Český ráj je místo stvořené pro výlety. Vydejte se na těchto 5 míst 

Český ráj

V Českém ráji není možné zažít nudu. Je zde neuvěřitelně velké množství krásných míst, památek, chat k pronájmu a zajímavostí. Záleží pouze na vás, kam vás to láká nejvíce. Baví vás více památky, přírodní bohatství nebo snad města?

Ubytování v Českém ráji

Zajímá vás levné ubytování? V tom případě si zamilujete pronájem chaty v Českém ráji. Chata je jedinečný způsob, jak si užít přírodu se svými dětmi a mazlíčkem. Mnoho chat totiž povoluje domácího mazlíčka, takže se nebojte a využijte toho. Nesmíme ani zapomenout zmínit, že některé chaty mají na pozemku bazén nebo WiFi připojení. Pokud hodláte střídat práci na počítači a procházky, je chata naprosto ideální volbou. A zamilované páry toužící po soukromí si to zde užijí také. Chalupy jsou v samém srdci přírody, takže bude každé probuzení a výhled z okna naprostá paráda.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Pokud máte rádi jeskyně, tak si zamilujete ty Bozkovské. Jsou to nejdelší dolomitové jeskyně v ČR. Na délku mají 1060 metrů a na výšku až 43 metrů. Návštěvníci si mohou prohlédnout pouze 350 m, což je dostatečné, jelikož vám procházka zabere 45 minut. Prohlídku si užijou i menší děti. V jeskyních na vás čeká Jezerní dóm se smaragdově zbarvenou vodou. Toto podzemní jezero je tak nádherné, že zvládne přilákat až 70 tisíc návštěvníků.

Prachovské skály

Prachovské skály v lidech vzbuzují různé pocity - krása, jedinečnost a mohutnost. Nalezené doklady ukazují, že zde ve starověku žili lidé. Plošina Starý hrádek dokonce poskytla místo pro osadu, kde se nalezla bronzová spona. To není vše. Vyskytly se zde stopy po Slovanech a Keltech. 

Pokud chcete Prachovské skály projít, můžete si zvolit jeden ze 3 způsobů. Malý okruh, Velký okruh a okruh pro kočárky. Malý okruh má 1,5 km a zvolí ho rodiny s menšími dětmi, které nejsou schopné nachodit více kilometrů. Velký okruh měřící 3,5 km zabere cca 2 hodiny, kdy si můžete prohlédnout 8 vyhlídek. Okruh pro kočárky není dokonalý a doporučuje se nosítko nebo sportovní kočárek. Prohlídkové okruhy jsou zpoplatněné, přičemž peníze jdou na údržbu okolí. Základní vstupné je 90 Kč, rodinné vstupné 230 Kč a poplatek za psa činí 10 Kč. Pokud chcete zaparkovat bude vás to stát 80 Kč.

 Pachovské skály v Českém rájiZajímavé je, že Prachovské skály mají několik přírodních stanovišť, na kterých rostou různé rostliny. To, jak stanoviště vypadají, ovlivňuje nejen příroda, ale bohužel i člověk. V minulosti byly ve velké míře vysazovány smrkové lesy, které se hodí jen na některá místa. Díky stáří stromů, počasí a celkové situaci, se zde zalíbilo kůrovci.

1. Suchá stanoviště - slunné strany skal jsou osídleny lišejníky, kapradím, mechy, vřesy, břízami, borovicemi
2. Listnaté lesy - nejlépe se zde daří bukům, některé jsou staré dokonce 200 až 300 let! Dále na těchto vlhkých místech můžete najít bledule jarní, kopytníky, jaterníky, konvalinky 
3. Jehličnaté lesy - jak už jsme psali, lidé zde vysázeli spousty jehličnanů, které teď provádí neplechu.

Hrad Trosky 

Hrad patří v České republice mezi ty nejnavštěvovanější. Zříceninu Trosky najdeme v Semilech, kde ji spravuje Národní památkový ústav. Nejvyšší bod hradu je ve výšce 514 m n. m. Trosky mají dvě věže - Baba (47 m) a Panna (57 m). Z věží je nádherný výhled po okolí, při jasném dni je vidět opravdu daleko.

Historii Trosek můžeme dohledat až do 14. století. Hrad během husitských válek sloužil katolické straně. V roce 1469 dobyl Trosky Jiří z Poděbrad. Od té doby na hradě bydleli úředníci, kteří se o hrad starali.

Výlet na Trosky je vhodný i pro děti, proto je to vynikající rodinný výlet.

 Hrad Trosky

Dětská naučná stezka za veverkami

Máte rádi veverky? Projděte s dětmi veverčí naučnou stezku, která má 10 informativních stanovišť. Na jednotlivých zastávkách se dozvíte zajímavé informace o veverkách a jejich životě. Stezku najdete v lesoparku Štěpánka, přesněji v části nazvané Veverkov.

Jičín

Pohádka O Loupežníku Rumcajsovi nám dala mnohé. Například znalost města Jičín, do kterého je příběh od Václava Čtvrtka vsazen. Díky tomu je výlet do Jičína naprosto ideální pro rodiny s dětmi. Děti se tímto způsobem seznámí s místy, která spisovatele podnítila příběh vymyslet.

Jičín si po bitvě na Bílé hoře zabral Albrecht z Valdštejna. Sloužil jako hlavní město Frýdlantského vévodství.

Nevynechejte návštěvu jičínského zámku, interaktivní expozice ani Rumcajsovy ševcovny, Valdštejnské lodžie, empírové kašny s Amfitrité či Valdické brány.

 

Přečtěte si také:

Průvodce nejkrásnějšími rozhlednami v ČR

Kam vyrazit v Českém Švýcarsku? 4 tipy na výlet

Vyrážíte prozkoumat Novohradské hory? Naše tipy na výlety si zamilujeteInspirujte se oblíbenými chatami