Tipy na výlety po Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec láká každý rok opravdu hodně návštěvníků. Velký podíl na tom má typická jihočeská příroda, ale samozřejmě i zachovalé historické budovy a nádherné památky. V tomto městě na vás čeká vše, co byste si jen mohli přát.

Obecné info o Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec leží cca 140 km od Prahy v Jihočeském kraji. Dějiny města se táhnout až do 13. století, přesněji do roku 1220, kdy se našly první písemné zmínky.

Návštěvníci se sem vydávají hlavně za zachovalými středověkými budovami a rozmanitými památkami. Žije zde jen 21 000 obyvatel, což znamená, že vaše dovolená proběhne klidně bez zbytečného ruchu a hluku. K dokonalosti už zbývá jen pronájem chaty v Jindřichově Hradci a okolí

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec

Jindřichohradecký hrad a zámek byl postaven na místě původního slovanského hradiště. Hrad založil Jindřich Vítkovec. Významnými majiteli byli pánové z Hradce, Slavatové z Chlumu a Košumberka, a Černínové z Chudenic. Během staletí se hrad a zámek několikrát přestavil, přejal různé architektonické styly a získal reprezentativní a společenský charakter. V 17. století vznikl ve Španělském sále divadelní sál (za malými arkádami), zahradní kašna a 2. arkádové křídlo u hudební pavilonu Rondel

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec

Zdroj: zamek-jindrichuvhradec.cz

V roce 1773 zámek i město zasáhl rozsáhlý požár, což vedlo k vážnému poškození interiéru i exteriéru. Bohužel kvůli nezájmu vlastníků zámek chátral a chátral. Až romantismus přinesl myšlenku na záchranu zámku, a v 20. století konečně proběhly s pomocí vídeňského architekta Humberta Walchera z Moltheimu částečné opravy. Zámek byl v roce 1945 zabaven a až za pár let postupně předěláván. 


K prohlédnutí je 6 prohlídkových okruhů:

1. Adamovo stavení
2. Gotický palác
3. Černá věž + Černá kuchyně
4. Dětské prohlídky
5. Zámecké muzeum a „Kabinety Stuchlé“
6. Výběrový okruh

Náměstí Míru

Náměstí Míru v historickém srdci Jindřichova Hradce je obklopeno malebnými měšťanskými domy s krásnými historickými fasádami. Středu náměstí dominuje barokní sloup Sousoší Nejsvětější Trojice od sochaře Matouše Strachovského. Uniknout vaší pozornosti nesmí Langrův dům s nádhernými sgrafity (nástěnná technika), Stará radnice s městským znakem a gotický dům U Zlaté husy (Concertino) spojený s poslední nocí Karla Havlíčka Borovského v Čechách než odjel do vyhnanství v Brixenu.

Malebné náměstí je ideálním místem pro posezení, vychutnání atmosféry a života u šálku kávy v jedné z místních kaváren s venkovní zahrádkou. Ačkoli 20 m vysoký sloup lehce brání rozhledu, jeho historická hodnota dodává náměstí nepřekonatelné kouzlo a půvab.

Do divadla, kina a kaple

Milujete kulturní akce? Nejraději byste zašli do všech možných divadel nebo shlédli filmy v různých kinech? Máte štěstí, protože v Jindřichově Hradci se v kulturním domě Střelnice nachází oboje. 

V kině se promítají nové filmy i dětské pohádky. Kromě pondělí se hraje každý den a ceny vstupného se pohybují od 15 kč (pásmo pohádek) do 140 Kč.

V divadelním sále se kromě divadelních představení konají i společenské akce typu koncerty, taneční večery a jiné.

Kromě toho Městská kultura Jindřichův Hradec spravuje kapli sv. Maří Magdaleny a výstavní dům Stará radnice. Ve Staré radnici jsou k prohlédnutí různé expozice (např. Z dějin městské samosprávy, Nová expozice jhmd a modelové kolejiště, Tajuplný tádžikistán a Obřadní síň Jana Kotěry, …) a probíhají vernisáže.

Osvěžte se v aquaparku

Kam zaskočit, když na teploměru vidíte teploty přes 30 stupňů a rádi byste se ochladili? Ideální místo je Bazén Jindřichův Hradec. Kromě krytého bazénu je zde letní venkovní areál a 4 sauny.

Ve vnitřních prostorech se zabavíte i s dětmi. Čeká na vás 6 drah, dětské brouzdaliště, mělký bazén, skluzavka, tobogán, divoká řeka a další vodní atrakce.

Jakmile už venku svítí slunce, otevírá se venkovní areál s výhledem na Vajgar - rybník na Hamerském potoce. I zde si můžete sjet tobogán, divokou řeku, odpočinout si v relaxačním bazénu nebo vypustit děti na brouzdaliště s malými skluzavkami.

Bazén Jindřichův Hradec

Zdroj: bazen.jh.cz

Ti, kteří zatouží po relaxu a uvolnění, si oblíbí 4 sauny: klasická finská sauna, bylinná sauna a 2 infrasauny. Samozřejmostí je ochlazovací bazén, kam zamíříte po sauně a rozproudíte krev. 

Vstupné se dělí podle toho, do jaké části chcete jít a na jak dlouho zůstanete/kdy přijdete. 

Tradiční pouť Porcinkule

Každý rok se první neděli v srpnu koná velkolepá pouť s názvem Porcinkule. Centrum města  je naprosto nabité různými stánky - od pochutin po tradiční nebo umělecké výrobky. 

Kromě toho, že ochutnáte a nakoupíte, co vám zrovna padne do oka, si užijete zábavu na pouťových atrakcích - oblíbená je střelnice, horská dráha a kolotoče. Na své si přijdou odvážlivci i malé děti.

A to není vše, obvykle se tu také konají živé koncerty, což znamená, že uděláte nejlépe, když si sem první srpnovou neděli naplánujete rodinný výlet.Inspirujte se oblíbenými chatami