Kam na výlet s dětmi ve Středočeském kraji?

Střední Čechy skrývají mnoho krásných míst. Vydejte se po zajímavých místech Středočeského kraje a nebudete litovat. Nevíte, kam se výlet vyplatí? Sepsali jsme pro vás několik míst, která jsou #familyfriendly. Jaká jsou zajímavá města Středočeského kraje? Čtěte dál.

Mapa Středočeského kraje

 

 

 

 

 

 

 

Bydlíte v Praze a už nevíte, kam jet s dětmi na výlet? Zkuste své pole působnosti rozšířit až do Středočeského kraje. Věřte, že v něm najdete tolik míst, že nebudete vědět, na jaké vyrazit dřív. Vyrazte na výlet s kočárkem, kamarády nebo s vaší milovanou polovičkou. Pokud nechcete večer spěchat domů, zarezervujte si ve Středočeském kraji chatu či chalupu.

Náš výběr výletů samozřejmě není pouze pro Pražáky, ale pro každého, kdo se nechce nudit doma. Ve Středočeském kraji najdete nádherné zámky, hrady, památky, vyhlídky a mnoho dalších zajímavých míst.

Kutná Hora

Kutnohorsko se pyšní hlavně vodními toky a kilometry udržovaných cyklostezek. Vodáci zase zbožňují Sázavu, na které se ročně vystřídá tisíce milovníků vody. Nelze nezmínit vodní nádrž Vrchlice. Vrchlice nabízí přírodní stezku a úžasné vodopády. Kutná Hora byla ve středověku velmi významným městem, protože se zde našly stříbrné doly. Určitě navštivte Muzeum stříbra, kde se dozvíte o životě horníků. Opravdu skvělou volbou je katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a chrám sv. Barbory, které spadají pod dědictví UNESCO.

Další skvělá místa na Kutnohorsku

● Měšťanský pivovar 
● Přátelský pivovar Malešov
● Zámek Žleby
● Obora Žleby
● Kostnice

Kutná Hora

Berounsko

Podél řeky Berounky se nachází turisticky silně vytížená místa. Než si je prozradíme, řekneme si něco o historii Berouna. První zmínku o Berouně najdeme v listině Přemysla Otakara II. Název města vznikal postupně. Od latinského Verona, přes německé Bern až po Beronu a nakonec Beroun. Zpustlému městu se za vlády Václava II. dostává pozornosti, což vede k rozkvětu. Vznikají hradby a klášter dominikánů. Následně se město rozrůstá o další stavby. 

A jak jsme slíbili, přinášíme seznam míst, která se zde vyplatí navštívit. Patří mezi ně lom Velká Amerika, poutní místo Tetín, Karlštejn, Hamousův statek, Křivoklát a Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Nachází se jen 30 km jihozápadně od Prahy a 5 km od Berouna. Najednou se ocitnete v krajině dramatických srázů, hlubokých kaňonů a příkrých skal. Koněpruské jeskyně jsou nejdelší jeskyně v České republice staré desítky milionů let. Nabízejí návštěvníkům jedinečný zážitek díky jejich unikátní výzdobě.

Nabízíme chalupy k pronájmu v České republice i na Slovensku. Najdete u nás různé typy ubytování, které vyhoví vašim potřebám. Prozkoumejte naše možnosti a rezervujte si svůj ideální pobyt ještě dnes!

Koněpruské jeskyně tip na výlet

Hrad Točník

Při své cestě Středočeským krajem nemůžete vynechat hrad Točník. Královský hrad nalezneme v okrese Beroun, přibližně 6 km od města Hořovice. Hrad ve 14. století založil Václav IV. Vydejte se s rodinou na prohlídkou tohoto hradu, v letních měsících jsou zde časté ukázky sokolnictví.

Hrad Točník výlet

Velká Amerika

Český Grand Canyon. Místo, kde se filmoval Limonádový Joe. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy tohoto místa a budete se cítit jako na dalekém západě. Lom Velká Amerika se nachází v Českém krasu nedaleko nejznámějšího českého hradu Karlštejn.

Lom Velká Amerika výlet
Lom Velká Amerika výlet s dětmi
Výlet do lomu Velká Amerika

Všechno už znáte? V tom případě na vás čeká

● Městské medvědárium
● Muzeum českého krasu
● Rozhledna Městská hora
● Rozhledna Lhotka
● Městská galerie

VIDEO: Tipy na výlety - střední Čechy - YouTube

Mladá Boleslav 

Víte, jak vznikl název? Podle knížete Boleslava II. zvaného Mladý. Na začátku zněl celý název Město Boleslava Mladého, časem se zkrátil a češtinářsky pozměnil. Největší sláva města probíhala v 16. století, kdy si ho jako své centrum vybrala jednota bratrská. V místech přebývali kněží jako Jan August, jež zde byl nakonec pohřben nebo Mikuláš Klaudián (autor 1. tištěné mapy). Od začátku 17. století patří Mladá Boleslav mezi královská města.

V roce 1895 došlo k založení továrny na jízdní kola Slavia, která se po chvíli změnila na továrnu na motocykly. Fungovala pod knihkupcem Václavem Klementem a strojním zámečníkem Václavem Laurinem. V roce 1925 svou firmu prodali podniku Škoda.

