Nabídněte Vaši chatu

Vysočina, to není jen salám a bramborák

Louka na VysočiněVysočina je sice známá pro své typické pokrmy, ale to rozhodně není vše. V kraji najdete mnoho zámků, hradů, nádherných měst a taky unikátní strašidelný zámek? V článku vám představíme několik tipů na rodinný výlet.

Vysočinu si rozdělte do několika dní

Nemusíme vám snad říkat, že za den Vysočinu 100% nestihnete prozkoumat. Místo jednodenního výletu se tu zastavte alespoň na víkend. Zarezervujte si svou chatu nebo chalupu už dnes. Nebudete litovat, protože je tu opravdu skoro nekonečné množství aktivit, které budou bavit vás, děti, kamarády, …

Do května 2001 se kraj nejmenoval Vysočina, ale Jihlavský kraj. Změna názvu nastala v roce 2011. Je to 5. největší kraj v České republice. Zároveň nabízí 3. nejmenší hustotu zalidnění, což znamená hodně klidu, pohody a relaxu. 

Prvně klášter, pak zámek Žďár nad Sázavou 

Mezi zajímavost patří to, že to nebyl vždy zámek. V roce 1252 byl postaven jako cisterciánský klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie a osady Žďár. V 17. a v 18. století klášter zažil rozsáhlé požáry. Po prvním požáru byl povolán architekt Jan Blažej Santini-Aichel, sochař Řehoř Theny a malíř Michael Willmann, aby společně klášter obnovili. Během obnovy se vybudoval kostel svaté Markéty. Po druhém požáru Josef II. klášter zrušil. Jádro objektu tvoří opatská budova. Samotný konvent je gotický a hospodářská budova barokní. 

V roce 2015 se vybudovalo Muzeum nové generace. Získalo ocenění nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Samotné muzeum je klíč k pochopení celého areálu, proto při výkladu dávejte pozor. 

Nad řekou Sázavou vás čeká dominanta města

V Ledči nad Sázavou najdete nad řekou Sázavou krásný středověký Ledečský hrad. Stavba svým dominantním umístěním zaujme každého návštěvníka.

Hrad, věž, východní palác a parkány se postupem let proměňovaly do gotického, renesančního a barokního stylu. Horní nádvoří zdobí 32 metrů vysoká raně gotická věž. Přístup na hrad vede přes kamenný most z 19. století. Dohlédnete z něj až na parkány, což je prostor před hradbami. Jižní parkán skrývá altánek se sgrafitovou (=obrazce na zdi, které vznikly škrábáním dvou různě barevných omítek) výzdobou. 

Na návštěvníky čekají 3 prohlídkové okruhy

1. Muzejní okruh 
2. Muzeum Jaroslava Foglara
3. Dětský okruh

Ledeč nad Sázavou

Město jako z pohádky

Telč v návštěvnících vyvolává pohádkové pocity. Pověsti praví, že bylo založení proběhlo už na konci 11. století. Nachází v půlce cesty mezi Prahou a Vídní. Věhlas města narostl s příchodem železnice na konci 19. století. O městu se však mluvilo už na začátku století.

Náměstí se otevírá dvěma bránami a je chráněno třemi rybníky (Štěpnický, Ulický a Staroměstský). Jádro města se v roce 1992 zapsalo na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Další významná památková zóna je Staré Město. Mezi důležitá místa spadá také synagoga, židovský hřbitov, bývalá jezuitská kolej, kaple sv. Karla Boromejského a podzemí pod měšťanskými domy.

Telč se díky svému vzhledu objevila v hodně filmech. Vidět ji lze třeba zde:

● Z pekla štěstí
● Až přijde kocour
● Pyšná princezna
● Jak se budí princezny
● Kouzelný měšec a Bathory

Město telč

Třebíč - židovská čtvrť, synagoga, hřbitov

Třebíč leží na strategické poloze na řece Jihlavě, díky čemuž je spojena se zajímavou historii. To bohužel negativně ovlivnila česko-uherská válka a spousta požárů.

Jaké významné památky Třebíč skrývá? Například farnost Třebíč s bazilikou sv. Prokopa (na seznamu UNESCO) a židovskou čtvrť se 123 dochovanými domy, 2 synagogami a hřbitovem. Třebíčský hřbitov nemá v České republice konkurenci. Je tu přibližně 1000 hrobů. 

Karlovo náměstí zdobí sousoší sv. Cyrila a Metoděje. Prohlédněte si i funkcionalistickou Fuchsovu spořitelna z první poloviny 20. století. Moc pěkná nástěnná výzdoba na vás čeká u Malovaného a Černého domu.

Třebíč

Pojďte se bát

Pivovar se sýpkou z 16. století se díky majitelům proměnil ve strašidelný zámek Draxmoor. Poslední majitel z rodu Mitrovských vlastnil kromě pivovaru i zámek (dnešní ZŠ) a zámecký park. V roce 2001 500 let starý pivovar odkoupil pan Šikl a přestavěl ho hororové místo plné kouzel, strašidel, magie a unikátních zážitků.

Bavit vás bude výtah se děsivými efekty, unikátní 3D kino u staré čarodějnice, muzeum legend z Vysočiny, zámecké nádvoří s domečkem na kuřích nožkách a sošky pohádkových postav. 

Návštěva zvládnete i s dětmi. Ujistěte se, že jsou děti spíše nebojácné. Návštěva by se mohla proměnit v neštěstí.

Za dospělého zaplatíte 195 Kč a za dítě 130 Kč. Rodinné vstupné stojí 570 Kč.

Zoo Jihlava

Všichni milovníci zvířat musí zavítat do přenádherné ZOO Jihlava! Vás i děti ohromí a překvapí volně pobíhající drápkaté opičky tamaríni pinčí. Další zvířata žijí poměrně volně, což zajistí nevídaný zážitek. Projděte si 16 krásných expozic.

Pro děti je připraven tobogán, lanovka, lezecká stěna, prolézačky a robustní dřevěná loď Noemova archa. Jako v mnohých zoo, i zde najdete rozkošné kozy kamerunské.

Chybu neuděláte, když vyzkoušíte komentované krmení, zážitkové programy a procházku s průvodcem nebo zoologem. Úžasné jsou i letové ukázky s dravci a sovami.

ZOO Jihlava

Přečtěte si také:

Tipy na výlet s dětmi v Karlovarském kraji

Kam vyrazit v Českém Švýcarsku? 4 tipy na výlet

Průvodce nejkrásnějšími rozhlednami v ČR

 

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.