Nabídněte Vaši chatu

Tipy na výlet po jižních Čechách s dětmi

Jižní Čechy patří mezi TOP turistická místa. Najdete tu nespočet lokalit pro krásné výlety. Kam zamířit s dětmi? V článku najdete všechny důležité informace.

Vodní přehrada Orlík a zámek Orlík

Pokud milujete vodu, nezapomeňte se vydat na Orlickou přehradu, která je opravdu nádherná. Co se týká velikosti získává první místo nádrž Lipno, Orlík ale zadržuje více vody. Budování Orlíku proběhlo v letech 1954 až 1961. Na pravém boku hráze najdete ozubnicový výtah pro lodě a na levém boku hydroelektrárnu se 4 Kaplanovými turbínami. Chcete si zaplavat? Na výběr máte z 13 kempů. Ve většině se dají půjčit šlapadla a lodě. 

Pokud hledáte ubytování, zarezervujte si v jižních Čechách chatu nebo chalupu. Není nic krásnějšího, než se probouzet v krásné klasické chalupě, ze které ucítíte tu pravou jihočeskou pohodu.

V červenci a srpnu se dostanete z přehrady až na zámek Orlík. Zámek Orlík v minulosti byl pouhým hradem. V roce 1570 ho nechal Kryštof II. ze Švamberka přestavět na renesanční zámek. Orlík změnil za dobu svého výskytu od 2. poloviny 13. století opravdu hodně majitelů. Od Přemysla Otakara II., přes Karla IV., Kryštofa a Hynka ze Švamberka, Adama ze Šternberka až po Karla Schwarzenberga

Zámek OrlíkZámek je opravdu nádherný a zaujme všechny, kteří milují historii. Protože rodiny zámek opravdu využívaly, dýchá z interiéru teplo domova bez přehnané okázalosti. Dozvíte se zde historii zámku a v druhém patře prozkoumáte různé sály 

 ● Empírové sály
 ● Teskův sál
 ● Rytířský sál

Také na vás čeká

 ● Malá zbrojnice
 ● Zámecká knihovna
 ● Pušková chodba
 ● Trofejní chodba

Vodní nádrž Lipno

Lipenská přehrada se nachází cca 35 km od Českého Krumlova. Co se týká plochy, zabírá 48,7 km² a měří 42 km. Maximální hloubka je 25 metrů, průměrná hloubka je cca 6,5 metrů.

Velká část Lipna leží uvnitř CHKO Šumava.

Historie přehrady je poměrně dlouhá. Že se začne stavět se rozhodlo v roce 1890, kdy došlo k několika nepříjemným záplavám. O 30 let později se po dalších záplavách stavební rada dohodla, že už je přehrada opravdu potřebná. Konkrétní plány nevznikly hned, čekalo se na ně dalších 10 let. A další prodloužení se postarala válka a nenakoupený pozemek. 

Po 2. světové válce konečně vznikl konkrétní projekt. Byla do něj zahrnuta i vodní elektrárna. Výstavba trvala 7 let. Opravy probíhají dodnes.

Co se týká aktivit, určitě se nebojte nudy. Zkuste paddleboarding, bobovou dráhu, navštivte zámek Hluboká nad Vltavou nebo Frisbee park Lipno. Milovníky zvířat ohromí Králičí ostrov. Je plný ochočených králíků a morčat. A na hřišti Království lesa na vás čeká kocourek Lotrando.

Holašovice a jihočeské Stonehenge

Mezi typické jihočeské vesnice rozhodně patří Holašovice. Spadá do CHKO Blanský les a najdeme je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Už z toho je cítit, že Holašovice mají hodně co nabídnout. 

Domy na návsi jsou vzájemné propojené a nabízí ty nejúžasnější ukázky dochovaného lidového baroka. Neproběhly tu žádné velké změny, proto je toto místo tak důležité.

Víte, že se v Holašovicích natáčel film Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany? “Nevěsta s dukáty” by jinam nezapadla lépe. Proč? Holašovičtí chasníci si brali za ženy dívky z Blat, které měly vysoká věna (a nároky na bydlení). Díky nim se vesnice opravovala a udržovala krásná. 

Na kraji vsi najdete jihočeský Stonehenge. Nachází se zde megalitický kruh z 25 kamenů, který prý dokáže z těla odebrat negativní energii a vrátit zpět pozitivní energii. Uvidíte sami, jestli se tak opravdu stane, či nikoliv. Pokud rádi meditujete, sedněte si poblíž kamenného obra. Váží neuvěřitelných 19 tun.

Zřícenina hradu Dívčí kámen

Dívčí kámen je obrovská zřícenina nad soutokem řeky Vltavy a Křemžského potoka. Vznik hradu se datuje do roku 1349, kdy ho nechal založit rod Rožmberků. 

V okolí hradu se nachází zajímavé botanické a zoologické objevy, proto bylo vyhlášeno přírodní rezervací. Nesmíme ani zapomenout zmínit místní celosvětově významné keltské oppidum. 

Prostory hradu se každoročně plní tisícovkami návštěvníků, protože se zde pořádají vystoupení, středověké trhy, koncerty, výstavy a přednášky. Pokud chcete na místo dojet vlakem, vystupne na zastávce Třísov. 

Český Krumlov

Cca 22 kilometrů od Českým Budejovic najdeme úžasné město Krumlov. Nejenom, že se nachází pod Blanským lesem, také jím protéká Vltava. Díky tomu se vám naskytne nádherný pohled na město i přírodu. 

V Českém Krumlově sídlilo mnoho významných rodů - Vítkovci, Rožmberci, Eggenbergové či Schwarzenbergové. Samotné centrum města spadá od roku 1963 pod památkovou rezervaci a od roku 1992 dokonce pod UNESCO. 

Pokud vás zajímají výlety po Českém Krumlově, navštivte místní zámek. Uvnitř se nachází Maškarní sál jehož skici se uchovávají v Metropolitním muzeu v New Yorku. Dále tam najdete zámecké divadlo se světově nejzachovalejší barokní scénou. A když už zde budete, prohlédněte si medvědárium, lapidárium, zámeckou zahradu a plášťový most.

Jestliže vás baví platby na Vltavě, máte možnost si půjčit loďku, raft nebo si zaplatit vyhlídkovou plavbu.

Český Krumlov

České Budějovice

Při návštěvě Českého Krumlova, se vydejte poznat i Budějovice. Nachází se na soutoku Vltavy a Malše. Město založil v 13. století Přemysl Otakar II. Nyní zde žije skoro 95 tisíc obyvatel.

Hlavní náměstí má rozměry 133 metrů na 133 metrů, což z něj činí nejen největší české čtvercové náměstí, ale také s pár dalšími největší evropské náměstí. Ve středu náměstí si prohlédněte Samsonovu kašnu a o kousek dál bludný kámen s vyrytým křížkem.

Celá rodina si určitě užije návštěvu barokní katedrály svatého Mikuláše. Ujít vaší pozornosti by ani neměla 70 metrů vysoká Černá věž, která sloužila jako strážná a hlásná věž. Další zajímavostí jsou bývalé věznice Železná panna a Rabenštejnská věž.

České Budějovice


Přečtěte si také:

Vysočina, to není jen salám a bramborák

Tipy na výlet s dětmi v Karlovarském kraji

Kam na výlet s dětmi v středních Čechách?

 

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.