Nabídněte Vaši chatu

Tipy na výlet s dětmi v Karlovarském kraji

Karlovy Vary

Karlovarský kraj je opravdu nádherný. Čeká tu na vás mnoho zajímavých míst, zákoutí, kouzelné architektury a netradičních památek. Kam ale vyrazit? Kde se nebudete nudit? Přečtěte si článek a naplánujte si klidně několikadenní výlet.

Jednodenní výlet? Prodlužte si ho alespoň na víkend a rezervujte si ubytování v Karlovarském kraji. Vynikající volbou jsou chaty a chalupy, které jsou ideální pro jednotlivce, zamilované páry, rodiny, ale i party kamarádů nebo kolegů. Co je lepšího, než se probudit v domáckém prostředí v náručí přírody? 

Mariánské Lázně nesmíte vynechat

Mariánské Lázně patří k nejmladším lázeňským městům v západních Čechách. Z přibližně 100 minerálních pramenů se oficiálně využívá 53 pramenů. Pokud vás zajímají pitné kůry, určitě se k vám dostane Křížový, Rudolfův, Lesní, Ambrožův, Karolinin a Mariin pramen.

Mnohé zaujme místní architektura, která se pyšní klasicistními a empírovými domy, altánky, pavilony a kolonádami. Je to právě vzhled lázní, jež každý rok láká nové i věrné návštěvníky.

Do Mariánek se ale nejezdí pouze za procedurami, v okolí se nachází velké množství krásných míst a zákoutí. Co třeba prozkoumat místní turistické cesty? Zvolíte Metternichovu, Královskou, Edwardovu nebo volba padne Goethovu cestu? Všechny cesty vás seznámí s jinými památkami a místy. Pokud zde strávíte několik dní, určitě s dětmi prozkoumejte úplně všechny.

Mariánské lázně

Park Boheminium skrývá ráj miniatur

Možná to nevíte, ale park Boheminium je opravdu neuvěřitelně navštěvovaným místem. Každý 6. návštěvník kraje se sem vydá. A není se čemu divit, toto místo si udržuje 4. místo v Evropě. V čem? Ve rozlehlosti parku. Ročně ho navštíví přes 130 000 lidí! Miniatury znazorňují české památky v měřítku 1:25. 

Čeká na vás Karlštejn, Ještěd, ale i zámek Hluboká nad Vltavou. To samozřejmě není vše. Prohlédnout si lze 75 památek! Nezapomeňte si na návštěvu vyhradit čas a dobrou náladu.

Dospělí zaplatí 160 Kč, děti od 3 - 15 let, studenti, senioři, držitelé ZTP 110 Kč a rodinné vstupenky stojí 460 Kč. Organizované skupiny nad 20 osob mají 20% slevu. V letních měsících je otevřeno každý den od 10 do 19 hodin.

Park Boheminium

Kulturní památka spjata s rodem Metternichů

Lázeňský trojúhelník (cca 20 km od Chebu) skrývá pohádkový klasicistní zámek Kynžvart. Jeho historie se kříží s rodem Metternichů. Od roku 2001 se nachází na seznamu národních kulturních památek. Název nevznikl jen tak. Pochází z německého Königswart, což lze přeložit jako “královská hlídka”. 

Při hlavní prohlídkové trase si prohlédnete 25 místností. Za zmínku stojí Schodišťová hala, Temný salónek nebo Malachitový salónek.

Od roku 1623 zámek Kynžvart vlastnili Metternichové. Původní barokní zámek nechal v letech 1681-1691 postavit hrabě Philipp Emmerich. Během 19. století se zámek předělal do vídeňského klasicismu. V roce 1945 byl postoupen do státních rukou.

Františkovy lázně nejsou jen lázně

Město Františkovy Lázně zaujme architektonicky zajímavým šachovnicovým půdorysem, empírovými a klasicistními budovami, četnými parky a lesoparky. Samozřejmě nesmíme opomenout rehabilitační a léčebné procedury. Tyto procedury převážně využívají Františkův a Luisin pramen. Lázeňské pavilony, kde prameny vyvěrají, se řadí mezi nejkrásnější stavby Františkových Lázní.

Samozřejmě víme, že někdo na léčebné procedury nemá čas (nebo náladu), proto vyrazte na dvě překrásné vyhlídkové věže. Rozhledna Salingburg a rozhledna u restaurace Zámeček mají romantický nádech, proto sem zamiřte s milovanou polovičkou nebo v rámci rodinného výletu.

Milovníky vody a relaxu zaujme Aquaforum. Toto wellness centrum je plné bazénů, saun a dalších atrakcí.

Františkovy Lázně a blízké okolí mohou nabídnout i další výletní místa - třeba přírodní rezervaci Soos s rozlehlými rašeliništi s jezírky, minerálními prameny a naučnou stezkou. Samozřejmostí je pak i městské muzeum a hrad Seeberg.

Františkovy lázně

Bečovská botanická záhrada byla opravdu unikátní

Před 2. světovou válkou si držela místo té nejvýznamnější historické sbírkové zahrady v ČR. Bohužel po 2. světové válce se o ni nikdo nestaral, takže velké množství flóry zmizelo. V současnosti zahradu udržuje Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut a od roku 2014 ji najdeme v Unii botanických zahrad. V areálu potěší všechny horolezce, rekreační sportovce a děti místní bioferrata.

Sportovní areál funguje v létě i zimě

Během jara a léta si v areálu NOVAKO si půjčte horské koloběžky, terénní káry a horská kola. Své aktivní děti vypusťte do Dětského světa na NOVAKU. Jsou tu dětská hřiště, lanová dráha Šikulka, trampolína, skluzavky a prolézačky. Starší děti si mohou zkusit střelbu z kuše a mladší děti určitě nevynechají skákací hrad a řadu dalších atrakcí.

Lanové centrum

Přečtěte si také:

Kam na výlet s dětmi v středních Čechách?

Jak vybrat chatu u vody

Objevte kouzlo Krkonoš i vy!

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.