Tipy na výlet s dětmi v Karlovarském kraji

Karlovy Vary

Karlovarský kraj je opravdu nádherný. Čeká tu na vás mnoho zajímavých míst, zákoutí, kouzelné architektury a netradičních památek. Kam ale vyrazit? Kde se nebudete nudit? Přečtěte si článek a naplánujte si klidně několikadenní výlet.

Jednodenní výlet? Prodlužte si ho alespoň na víkend a rezervujte si ubytování v Karlovarském kraji. Vynikající volbou jsou chaty a chalupy, které jsou ideální pro jednotlivce, zamilované páry, rodiny, ale i party kamarádů nebo kolegů. Co je lepšího, než se probudit v domáckém prostředí v náručí přírody? 

Mariánské Lázně nesmíte vynechat

Mariánské Lázně patří k nejmladším lázeňským městům v západních Čechách. Z přibližně 100 minerálních pramenů se oficiálně využívá 53 pramenů. Pokud vás zajímají pitné kůry, určitě se k vám dostane Křížový, Rudolfův, Lesní, Ambrožův, Karolinin a Mariin pramen.

Mnohé zaujme místní architektura, která se pyšní klasicistními a empírovými domy, altánky, pavilony a kolonádami. Je to právě vzhled lázní, jež každý rok láká nové i věrné návštěvníky.

Do Mariánek se ale nejezdí pouze za procedurami, v okolí se nachází velké množství krásných míst a zákoutí. Co třeba prozkoumat místní turistické cesty? Zvolíte Metternichovu, Královskou, Edwardovu nebo volba padne Goethovu cestu? Všechny cesty vás seznámí s jinými památkami a místy. Pokud zde strávíte několik dní, určitě s dětmi prozkoumejte úplně všechny.

Mariánské lázně

Park Boheminium skrývá ráj miniatur

Možná to nevíte, ale park Boheminium je opravdu neuvěřitelně navštěvovaným místem. Každý 6. návštěvník kraje se sem vydá. A není se čemu divit, toto místo si udržuje 4. místo v Evropě. V čem? Ve rozlehlosti parku. Ročně ho navštíví přes 130 000 lidí! Miniatury znazorňují české památky v měřítku 1:25. 

Čeká na vás Karlštejn, Ještěd, ale i zámek Hluboká nad Vltavou. To samozřejmě není vše. Prohlédnout si lze 75 památek! Nezapomeňte si na návštěvu vyhradit čas a dobrou náladu.

Dospělí zaplatí 160 Kč, děti od 3 - 15 let, studenti, senioři, držitelé ZTP 110 Kč a rodinné vstupenky stojí 460 Kč. Organizované skupiny nad 20 osob mají 20% slevu. V letních měsících je otevřeno každý den od 10 do 19 hodin.

Park Boheminium

Kulturní památka spjata s rodem Metternichů

Lázeňský trojúhelník (cca 20 km od Chebu) skrývá pohádkový klasicistní zámek Kynžvart. Jeho historie se kříží s rodem Metternichů. Od roku 2001 se nachází na seznamu národních kulturních památek. Název nevznikl jen tak. Pochází z německého Königswart, což lze přeložit jako “královská hlídka”. 

Při hlavní prohlídkové trase si prohlédnete 25 místností. Za zmínku stojí Schodišťová hala, Temný salónek nebo Malachitový salónek.

Od roku 1623 zámek Kynžvart vlastnili Metternichové. Původní barokní zámek nechal v letech 1681-1691 postavit hrabě Philipp Emmerich. Během 19. století se zámek předělal do vídeňského klasicismu. V roce 1945 byl postoupen do státních rukou.

Františkovy lázně nejsou jen lázně

Město Františkovy Lázně zaujme architektonicky zajímavým šachovnicovým půdorysem, empírovými a klasicistními budovami, četnými parky a lesoparky. Samozřejmě nesmíme opomenout rehabilitační a léčebné procedury. Tyto procedury převážně využívají Františkův a Luisin pramen. Lázeňské pavilony, kde prameny vyvěrají, se řadí mezi nejkrásnější stavby Františkových Lázní.

Samozřejmě víme, že někdo na léčebné procedury nemá čas (nebo náladu), proto vyrazte na dvě překrásné vyhlídkové věže. Rozhledna Salingburg a rozhledna u restaurace Zámeček mají romantický nádech, proto sem zamiřte s milovanou polovičkou nebo v rámci rodinného výletu.

Milovníky vody a relaxu zaujme Aquaforum. Toto wellness centrum je plné bazénů, saun a dalších atrakcí.

Františkovy Lázně a blízké okolí mohou nabídnout i další výletní místa - třeba přírodní rezervaci Soos s rozlehlými rašeliništi s jezírky, minerálními prameny a naučnou stezkou. Samozřejmostí je pak i městské muzeum a hrad Seeberg.

Františkovy lázně

Bečovská botanická záhrada byla opravdu unikátní

Před 2. světovou válkou si držela místo té nejvýznamnější historické sbírkové zahrady v ČR. Bohužel po 2. světové válce se o ni nikdo nestaral, takže velké množství flóry zmizelo. V současnosti zahradu udržuje Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut a od roku 2014 ji najdeme v Unii botanických zahrad. V areálu potěší všechny horolezce, rekreační sportovce a děti místní bioferrata.

Sportovní areál funguje v létě i zimě

Během jara a léta si v areálu NOVAKO si půjčte horské koloběžky, terénní káry a horská kola. Své aktivní děti vypusťte do Dětského světa na NOVAKU. Jsou tu dětská hřiště, lanová dráha Šikulka, trampolína, skluzavky a prolézačky. Starší děti si mohou zkusit střelbu z kuše a mladší děti určitě nevynechají skákací hrad a řadu dalších atrakcí.

Lanové centrum

Přečtěte si také:

Kam na výlet s dětmi v středních Čechách?

Jak vybrat chatu u vody

Objevte kouzlo Krkonoš i vy!Inspirujte se oblíbenými chatami