Nabídněte Vaši chatu

Jak si co nejvíce užít Krušné hory? Prozradíme vám to

Výhled na Krušné hory

Krušné hory vás uchvátí nádhernou přírodou, krásnými místy a výbornými restauracemi. Kde sehnat ubytování, kam jít na výlet a kde se najíst? To vše a ještě víc v článku.

Krátké povídání o Krušných horách

Krušné hory se stovky let vyhledávaly kvůli těžbě cínu, železa, olova a stříbra. V roce 1520 se vytěžené stříbro používalo k výrobě jáchymovského tolaru. Tolar zní trochu jako dolar, že? Je to tak. Americký dolar opravdu našel inspiraci v našem tolaru. Historie jáchymovského tolaru patří mezi velká zajímavosti. 

Nesmíme zapomenout zmínit léčivé prameny, jež se nachází v lázeňských městech Klášterec nad Ohří a Teplice. Jáchymov skrývá radonové prameny s koncentrací, kterou jinde v Evropě nenajdete.

Lyžaři a turisté si oblíbí Klínovec a Božídarský špičák. Božídarský špičák si dokonce ve střední Evropě vydobyl 1. místo jako nejvyšší čedičová kupa sopečného původu.

Při procházkách v přírodě lze zahlédnout a potkat daňky, ježky, zajíce, jeleny a jezevce.

Tradiční ubytování v Krušných horách

Fandíte tradičnímu ubytování v chatě? Oceňujete soukromí, pohodu a ticho? V tom případě si zajistěte pronájem chalupy nebo chaty a nebudete litovat. Domácká atmosféra vás vrátí do dětských let, kdy jste veškeré prázdniny trávili u babičky s dědou. Penzion, hotel ani hostel vám nic takového nabídnout nemůže. Pronájem chaty si užijete s partnerem, dětmi, kolegy, ale klidně i sami. 

Jestliže preferujete aktivní dovolenou, zamiřte na Plešivec a Klíny.

Tipy na výlety v Krušných horách

Jste v Krušných horách poprvé nebo hledáte nová místa k prozkoumání? V tom případě se vám budou hodit naše tipy na krásné výlety.

Přírodní park Přebuz

Hranice Německa a Karlovarského kraje skrývají unikátní park Přebuz. V parku se nachází přírodní rezervace Malé a velké jeřábí jezero, podzemní chodby, šachty, přebuzské vřesoviště a Velký a malý močál.

Poblíž Velkého jeřábího jezera roste borovice kleč a smrky. Místa bez stromů převzal rašeliník a tůňky. Od roku 1933 je jezero oficiální přírodní park.

Přírodní park Přebuz

Objevte Jáchymov

V Jáchymově se nudit nebudete. Pokud jste ho nikdy nenavštívili, určitě to musíte v nejbližší době napravit. Pestrá minulost láká nejednoho návštěvníka.

1. Dlouhá léta zde probíhala těžba stříbra, drahých kovů, minerálů a kupodivu i uranu

2. Je to 500 let, kdy český tolar zapříčinil zrod amerického dolaru. Stříbrný jáchymovský tolar se razil od roku 1520, kdy město objevil Ludvík Jagellonský a dal mu statut horního města (možnost razit vlastní měnu). Platidlo nabylo na popularitě a rozšířilo se i mimo Evropu. K naší smůle ztratil rod Šliků právo na vlastní mince již v roce 1528. Štěpán Šlik zemřel při pomoci Ludvíku Jagellonskému v bitvě u Moháče. Nový král Ferdinand I. Habsburský ražbu jáchymovského tolaru neúprosně zastavil. Naštěstí si tolar oblíbili Nizozemci. Jeho obdobu přivezli do New Yorku, kde byl předlohou pro dolar.

3. V roce 1906 zde vznikly 1. radonové lázně, které jsou dodnes považovány za jedny z nejlepších v Evropě. Voda proudí ze 4 vrtů v dole Svornost. Lázně využívají klienti s onemocněním kloubů, periferního nervového systému/páteře a při kožních nemoci či cukrovce.

Na Komáří vížka lanovkou

Na vrchol Komáří vížky dojeďte speciální lanovou dráhou, která nemá ve střední Evropě konkurenci. Lanovka měří 2,3 km, což z ní činí nejdelší jednoúsekovou dráhu v České republice. Nahoře jste do 15 minut a lze převést i bicykl. Stavu vížky v roce 1857 podnítil kníže z rodu Clary Aldringen.

Při jasném počasí dohlédnete až na vrchol Krkonoš. Vížka je vhodná na turistiku, cyklistiku nebo pro adrenalinové milovníky, kteří touží zkusit paragliding. V zimě se sem sjíždějí lyžaři.

Krušnohorská magistrála uchvátí délkou

Krušnohorská magistrála je 242 km dlouhá cesta z Chebu až na Sněžník, kterou milují všichni čeští sportovci. Hodí se na turistiku, jízdu na kole, ale i běžkaření. Napojit se lze z mnoha míst.

Nezapomeňte navštívit Vlčí jámy a Blatenský vodní příkop. Vlčí jámy jsou hluboké úctyhodných 85 metrů. Kulturní památka Blatenský vodní příkop vznikl při dopravě dříví a těžbě cínových rud.

Krušnohorská magistrála v zimě

Unikátní restaurace v Krušných horách

My moc dobře víme, že se výlet neobejde bez dobrého jídla. Proto jsme našli 2 zajímavé restaurace s nabídkou, kterou jinde jen tak neseženete.

Pivovar Ryžovna

V blízkosti Božídarského rašeliniště se nachází Pivovar Ryžovna. Ochutnat lze 3 druhy piv: 8° ŠKOLÁKA, 12° BOŽÍ DAR a 13° RAPLA. A jak to tak bývá, během pití dobrého točeného nebo lahvového piva se neobejdete bez lahodného jídla. Objednejte si místní hlavní jídlo, polévku nebo vynikající dezert. Věřte, že návštěvy nebudete litovat.

Faustův dvůr 

V Horní Blatné nesmíte vynechat restauraci Faustův dvůr. Zaměřují se na australské a americké maso od malých farmářů. Plemeno Black Angus žije na pastvině, a navíc není napuštěno antibiotiky a růstovými hormony. Tím se zajišťuje přirozená chuť masa. V České republice si maso dováží jen majitelé Faustova dvoru. 

Přečtěte si také:

Vyrazte do nádherných Jizerských hor

Pojďte prozkoumat krásy Krkonoš

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.