Jak pronajmout chatu v roce 2024

Chata v horách

Vlastníte chatu, ale příliš často ji nenavštěvujete? V tom případě ji pronajměte. Je to jednoduchá investice a chata se bude pravidelně používat, což ji prospěje. Jak pronajmout chatu? Více v článku.

Kdo je Interbohemia

Jsme agentura, která nabízí ubytování na chatách a chalupách. S pronájmem máme více než 30leté zkušenosti. Víme, jak má správné ubytování vypadat, co je důležité a jak klientům zprostředkovat ty nejlepší zážitky z pronájmu. 

Mezi naše klienty patří Češi, Němci, Holanďané a další Evropané. Nesmíme zapomenout ani na klienty mimo Evropu. 

Nabízené chaty a chalupy osobně prověřujeme, kontrolujeme a schvalujeme. Majitele chat známe a udržujeme si blízký kontakt.

Co je naším posláním? Spokojený majitel a klient.  

Proč pronajímat?

Pokud si chcete zajistit vedlejší příjem, je pronájem chaty a chalupy to nejlepší, co můžete udělat. Navíc, pokud budete pronajímat skrz agenturu, nemusíte se starat o pojištění, rizika, objednávky, platby, stížnosti a tak dále. 

Češi, ale i cizinci, chaty a chalupy milují. Připadají si zase jako děti na návštěvě u prarodičů. V chatě je neuvěřitelný klid, pohoda a hlavně ticho. Hotely jsou velmi neosobní a moc vám toho nedají. Každý rok tento pronájem roste na popularitě. A není se čemu divit. Jezdit do přírody je moderní. Člověk se nadýchá čerstvého vzduchu, odpočine si a načerpá novou energii. A o to nám v tomto uspěchaném světě jde. 

Podívejte se, jak vypadají chaty na samotě. Možná, že právě vaše chata splňuje ty správné požadavky.

Navíc pokud lidé bydlí ve městě, chtějí se dostat co nejdál od cinkání tramvají, přeplněných supermarketů, davů lidí a hlučných sousedů. Pokud vlastníte chatu v přírodě, ale jsou týdny, kdy ji nevyužíváte, zkuste ji poskytnout k pronájmu. 

A cizinci? Ti ubytování v chalupě často ani neznají, protože to není v jejich zemi moc obvyklé, takže jsou zvědaví, jak to funguje. Díky vaší pomoci ukážeme, že naše zem je naprosto krásná a vyplatí se ji pravidelně navštěvovat.

Chci pronajmout chatu, jak na to?

Pronájem chaty není tak náročný proces, jak se může zdát. Je nutné vyřídit formality, vyplnit formuláře a rozmyslet se, jestli si prezentaci chaty vytvoříte vy nebo my. A to je skoro vše. 

1. Vyberte si variantu A nebo B
2. Podle výběru vyplňte formulář nebo svůj objekt zaregistrujte
3. Následně se domluvíme a všechno vysvětlíme

Varianta A zahrnuje

●     profesionální nafocení zdarma, 
●     vytvoření zajímavé prezentace,
●     cenotvorbu,
●     kompletní zpracování nabídky,
●     marketing a propagaci,
●     převzetí dotazů od klientů,
●     objednávky i případné reklamace,
●     a žádné poplatky.

Varianta B, kdy si tvoříte vlastní prezentaci, zahrnuje

●     vlastní správu objednávek,
●     rychlé spuštění,
●     poradenství,
●     a nulové poplatky.

Důležité faktory při pronájmu

Než nabídnete objekt k pronájmu, projděte si ho a promyslete, jestli není potřeba něco opravit. Není někde plíseň, nebo prasklé skl, není potřeba vymalovat? Co třeba nedovírající se okno a vrzající dveře? Chata nebo chalupa si zakládá na domáckém vzhledu, ale určitě by klientům měla poskytnout pohodlí a pohodu. Pokud budou muset při pobytu řešit problémy, už se nevrátí, nedají dobré hodnocení a nikomu vás nedoporučí.

Na co si dát pozor? Problém bývá

1. Vrzající dveře, podlaha, okna
2. Plíseň
3. Ztrouchnivělé trámy
4. Prosakující střecha
5. Studená voda
6. Zapáchající toaleta
7. Rez
8. Nebezpečné ostré hrany 
9. Proležená stará matrace
10. Nefungující wifi (pokud nabízíte jako výhodu)
11. Špinavý bazén (pokud nabízíte jako výhodu)

Co udělat před pronájmem?

Existuje pár věcí, které klientům pobyt ve vaší chatě zlepší. Pamatujte, že pozitivní hodnocení vás oproti ostatním zvýhodní. Snažte se, aby se u vás každý měl co nejlépe. Zamyslete se, co máte při dovolené rádi a co oceňujete. Spokojený klient se k vám rád vrací každý rok. A to si přesně přejete.

