Nabídněte Vaši chatu

Jak pronajmout chatu v roce 2021

Chata v horách

Vlastníte chatu, ale příliš často ji nenavštěvujete? V tom případě ji pronajměte. Je to jednoduchá investice a chata se bude pravidelně používat, což ji prospěje. Jak pronajmout chatu? Více v článku.

Co je to Interbohemia

Jsme agentura, která nabízí ubytování na chatách a chalupách. S pronájmem máme více než 30leté zkušenosti. Víme, jak má správné ubytování vypadat, co je důležité a jak klientům zprostředkovat ty nejlepší zážitky z pronájmu. 

Mezi naše klienty patří Češi, Němci, Holanďané a další Evropané. Nesmíme zapomenout ani na klienty mimo Evropu. 

Nabízené chaty a chalupy osobně prověřujeme, kontrolujeme a schvalujeme. Majitele chat známe a udržujeme si blízký kontakt.

Co je naším posláním? Spokojený majitel a klient.  

Proč pronajímat?

Pokud si chcete zajistit vedlejší příjem, je pronájem chaty a chalupy to nejlepší, co můžete udělat. Navíc, pokud budete pronajímat skrz agenturu, nemusíte se starat o pojištění, rizika, objednávky, platby, stížnosti a tak dále. 

Češi, ale i cizinci, chaty a chalupy milují. Připadají si zase jako děti na návštěvě u prarodičů. V chatě je neuvěřitelný klid, pohoda a hlavně ticho. Hotely jsou velmi neosobní a moc vám toho nedají. Každý rok tento pronájem roste na popularitě. A není se čemu divit. Jezdit do přírody je moderní. Člověk se nadýchá čerstvého vzduchu, odpočine si a načerpá novou energii. A o to nám v tomto uspěchaném světě jde. 

Podívejte se, jak vypadají chaty na samotě. Možná, že právě vaše chata splňuje ty správné požadavky.

Navíc pokud lidé bydlí ve městě, chtějí se dostat co nejdál od cinkání tramvají, přeplněných supermarketů, davů lidí a hlučných sousedů. Pokud vlastníte chatu v přírodě, ale jsou týdny, kdy ji nevyužíváte, zkuste ji poskytnout k pronájmu. 

A cizinci? Ti ubytování v chalupě často ani neznají, protože to není v jejich zemi moc obvyklé, takže jsou zvědaví, jak to funguje. Díky vaší pomoci ukážeme, že naše zem je naprosto krásná a vyplatí se ji pravidelně navštěvovat.

Chci pronajmout chatu, jak na to?

Pronájem chaty není tak náročný proces, jak se může zdát. Je nutné vyřídit formality, vyplnit formuláře a rozmyslet se, jestli si prezentaci chaty vytvoříte vy nebo my. A to je skoro vše. 

1. Vyberte si variantu A nebo B
2. Podle výběru vyplňte formulář nebo svůj objekt zaregistrujte
3. Následně se domluvíme a všechno vysvětlíme

Varianta A zahrnuje

●     profesionální nafocení zdarma, 
●     vytvoření zajímavé prezentace,
●     cenotvorbu,
●     kompletní zpracování nabídky,
●     marketing a propagaci,
●     převzetí dotazů od klientů,
●     objednávky i případné reklamace,
●     a žádné poplatky.

Varianta B, kdy si tvoříte vlastní prezentaci, zahrnuje

●     vlastní správu objednávek,
●     rychlé spuštění,
●     poradenství,
●     a nulové poplatky.

Důležité faktory při pronájmu

Než nabídnete objekt k pronájmu, projděte si ho a promyslete, jestli není potřeba něco opravit. Není někde plíseň, nebo prasklé sklo? Co třeba nedovírající se okno a vrzající dveře? Chata nebo chalupa si zakládá na domáckém vzhledu, ale určitě by klientům měla poskytnout pohodlí a pohodu. Pokud budou muset při pobytu řešit problémy, už se nevrátí, nedají dobré hodnocení a nikomu vás nedoporučí.

