Krása Novohradska

Novohradské hory jsou velmi často opomíjené a je to velká škoda. Nabízejí téměř neponičenou přírodu plnou potoků, lesů a rašelinišť. V létě jsou jako stvořené pro túry a cyklovýlety v zimě pak na běžky a lyžování. Navíc jsou v nich ukryté dva české pralesy.
 

Brána do Novohradských hor

Branou do Novohradských hor je město Nové Hrady v nejjižnějším cípu jihu Čech. Pří příjezdu do města s na první pohled všimnete mohutného opevněného hradu. Pokud nejste milovníkem hradů, ale spíše procházek, můžete navštívit Terčino údolí.

Gotický hrad patřil několika rodům, z nichž nejdéle v něm žil rod Buquoyů. Při prohlídce tak můžete nahlédnout do historie rodů. Součásti areálu je také palác, parkán a kolem hradu vede hradní příkop.

Terčino údolí je anglický park s okrasnými stromy a keři. Své jméno získal park po manželce hraběte Buquoyho Terezie, která zde nechala vybudovat zámeček se zahradami, empírový dům, mlýn a umělý vodopád. Při procházce narazíte na upravené cestičky, můstky, lavičky a romantické výhledy.

Připravte si sjezdovky i běžky

Novohradské hory ožívají také v zimě. Milovníci běžkování nesmí vynechat prostor Hojná Voda – Staré Hutě. Tímto prostorem prochází cyklostezka, která je v zimě udržovaná jako lyžařský běžecký areál. Trasa se jmenuje Novohradská zimní běhačka a navazuje na tratě v Dolním Rakousku.

Běžecké okruhy

- běžecký okruh z Hojné Vody – 32 km, střední obtížnost
- běžecký okruh z Leopoldova – 26 km, těžké obtížnost
- běžecký okruh kolem Vysoké – 10 km, středně těžká obtížnost
- ze Žofína kolem Točníku – 19 km, těžká obtížnost

Lyžování

Pokud máte raději sjezdové lyžování, není to z Novohradských hor daleko ( cca 20 km) do lyžařského střediska Harmannschlagu. Další, rakouským střediskem pro sjezdové lyžování je Karlstift. Na české straně je to pak středisko Kozí pláň.  V zimě funguje v Benešově Husky Dream, kde si můžete vyzkoušet jízdu s psím spřežením.

Rašeliniště, lesy, příroda

Chcete vidět, jak vypadá téměř nedotčená příroda plná rozlehlých hlubokých lesů, rozsáhlých luk a zurčících potoků a hladin rybníků. Novohradské hory patří mezi méně známé a navštěvované hor v Česku a je to škoda.

Novohradské hory zabírají celkem 162 km2 a vedou od Nových Hradů, Benešova nad Černou, Dolního Dvořiště, přes Malont až ke státním hranicím s Rakouskem, kde vedou až k údolí Dunaje.

Novohradské hory díky tomu, že jsou opomíjené si zachovaly přírodu, kde člověk téměř nezasáhl. Je to také díky tomu, že toto území bývalo hraničním přechodem a až v roce 2000 byl vyhlášen Přírodní park Novohradské hory.

Novohradské hory jsou vhodné na výlet v každém ročním období. Zvláště na podzim, kdy se příroda zbarví do podzimních barev jsou procházky po horských vrcholcích jako jsou Kamenec, Myslivna nebo také po rašeliništích nezapomenutelné. Největší rašeliniště je Stodůlecké s rozlohou 30 ha, kde původním porostem byly kleče a rašelinný bor.

Vyjděte tisícovku

V Západní části Novohradských hor se nacházejí hned dvě hory, které dosahují patří mezi tisícovky. Jedná se konkrétně o Myslivnu a Kamenec. Cesta k těmto horám vede panenskou přírodou, rybníky, skalkami a vysokými stromy.

Kamenec je nejvyšším vrcholem Novohradských hor a má 1 072 metrů. Vede na něj zelená turistická stezka, a to ze 3 km vzdáleného Pohoří na Šumavě. Na vrcholu je k vidění nejen krásný výhled, ale také skalní hradbu, na kterém je geodetický bod.

Druhá tisícovka je Myslivna vysoká 1 040 metrů a nachází se 3,5 km od obce Pohoří na Šumavě. Na vrcholu hory je lesácká chata a geodetický bod.

 

Zavítejte do pralesa

Velmi blízko rakouské hranici se nachází prales Hojná voda. Prales se rozkládá na 8,56 ha a je tvořený příkrým balvanitým svahem, na kterém se rozprostírá bukový porost s příměsí smrků a klen. Hojně v pralese roste také bylina kyčelnice devítilistá. K pralesu se dostanete po červené značce z Hojné Vody.

Druhým pralesem je Žofínský prales. Ten je ovšem veřejnosti nepřístupný a je proti lidem a zvěři chráněný vysokým plotem. V Žofínském pralese rostou mohutné, až 400 let staré jedle. Oba pralesy patří mezi nejstarší v České republice a ve střední Evropě.

Přečtěte si také:

Vyrážíte prozkoumat Novohradské hory? Naše tipy na výlety si zamilujete

Jak si co nejvíce užít Krušné hory? Prozradíme vám to

Poznejte Český Krumlov a okolí
 
 Inspirujte se oblíbenými chatami