Nabídněte Vaši chatu

Kam na výlet s dětmi v středních Čechách?

Střední Čechy skrývají mnoho krásných míst. Vydejte se po zajímavých místech středočeského kraje a nebudete litovat. Nevíte, kam se výlet vyplatí? Sepsali jsme pro vás několik míst, která jsou #familyfriendly.

Bydlíte v Praze a už nevíte, kam jet s dětmi na výlet? Zkuste své pole působnosti rozšířit až do středočeského kraje. Věřte, že v něm najdete tolik míst, že nebudete vědět, na jaké vyrazit dřív. Vyražte na výlet s kočárkem, kamarády nebo s vaší milovanou polovičkou. Pokud nechcete večer spěchat domů, zarezervujte si chatu či chalupu. Náš výběr výletů samozřejmě není pouze pro Pražáky, ale pro každého, kdo se nechce nudit doma.

Kutná Hora

Kutnohorsko se pyšní hlavně vodními toky a kilometry udržovaných cyklostezek. Vodáci zase zbožňují Sázavu, na které se ročně vystřídá tisíce milovníků vody. Nelze nezmínit vodní nádrž Vrchlice. Vrchlice nabízí přírodní stezku a úžasné vodopády. Kutná Hora byla ve středověku velmi významným městem, protože se zde našly stříbrné doly. Určitě navštivte Muzeum stříbra, kde se dozvíte o životě horníků. Opravdu skvělou volbou je katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a chrám sv. Barbory., které spadají pod dědictví UNESCO.

Další skvělá místa na Kutnohorsku

● Měšťanský pivovar 
● Přátelský pivovar Malešov
● Zámek Žleby
● Obora Žleby
● Kostnice

 Kutná Hora

Berounsko

Podél řeky Berounky se nachází turisticky silně vytížená místa. Než si je prozradíme, řekneme si něco o historii Berouna. První zmínku o Berouně najdeme v listině Přemysla Otakara II. Název města vznikal postupně. Od latinského Verona, přes německé Bern až po Beronu a nakonec Beroun. Zpustlému městu se za vlády Václava II. dostává pozornosti, což vede k rozkvětu. Vznikají hradby a klášter dominikánů. Následně se město rozrůstá o další stavby. 

Jak jsme slíbili, přinášíme seznam míst, která se vyplatí navštívit. Patří mezi ně lom Velká Amerika, poutní místo Tetín, Karlštejn, Hamousův statek, Křivoklát a Koněpruské jeskyně. 

Všechno už znáte? V tom případě na vás čeká

● Městské medvědárium
● Muzeum českého krasu
● Rozhledna Městská hora
● Rozhledna Lhotka
● Městská galerie

VIDEO: Tipy na výlety - střední Čechy - YouTube

Mladá Boleslav 

Víte, jak vznikl název? Podle knížete Boleslava II. zvaného Mladý. Na začátku zněl celý název Město Boleslava Mladého, časem se zkrátil a češtinářsky pozměnil. Největší sláva města probíhala v 16. století, kdy si ho jako své centrum vybrala jednota bratrská. V místech přebývali kněží jako Jan August, jež zde byl nakonec pohřben nebo Mikuláš Klaudián (autor 1. tištěné mapy). Od začátku 17. století patří Mladá Boleslav mezi královská města.

V roce 1895 došlo k založení továrny na jízdní kola Slavia, která se po chvíli změnila na továrnu na motocykly. Fungovala pod knihkupcem Václavem Klementem a strojním zámečníkem Václavem Laurinem. V roce 1925 svou firmu prodali podniku Škoda.

Určitě nezapomeňte navštívit také místa jako

● Muzeum Mladoboleslavska
● Galerie pod věží a vyhlídková věž
● Nová radnice
● Městský palác Templ
● Židovský hřbitov

 Radnice v Mladé Boleslavi

Kladno

První písemné zmínky o tehdejší vsi najdeme už ve 14. století. Za vlády rodu Žďárských získalo Kladno statut městečka a povolení používat vlastní znak. Znak Kladna tvoří modrý štít, na kterém je polovina stříbrné orlice a rys na zadních nohách. Od roku 1705 do roku 1848 vlastnili Kladno benediktíni z Břevnovského kláštera. Díky nim vznikly významné barokní památky. Stejně tak přišel důležitý přerod zemědělského městečka na průmyslovou oblast zabývající se hutnictvím a těžbou uhlí. To mělo za následek rychlé obydlování Kladna.

Dnes je Kladno statutární město, kde bydlí skoro 70 tisíc obyvatel. Milovníci hor zde nepochodí, nejvyšší bod si drží Kožova hora s výškou 456 metrů.  


Udělejte si pěkný výlet do Kladenského zámku. Probíhají tu krásné výstavy. V zámeckém areálu najdete zámeckou galerii, kabinet fotografie, pracovnu břevnovského opata, kapli sv. Vavřince, důlní štolu, zahradu a medvědárium.

Nezapomeňte prozkoumat

● Sládečkovo vlastivědné muzeum
● Aquapark Kladno
● Hornický skanzen - důl Mayrau ve Vinařicích
● Zoopark Zájezd
● Památník Lidice

Benešov

V Benešově žije cca 17 tisíc obyvatel. Nachází se 30 kilometrů od Prahy. V 11. století začali Přemyslovci kolonizovat neobydlená místa na jih od Prahy. První písemné zmínky najdeme v textech z roku 1219. První osídlení si vysloužilo dnešní místo Na Karlově, osidlování se postupně rozšiřovala až na dnešní Masarykovo náměstí.

Na Karlově vznikl minoritský klášter, který v roce 1420 Jan Žižka nemilosrdně vypálil. Naštěstí to klášter přežil a za vlády Jiřího z Poděbrad se tu konal sněm, kde se jednalo o smíření s katolickou Evropou. Po jeho úmrtí tu pozůstalá vdova Johanka vedla tříhodinovou řeč, kterou umravňovala české panstvo. Jejím přáním bylo udržet klid jako za vlády Jiřího. O rok později se zde měla sejít s Vladislavem Jagellonským, ale došlo k rozepři, a tak se královna odklidila na vdovské sídlo, kde později zemřela.

Roky plynuly, až přišla třicetiletá válka. Benešov při ní utrpěl mnohé rány. Naštěstí se od té doby pracovalo na opravách. V roce 1918 do Benešova přijel z exilu Tomáš Garrigue Masaryk. Byla to jeho poslední zastávka na cestě domů do Prahy.

V Benešově se vyplatí vidět Muzeum umění a designu. Ocení ho hlavně milovníci architektury, fotek, plakátů a lidového umění. Významný je státní zámek Konopiště s medvědáriem. Určitě nevynechte návštěvu růžové zahrady s renesančními sochami a skleníky. Rodiny se sportovním kočárkem si určitě zamilují rozhlednu Špulka s naučnou stezkou.

Nevynechte návštěvu

● Naučné stezky S rytířem na Blaník
● Domu přírody Blaníku
● ParaZOO Vlašim

Státní zámek Konopiště

Přčtěte si také:

Český ráj je místo stvořené pro výlety.

Kam vyrazit v Českém Švýcarsku? 4 tipy na výlet

Průvodce nejkrásnějšími rozhlednami v ČR

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.