Pozdrav z Posázaví

 

Posázaví je oblast kolem řeky Sázavy a nabízí vše od kultury, přírody až po sportovní a historické vyžití. Dominantní řeka Sázava je oblíbená mezi vodáky, ale i cyklisty a turisty, protože kolem ní vedou upravené cesty ideální pro výlety. Podél řeky je možné navštívit několik hradů a zámků a vidět krásné přírodní útvary a zajímavosti.

Na vodu i za památkami

Není rušná Vltava nic pro vás? Máte radši vodu klidnější? Sázava patří mezi české nejkrásnější řeky a vodáci znají hlavně dva peřejnaté úseky. První je na horním toku – Stvořidla a druhý úsek je Krhanice-Pikovice před ústím do Vltavy. Pro rekreační vodáky a vodáky s dětmi je ideální úsek mezi Kácovem a Českým Šternberkem.

Hrad Český Šternberk

Český Šternberk je gotický hrad přestavěný na zámek, který leží na levém břehu řeky Sázavy. Stojí ve výšce 350 m. n. m.  Hrad patří k nejstarším na našem území. Dodnes patří rodu Sternbergů.

Návštěvníci se mohou těšit na jeden z nejlépe dochovaných hradních celků u nás a na jednu prohlídkovou trasu. Ta nabízí 15 bohatě zařízených a zdobených místností. Kromě prohlídky mohou návštěvníci nahlédnout také do hladomorny.

Duchovní místo Sázavský klášter

V roce 1032  svatý Prokop nechal založit jeden z nejstarších benediktinských klášterů v Čechách. Vynechat Sázavský klášter, který na vás dýchne tisíciletou tradici, duchovní atmosféru a staré příběhy, nesmíte vynechat.

V klášteře je možné absolvovat prohlídkovou trasu s průvodcem zahrnuje všechna důležitá místa jako je severní terasa, základy románského kostela a také monumentální gotickou architekturu nedostavěného chrámu Panny Marie a s. Jana Křtitele.

Autor fotografie: Vít Švajcr

Zámek Kácov

Zámek Kácov je barokní perla Posázaví a nejde si ji nechat ujít při návštěvě této oblasti. Z krásnou podobu zámku Kácov může velkovévodkyně Anna Marie Toskánská, která si na honosná sídla potrpěla. Zámek je výjimečný svým krytým mostem, které rozděluje zámecké nádvoří.

Most spojuje 150 metrovou dlouhou chodbou zámek a farní kostel. V zámku mohou návštěvnici vidět originální barokní dlažbu, okna i dveře. V zámecké galerii se každoročně pořádají 2 – 3 výstavy  a také se vystavují fotografie a dobové pohlednice.

Posázavský pacifik

Posázavský pacifik je externí železniční dopravce, který působí v Posázaví. Na této trati je stejnojmenný vlak, který vozil trampy za Prahu a bral je do nádherné divočiny, kde dominuje kaňon řeky Sázavy.

 

Pod více jak 100letým názvem se skrývají tratě číslo 210, ta vede Praha – Vrané- Čerčany a trať číslo 212, která vede  přes Čerčany – Kácov do světlé nad Sázavou. Na obou tratích výletníky čeká celá řada míst, která stojí za vidění. Jedná se o hrad Český Šternberk, pivovar Velké Popovice nebo regionální pivovar Kácov.

Za vidění stojí Žampašský most, který je druhým největším kamenným železničním mostem ve střední Evropě. Most vede nad údolím Kocour a potokem Studený a spojuje části Žampach a Studenou městě Jílové u Prahy.

Hrad Ledeč nad Sázavou

Jedním z hradů, který můžete vidět z řeky Sázavy, je Ledeč. Ledeč je postavený na vápencovém ostrohu nad řekou a původně gotický hrad nabízí pravidelné prohlídky a může se v něm navštívit Městské muzeum.

Expozice je opravu bohatá a tak je možné si vybírat z několika okruhů. Návštěvník se může vydat po okruhu muzejním, historickém nebo dětském, který představuje největší výstavu plyšových medvídků v České republice.

Zámek a park Vlašim

Zámek Vlašim je krásnou zastávkou po toulkách po Posázaví. Původně gotický hrad z roku 1303 přestavěný na zámek obklopuje zámecký park, ve kterém je  vidění Čínský pavilon, tři novogotické brány a socha Samsona.

Park je ideální pro dlouhé procházky, odpočinková odpoledne i naučné výlety. V parku návštěvník narazí květnaté vlhké louky v nivě řeky Blanice. Narazit není problém na sály, stinné i výslunné lesy.

Přečtěte si také:

Jak vybrat chatu u vody

Nejkrásnější vodní nádrže v ČR

Tajemné Kokořínsko a Máchův krajInspirujte se oblíbenými chatami