Určitě nezapomeňte navštívit také místa jako

● Muzeum Mladoboleslavska
● Galerie pod věží a vyhlídková věž
● Nová radnice
● Městský palác Templ
● Židovský hřbitov

Radnice v Mladé Boleslavi

Kladno

První písemné zmínky o tehdejší vsi najdeme už ve 14. století. Za vlády rodu Žďárských získalo Kladno statut městečka a povolení používat vlastní znak. Znak Kladna tvoří modrý štít, na kterém je polovina stříbrné orlice a rys na zadních nohách. Od roku 1705 do roku 1848 vlastnili Kladno benediktíni z Břevnovského kláštera. Díky nim vznikly významné barokní památky. Stejně tak přišel důležitý přerod zemědělského městečka na průmyslovou oblast zabývající se hutnictvím a těžbou uhlí. To mělo za následek rychlé obydlování Kladna.

Dnes je Kladno statutární město, kde bydlí skoro 70 tisíc obyvatel. Milovníci hor zde nepochodí, nejvyšší bod si drží Kožova hora s výškou 456 metrů.  

Udělejte si pěkný výlet do Kladenského zámku. Probíhají tu krásné výstavy. V zámeckém areálu najdete zámeckou galerii, kabinet fotografie, pracovnu břevnovského opata, kapli sv. Vavřince, důlní štolu, zahradu a medvědárium.

Nezapomeňte prozkoumat

● Sládečkovo vlastivědné muzeum
● Aquapark Kladno
● Hornický skanzen - důl Mayrau ve Vinařicích
● Zoopark Zájezd
● Památník Lidice

Benešov

V Benešově žije cca 17 tisíc obyvatel. Nachází se 30 kilometrů od Prahy. V 11. století začali Přemyslovci kolonizovat neobydlená místa na jih od Prahy. První písemné zmínky najdeme v textech z roku 1219. První osídlení si vysloužilo dnešní místo Na Karlově, osidlování se postupně rozšiřovala až na dnešní Masarykovo náměstí.

Na Karlově vznikl minoritský klášter, který v roce 1420 Jan Žižka nemilosrdně vypálil. Naštěstí to klášter přežil a za vlády Jiřího z Poděbrad se tu konal sněm, kde se jednalo o smíření s katolickou Evropou. Po jeho úmrtí tu pozůstalá vdova Johanka vedla tříhodinovou řeč, kterou umravňovala české panstvo. Jejím přáním bylo udržet klid jako za vlády Jiřího. O rok později se zde měla sejít s Vladislavem Jagellonským, ale došlo k rozepři, a tak se královna odklidila na vdovské sídlo, kde později zemřela.

TIP: Plánujete 2denní výlet do Prahy a okolí? V tom případě vám bude vyhovovat ubytování v chatě na víkend.

Roky plynuly, až přišla třicetiletá válka. Benešov při ní utrpěl mnohé rány. Naštěstí se od té doby pracovalo na opravách. V roce 1918 do Benešova přijel z exilu Tomáš Garrigue Masaryk. Byla to jeho poslední zastávka na cestě domů do Prahy.

V Benešově se vyplatí vidět Muzeum umění a designu. Ocení ho hlavně milovníci architektury, fotek, plakátů a lidového umění. Významný je státní zámek Konopiště s medvědáriem. Určitě nevynechte návštěvu růžové zahrady s renesančními sochami a skleníky. Rodiny se sportovním kočárkem si určitě zamilují rozhlednu Špulka s naučnou stezkou.

Rozhledna Špulka

Rozhledna Špulka je unikátním symbolem mikroregionu CHOPOS. Vznikla ve spolupráci 21 obcí a mnoha partnerů na vrchu Březák u Lbosína. Proč Špulka? Rozhledna svým oválným tvarem i celkovým vzhledem opravdu připomíná dřevěnou špulku na nit. Nevěříte? Přijeďte se sami přesvědčit.

Rozhledna Špulka výlet

Nevynechte návštěvu

● Naučné stezky S rytířem na Blaník
● Domu přírody Blaníku
● ParaZOO Vlašim

Státní zámek Konopiště

Co ještě navštívit ve Středočeském kraji?

Lázně Poděbrady

Lázně Poděbrady jsou již více než sto let navštěvovanou destinací. Najdete zde příjemné prostředí, klidnou atmosféru kolonády, klidný břeh Labe nebo stylové kavárny. Odpočiňte si a užijte si relaxaci v Lázních Poděbrady.

Lázně Poděbrady
Lázně Poděbrady
Lázně Poděbrady

 

Hora Říp

Tady to všechno začalo! Srdce národa českého. Že jste zde ještě nebyli? To musíte letos rozhodně napravit. Obujte pohodlné boty a vydejte se na vrchol nejznámější české hory. Že nevíte, kde se nachází? Najdete ji 4 km jižně od Roudnice nad Labem.

Rotunda na hoře Říp

 

Přečtěte si také:

Český ráj je místo stvořené pro výlety.

Kam vyrazit v Českém Švýcarsku? 4 tipy na výlet

Průvodce nejkrásnějšími rozhlednami v ČRInspirujte se oblíbenými chatami