Tipy na výlet po jižních Čechách s dětmi
Jižní Čechy patří mezi TOP turistická místa. Najdete tu nespočet lokalit pro krásné výlety. Kam zamířit s dětmi? V článku najdete všechny důležité informace.
Vodní přehrada Orlík a zámek Orlík
Pokud milujete vodu, nezapomeňte se vydat na Orlickou přehradu, která je opravdu nádherná. Co se týká velikosti získává první místo nádrž Lipno, Orlík ale zadržuje více vody. Budování Orlíku proběhlo v letech 1954 až 1961. Na pravém boku hráze najdete ozubnicový výtah pro lodě a na levém boku hydroelektrárnu se 4 Kaplanovými turbínami. Chcete si zaplavat? Na výběr máte z 13 kempů. Ve většině se dají půjčit šlapadla a lodě.
Pokud hledáte ubytování, zarezervujte si v jižních Čechách chatu nebo chalupu. Není nic krásnějšího, než se probouzet v krásné klasické chalupě, ze které ucítíte tu pravou jihočeskou pohodu.
V červenci a srpnu se dostanete z přehrady až na zámek Orlík. Zámek Orlík v minulosti byl pouhým hradem. V roce 1570 ho nechal Kryštof II. ze Švamberka přestavět na renesanční zámek. Orlík změnil za dobu svého výskytu od 2. poloviny 13. století opravdu hodně majitelů. Od Přemysla Otakara II., přes Karla IV., Kryštofa a Hynka ze Švamberka, Adama ze Šternberka až po Karla Schwarzenberga.
Zámek je opravdu nádherný a zaujme všechny, kteří milují historii. Protože rodiny zámek opravdu využívaly, dýchá z interiéru teplo domova bez přehnané okázalosti. Dozvíte se zde historii zámku a v druhém patře prozkoumáte různé sály
● Empírové sály
● Teskův sál
● Rytířský sál
Také na vás čeká
● Malá zbrojnice
● Zámecká knihovna
● Pušková chodba
● Trofejní chodba
Vodní nádrž Lipno
Lipenská přehrada se nachází cca 35 km od Českého Krumlova. Co se týká plochy, zabírá 48,7 km² a měří 42 km. Maximální hloubka je 25 metrů, průměrná hloubka je cca 6,5 metrů.
Velká část Lipna leží uvnitř CHKO Šumava.
Historie přehrady je poměrně dlouhá. Že se začne stavět se rozhodlo v roce 1890, kdy došlo k několika nepříjemným záplavám. O 30 let později se po dalších záplavách stavební rada dohodla, že už je přehrada opravdu potřebná. Konkrétní plány nevznikly hned, čekalo se na ně dalších 10 let. A další prodloužení se postarala válka a nenakoupený pozemek.
Po 2. světové válce konečně vznikl konkrétní projekt. Byla do něj zahrnuta i vodní elektrárna. Výstavba trvala 7 let. Opravy probíhají dodnes.
Co se týká aktivit, určitě se nebojte nudy. Zkuste paddleboarding, bobovou dráhu, navštivte zámek Hluboká nad Vltavou nebo Frisbee park Lipno. Milovníky zvířat ohromí Králičí ostrov. Je plný ochočených králíků a morčat. A na hřišti Království lesa na vás čeká kocourek Lotrando.
Holašovice a jihočeské Stonehenge
Mezi typické jihočeské vesnice rozhodně patří Holašovice. Spadá do CHKO Blanský les a najdeme je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Už z toho je cítit, že Holašovice mají hodně co nabídnout.
Domy na návsi jsou vzájemné propojené a nabízí ty nejúžasnější ukázky dochovaného lidového baroka. Neproběhly tu žádné velké změny, proto je toto místo tak důležité.
Víte, že se v Holašovicích natáčel film Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany? “Nevěsta s dukáty” by jinam nezapadla lépe. Proč? Holašovičtí chasníci si brali za ženy dívky z Blat, které měly vysoká věna (a nároky na bydlení). Díky nim se vesnice opravovala a udržovala krásná.
Na kraji vsi najdete jihočeský Stonehenge. Nachází se zde megalitický kruh z 25 kamenů, který prý dokáže z těla odebrat negativní energii a vrátit zpět pozitivní energii. Uvidíte sami, jestli se tak opravdu stane, či nikoliv. Pokud rádi meditujete, sedněte si poblíž kamenného obra. Váží neuvěřitelných 19 tun.
Zřícenina hradu Dívčí kámen
Dívčí kámen je obrovská zřícenina nad soutokem řeky Vltavy a Křemžského potoka. Vznik hradu se datuje do roku 1349, kdy ho nechal založit rod Rožmberků.
V okolí hradu se nachází zajímavé botanické a zoologické objevy, proto bylo vyhlášeno přírodní rezervací. Nesmíme ani zapomenout zmínit místní celosvětově významné keltské oppidum.
Prostory hradu se každoročně plní tisícovkami návštěvníků, protože se zde pořádají vystoupení, středověké trhy, koncerty, výstavy a přednášky. Pokud chcete na místo dojet vlakem, vystupne na zastávce Třísov.
Český Krumlov
Cca 22 kilometrů od Českým Budejovic najdeme úžasné město Krumlov. Nejenom, že se nachází pod Blanským lesem, také jím protéká Vltava. Díky tomu se vám naskytne nádherný pohled na město i přírodu.
V Českém Krumlově sídlilo mnoho významných rodů - Vítkovci, Rožmberci, Eggenbergové či Schwarzenbergové. Samotné centrum města spadá od roku 1963 pod památkovou rezervaci a od roku 1992 dokonce pod UNESCO.
Pokud vás zajímají výlety po Českém Krumlově, navštivte místní zámek. Uvnitř se nachází Maškarní sál jehož skici se uchovávají v Metropolitním muzeu v New Yorku. Dále tam najdete zámecké divadlo se světově nejzachovalejší barokní scénou. A když už zde budete, prohlédněte si medvědárium, lapidárium, zámeckou zahradu a plášťový most.
Jestliže vás baví platby na Vltavě, máte možnost si půjčit loďku, raft nebo si zaplatit vyhlídkovou plavbu.
České Budějovice
Při návštěvě Českého Krumlova, se vydejte poznat i Budějovice. Nachází se na soutoku Vltavy a Malše. Město založil v 13. století Přemysl Otakar II. Nyní zde žije skoro 95 tisíc obyvatel.
Hlavní náměstí má rozměry 133 metrů na 133 metrů, což z něj činí nejen největší české čtvercové náměstí, ale také s pár dalšími největší evropské náměstí. Ve středu náměstí si prohlédněte Samsonovu kašnu a o kousek dál bludný kámen s vyrytým křížkem.
Celá rodina si určitě užije návštěvu barokní katedrály svatého Mikuláše. Ujít vaší pozornosti by ani neměla 70 metrů vysoká Černá věž, která sloužila jako strážná a hlásná věž. Další zajímavostí jsou bývalé věznice Železná panna a Rabenštejnská věž.
Přečtěte si také:
Vysočina, to není jen salám a bramborák
Tipy na výlet s dětmi v Karlovarském kraji
Kam na výlet s dětmi v středních Čechách?