Ukliďte

Než přijedou noví hosté, určitě v objektu ukliďte. Můžete to udělat vy, zaplatit firmu nebo specializovanou osobu. Vyneste odpadky, vytřete a umyjte koupelnu. Čistá koupelna je základ. Zkontrolujte postel a matraci, jestli ji klient neznečistil. Vyměňte ložní prádlo. Umyjte a vyleštěte nádobí

Uklízení chaty

Zkontrolujte elektrické spotřebiče 

Určitě není na škodu provést alespoň rychlou kontrolu elektrických spotřebičů. Prohlédněte baterky, kabely a celkový stav. Ověřte jejich funkčnost. Nikdy nevíte, jestli něčí psí miláček nepřekousal kabely. To by mohlo vést k požáru.

Zvažte myčku nádobí

Lidé jsou čím dál více pohodovější a proto jako jeden z argumentů jejich výběru může být i myčka na nádobí. Zvlášť pokud je chata pro více lidí, tak se tím ušetří čas nájemcům ale i energie za vodu. Pokud se pro myčku rozhodnete, podívjete se jak zabudovat myčku na nábodí do vaší kuchyně. 

Vyvětrejte a zbavte se pachů

Během úklidu a obhlídky chaty otevřete okna a prostor vyvětrejte. Pravidelně větrání pomáhá s vlhkostí a nepříjemnými pachy. Nemusíte větrat zbytečně dlouho, ale pár minut neuškodí.

Fotodokumentace neuškodí

Není to nutné, ale může se to hodit. Pokud chcete mít jistotu, že je vaše chalupa v dobrém stavu, dělejte pravidelnou fotodokumentaci. Hodí se to i pro vás, pokud jste provedli nějaké změny a vylepšení. Objekt pak nabývá na hodnotě.

Vůně, jídlo, dekorace jako třešnička na dortu

Pokud máte čas a chuť, upečte něco dobrého na zub, chalupu provoňte a rozestavte dekorace. Všichni si pamatujeme, jak babička před příjezdem pekla různé koláče a dobroty, takže se nám vrátí příjemné vzpomínky. To je pro klienty velmi důležité. Aroma dokáže dělat s naší pamětí opravdové divy. Lidé si ji dokážou vybavit i po letech, což je pro vás plus. Příjemná vůně klienty přiláká zpět i po letech. Vždy vybírejte jemné přírodní vůně, určitě není dobré, aby z nich bolela hlava.

Dekorace interiéru

Doplnění mýdel, dřeva, čisticích prostředků, ručníků

Pokud chcete klienty potěšit, doplňte mýdla a čistící prostředky, nasekejte dřevo do krbu a do koupelny dejte voňavé ručníky. Je to malý symbolický krok, kterého si klienti váží. Dejte jim něco víc než ostatní a oni se s radostí vrátí a všem vás doporučí. Maličkosti dělají hodně.

Jak nastavit cenu za pronájem?

Cena by se měla odvíjet od toho, co vše nabízíte, jak objekt vypadá a jaké ceny mají ostatní pronajímatelé v dané lokalitě. Nižší ceny jsou magnetem pro všechny, kteří neradi utrácí. Vyšší ceny lákají náročnější klienty a větší skupiny (např. teambuilding, party kamarádů, svatební hosté, …). Vždy se zamyslete, jestli je cena adekvátní. Pokud bude vysoká, ale služby průměrné, nejspíš se vám nebude příliš dařit.

Jak vypadá luxusní chata? Podívejte se na naši nabídku. Možná, že právě vaše chata nebo chalupa má stejné parametry.

Na ceně se určitě můžeme domluvit společně. Máme v cenotvorbě zkušenosti, takže probereme vše důležité a potřebné. 

Jaké složky celková cena zahrnuje?

Týdenní nájemné

To se odvíjí od tržní nabídky. Měla by reflektovat služby, které klient dostane. Pokud máte wifi, bazén, pěknou zahradu, kamna, zateplení cena bude vyšší než za chatu, kde je průměrná postel, kuchyň a zima. Cena se určuje i podle lokality. Velmi oblíbené jsou chaty u vody a chalupy na samotě. Mezi 3 nejlepší místa patří Šumava a předhůří, jižní Morava a Jihočeský kraj.

Energie

Cena nesmí být vysoká, ale ani příliš nízká. Nejlepší je vypočítat průměr a nastavit základní fixní cenu. Pokud klient spotřeboval více energie, strhněte to z kauce. V takovém případě bude klient vědět, jak má s energii hospodařit, což je výhodné pro vás i pro něj.

Odměna agentuře

Důležitou složkou je odměna agentuře, která se v ceně za pronájem musí také objevit. Agentura pro vás zpracovává objednávky, řeší stížnosti, platby, reklamace, vrácení peněz, zranění, krádeže a mnoho dalšího. Samozřejmě si toto všechno můžete obstarávat sami, ale zabere vám to hodně času a nervů. 

Přečtěte si také:

České zoo aneb jakou navštívit? Poradíme

Nejkrásnější vodní nádrže v ČR

Průvodce nejkrásnějšími rozhlednami v ČRInspirujte se oblíbenými chatami