Nabídněte Vaši chatu

Český ráj je místo stvořené pro výlety. Vydejte se na těchto 5 míst 

Český ráj

V Českém ráji není možné zažít nudu. Je zde neuvěřitelně velké množství krásných míst, památek, chat k pronájmu a zajímavostí. Záleží pouze na vás, kam vás to láká nejvíce. Baví vás více památky, přírodní bohatství nebo snad města?

Ubytování v Českém ráji

Zajímá vás levné ubytování? V tom případě si zamilujete pronájem chaty v Českém ráji. Chata je jedinečný způsob, jak si užít přírodu se svými dětmi a mazlíčkem. Mnoho chat totiž povoluje domácího mazlíčka, takže se nebojte a využijte toho. Nesmíme ani zapomenout zmínit, že některé chaty mají na pozemku bazén nebo WiFi připojení. Pokud hodláte střídat práci na počítači a procházky, je chata naprosto ideální volbou. A zamilované páry toužící po soukromí si to zde užijí také. Chalupy jsou v samém srdci přírody, takže bude každé probuzení a výhled z okna naprostá paráda.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Pokud máte rádi jeskyně, tak si zamilujete ty Bozkovské. Jsou to nejdelší dolomitové jeskyně v ČR. Na délku mají 1060 metrů a na výšku až 43 metrů. Návštěvníci si mohou prohlédnout pouze 350 m, což je dostatečné, jelikož vám procházka zabere 45 minut. Prohlídku si užijou i menší děti. V jeskyních na vás čeká Jezerní dóm se smaragdově zbarvenou vodou. Toto podzemní jezero je tak nádherné, že zvládne přilákat až 70 tisíc návštěvníků.

Prachovské skály

Prachovské skály v lidech vzbuzují různé pocity - krása, jedinečnost a mohutnost. Nalezené doklady ukazují, že zde ve starověku žili lidé. Plošina Starý hrádek dokonce poskytla místo pro osadu, kde se nalezla bronzová spona. To není vše. Vyskytly se zde stopy po Slovanech a Keltech. 

Pokud chcete Prachovské skály projít, můžete si zvolit jeden ze 3 způsobů. Malý okruh, Velký okruh a okruh pro kočárky. Malý okruh má 1,5 km a zvolí ho rodiny s menšími dětmi, které nejsou schopné nachodit více kilometrů. Velký okruh měřící 3,5 km zabere cca 2 hodiny, kdy si můžete prohlédnout 8 vyhlídek. Okruh pro kočárky není dokonalý a doporučuje se nosítko nebo sportovní kočárek. Prohlídkové okruhy jsou zpoplatněné, přičemž peníze jdou na údržbu okolí. Základní vstupné je 90 Kč, rodinné vstupné 230 Kč a poplatek za psa činí 10 Kč. Pokud chcete zaparkovat bude vás to stát 80 Kč.

 Pachovské skály v Českém rájiZajímavé je, že Prachovské skály mají několik přírodních stanovišť, na kterých rostou různé rostliny. To, jak stanoviště vypadají, ovlivňuje nejen příroda, ale bohužel i člověk. V minulosti byly ve velké míře vysazovány smrkové lesy, které se hodí jen na některá místa. Díky stáří stromů, počasí a celkové situaci, se zde zalíbilo kůrovci.

1. Suchá stanoviště - slunné strany skal jsou osídleny lišejníky, kapradím, mechy, vřesy, břízami, borovicemi
2. Listnaté lesy - nejlépe se zde daří bukům, některé jsou staré dokonce 200 až 300 let! Dále na těchto vlhkých místech můžete najít bledule jarní, kopytníky, jaterníky, konvalinky 
3. Jehličnaté lesy - jak už jsme psali, lidé zde vysázeli spousty jehličnanů, které teď provádí neplechu.

Hrad Trosky 

Hrad patří v České republice mezi ty nejnavštěvovanější. Zříceninu Trosky najdeme v Semilech, kde ji spravuje Národní památkový ústav. Nejvyšší bod hradu je ve výšce 514 m n. m. Trosky mají dvě věže - Baba (47 m) a Panna (57 m). Z věží je nádherný výhled po okolí, při jasném dni je vidět opravdu daleko.

Historii Trosek můžeme dohledat až do 14. století. Hrad během husitských válek sloužil katolické straně. V roce 1469 dobyl Trosky Jiří z Poděbrad. Od té doby na hradě bydleli úředníci, kteří se o hrad starali.

Výlet na Trosky je vhodný i pro děti, proto je to vynikající rodinný výlet.

 Hrad Trosky

Dětská naučná stezka za veverkami

Máte rádi veverky? Projděte s dětmi veverčí naučnou stezku, která má 10 informativních stanovišť. Na jednotlivých zastávkách se dozvíte zajímavé informace o veverkách a jejich životě. Stezku najdete v lesoparku Štěpánka, přesněji v části nazvané Veverkov.

Jičín

Pohádka O Loupežníku Rumcajsovi nám dala mnohé. Například znalost města Jičín, do kterého je příběh od Václava Čtvrtka vsazen. Díky tomu je výlet do Jičína naprosto ideální pro rodiny s dětmi. Děti se tímto způsobem seznámí s místy, která spisovatele podnítila příběh vymyslet.

Jičín si po bitvě na Bílé hoře zabral Albrecht z Valdštejna. Sloužil jako hlavní město Frýdlantského vévodství.

Nevynechejte návštěvu jičínského zámku, interaktivní expozice ani Rumcajsovy ševcovny, Valdštejnské lodžie, empírové kašny s Amfitrité či Valdické brány.

 

Přečtěte si také:

Průvodce nejkrásnějšími rozhlednami v ČR

Kam vyrazit v Českém Švýcarsku? 4 tipy na výlet

Vyrážíte prozkoumat Novohradské hory? Naše tipy na výlety si zamilujete

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.