Nabídněte Vaši chatu

Výlet do Jizerských hor? Skvělý nápad. Kam se podívat?

Výhled na Jizerské hory

Jizerky. Hora Smrk, Ještěd a vysílač, zábavní park Babylon nebo zoologická zahrada. To vše zde najdete. V Jizerkách a okolí se určitě nudit nebudete. Je toho tolik, a přitom tak málo času. Kam vyrazit? Rádi vám poradíme. Tak pojďme na to.

Ubytování - Jizerské hory

Krásna příroda v Jizerských horách

Místní příroda nezklame. Je opravdu úchvatná. Ideální místo na odpočinek a “vypnutí”. Zkuste se pár dní nehonit od jedné aktivity k druhé. Vyčistěte si hlavu. Později to určitě oceníte. Potřebný klid vám zajistí hezká chalupa nebo chata. Proč zde nezůstat déle a nevyzkoušet netradiční ubytování? Hotel občas působí neosobně, ale autentická chata vás přenese do kouzelného světa klidu a pohody. K ubytování je vhodný Bedřichov, který vznikl už v 16. století. Dále můžeme doporučit Hrabětice skrývající původní domečky. 

 

Chaty a chalupy mají v ČR velkou tradici - ubytujete se v nich a zamilujete se. Získáte soukromí a možnost si s sebou vzít pejska a děti. Je to skvělá volba pro jednotlivce, páry, rodiny i společenské akce.

Říčka Smědá

Smědá s délkou 46 km v ČR překonává převýšení až 800 metrů. Přitom patří mezi nejvodnatější česká povodí. Díky tomu se zde zvířatům a přírodě daří. Pokud se sem vydáte, dávejte pozor, protože okolí říčky spadá do přírodní rezervace Meandry Smědé. Chovejte se co nejlépe, a příroda bude jen a jen prosperovat. Zahlédnout můžete mihuli a střevli potoční, dva vzácné druhy pavouků a jeřába popelavého. Pokud jste milovníci přírody, zaujme vás konvalinka vonná, ďáblík bahenní a lilie zlatohlavá.

Spa Resort Libverda

K vyčištění hlavy pomáhají masáže, minerální prameny, oxygenoterapie nebo zábaly. Kde tohle vše najdete? Ve Spa Resortu Libverda v podhůří Jizerských hor. Lázně Libverda jsou vyhledávané už od 14. století, kdy se zde našlo ložisko minerálních pramenů hydrogenuhličitanového typu. K dispozici jsou 3 relaxační balíčky - vybírejte podle času, který zde chcete strávit. 

Botanická zahrada a Zoo v Liberci

Liberecká zoo toho zvládla opravdu hodně. Je to místo, kde se daří zvířatům, která jinde vůbec neprosperují. Je to díky intenzivní péči a šikovným chovatelům. Odchovali kriticky ohroženého osla somálského, himálajského nahura modrého nebo kočkodana zeleného. Daří se tady bílým tygrům, pandám červeným nebo orlu křiklavému. Samozřejmě zde naleznete i další zvířata.

Botanická zahrada vás zaujme nepřeberným množstvím rostlin - palmy, kapradiny, orchideje a mnoho dalšího. Věřte, že tak krásnou botanickou zahradu jen tak nenajdete. Skvělé místo k využití volného času.

Ještěd

Ještěd, horu s televizním vysílačem, asi nemusíme představovat. Je to skvělé místo na letní i zimní výlet. Léto strávíte příjemnou turistikou zakončenou jídlem v místní restauraci. Zimu si užijete na sjezdovce, kterou budete mít z chaty co by kamenem dohodil. Když budete mít štěstí na počasí, tak z vršku dohlédnete opravdu daleko.

Západ slunce z hory Ještěd

Naučná stezka Tři iseriny

Tři iseriny měří 6 kilometrů. Cestou potkáte 12 naučných zastávek, kde si prohlédnete přírodní rezervaci Bukovec, čedičový lom, pralouku, suťové pole, muzeum, dřevorubeckou, zlatokopeckou a sklářskou osadu. A poslední zastávka vám představí vzácné rašeliniště.

Zábavní centrum Babylon

Kde si užít nádherný rodinný den? V Babylonu. Toto edukativní a zábavní centrum vás nadchne nepřeberným množstvím aktivit. Lunapark, aquapark, labyrint nebo laser game. Ale to rozhodně není vše. Čeká na vás bowling, 4D kino, střelnice laser shot a 9D virtuální realita. Největší slávu zde však má iQPARK a iQLANDIA. A milovníci vesmíru určitě zamíří do iQPLANETÁRIA.

Vodopády Velkého Štolpichu

Vodopády, ke kterým se dostanete jen po svých, vás uchvátí svou výškou. Ten nejvyšší měří 5 metrů, prostřední 4 metry a nejmenší 2 metry. Možná vás zaujme fakt, že jsou vodopády jak kaskádové, tak výškové, kde voda padá až ze 4 metrů. Prohlédněte si i menší vodopády, které najdete po proudu.

Přečtěte si také:

Krása Novohradska

Jak si co nejvíce užít Krušné hory? Prozradíme vám to

Chata u vody: Jak vybrat v roce 2021

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.