divoká řeka, protiproud, vířivky, tobogán, parní kabina a další vodní atrakce. Čistota vody je zajišťována ozonizací a UV zářením, což znamená, že není potřeba používat nadměrné množství chlóru. To ocení hlavně citlivější jedinci.

Hrad Landštejn

Hrad Landštejn je hlavní dominantou České Kanady. Jedná se o průsečík mnoha turistických tras i cyklotras. Tato zříceninu románského hradu s vyhlídkovou věží nabízí krásný výhled do okolí. V létě se můžete těšit na Landštejnské slavnosti.

Vznik hradu se datuje do 13. století, kdy moravským Přemyslovcům sloužil jako perfekní bod pro komunikaci Čech, Moravy a Rakouska. Díky dochovalému stavu patří ve střední Evropě mezi ty nejdůležitější a nejdochovalejší románské památky vůbec.

Vstupné na hrad Landštejn se pohybuje od 40 kč po 120 Kč. V sezóně od července do konce srpna je otevřeno od 9 hodin do 16:30.

Historická města a místa

Kdo má radši města než toulky přírodou, pak v oblasti České Kanady má celou řadu měst a míst, která jsou spojená s historií našeho území. Jedná se především o krásný Jindřichův Hradec, Slavonice nebo o městské opevnění v Nové Bystřici. 

 

Přečtěte si také:

Hrady a zámky v ČR | Průvodce 2023

Rozhledny v ČR | Průvodce 2023

Pozdrav z Posázaví

Tipy a výlety | Jindřichův HradecInspirujte se oblíbenými chatami