Na co si dát pozor? Problém bývá

1. Vrzající dveře, podlaha, okna
2. Plíseň
3. Ztrouchnivělé trámy
4. Prosakující střecha
5. Studená voda
6. Zapáchající toaleta
7. Rez
8. Nebezpečné ostré hrany 
9. Proležená stará matrace
10. Nefungující wifi (pokud nabízíte jako výhodu)
11. Špinavý bazén (pokud nabízíte jako výhodu)

Co udělat před pronájmem?

Existuje pár věcí, které klientům pobyt ve vaší chatě zlepší. Pamatujte, že pozitivní hodnocení vás oproti ostatním zvýhodní. Snažte se, aby se u vás každý měl co nejlépe. Zamyslete se, co máte při dovolené rádi a co oceňujete. Spokojený klient se k vám rád vrací každý rok. A to si přesně přejete.

Ukliďte

Než přijedou noví hosté, určitě v objektu ukliďte. Můžete to udělat vy, zaplatit firmu nebo specializovanou osobu. Vyneste odpadky, vytřete a umyjte koupelnu. Čistá koupelna je základ. Zkontrolujte postel a matraci, jestli ji klient neznečistil. Vyměňte ložní prádlo. Umyjte a vyleštěte nádobí. 

Uklízení chaty

Zkontrolujte elektrické spotřebiče 

Určitě není na škodu provést alespoň rychlou kontrolu elektrických spotřebičů. Prohlédněte baterky, kabely a celkový stav. Ověřte jejich funkčnost. Nikdy nevíte, jestli něčí psí miláček nepřekousal kabely. To by mohlo vést k požáru.

Vyvětrejte a zbavte se pachů

Během úklidu a obhlídky chaty otevřete okna a prostor vyvětrejte. Pravidelně větrání pomáhá s vlhkostí a nepříjemnými pachy. Nemusíte větrat zbytečně dlouho, ale pár minut neuškodí.

Fotodokumentace neuškodí

Není to nutné, ale může se to hodit. Pokud chcete mít jistotu, že je vaše chalupa v dobrém stavu, dělejte pravidelnou fotodokumentaci. Hodí se to i pro vás, pokud jste provedli nějaké změny a vylepšení. Objekt pak nabývá na hodnotě.

Vůně, jídlo, dekorace jako třešnička na dortu

Pokud máte čas a chuť, upečte něco dobrého na zub, chalupu provoňte a rozestavte dekorace. Všichni si pamatujeme, jak babička před příjezdem pekla různé koláče a dobroty, takže se nám vrátí příjemné vzpomínky. To je pro klienty velmi důležité. Aroma dokáže dělat s naší pamětí opravdové divy. Lidé si ji dokážou vybavit i po letech, což je pro vás plus. Příjemná vůně klienty přiláká zpět i po letech. Vždy vybírejte jemné přírodní vůně, určitě není dobré, aby z nich bolela hlava.

Dekorace interiéru

Doplnění mýdel, dřeva, čisticích prostředků, ručníků

Pokud chcete klienty potěšit, doplňte mýdla a čistící prostředky, nasekejte dřevo do krbu a do koupelny dejte voňavé ručníky. Je to malý symbolický krok, kterého si klienti váží. Dejte jim něco víc než ostatní a oni se s radostí vrátí a všem vás doporučí. Maličkosti dělají hodně.

Jak nastavit cenu za pronájem?

Cena by se měla odvíjet od toho, co vše nabízíte, jak objekt vypadá a jaké ceny mají ostatní pronajímatelé v dané lokalitě. Nižší ceny jsou magnetem pro všechny, kteří neradi utrácí. Vyšší ceny lákají náročnější klienty a větší skupiny (např. teambuilding, party kamarádů, svatební hosté, …). Vždy se zamyslete, jestli je cena adekvátní. Pokud bude vysoká, ale služby průměrné, nejspíš se vám nebude příliš dařit.

Jak vypadá luxusní chata? Podívejte se na naši nabídku. Možná, že právě vaše chata nebo chalupa má stejné parametry.

Na ceně se určitě můžeme domluvit společně. Máme v cenotvorbě zkušenosti, takže probereme vše důležité a potřebné. 

Jaké složky celková cena zahrnuje?

Týdenní nájemné

To se odvíjí od tržní nabídky. Měla by reflektovat služby, které klient dostane. Pokud máte wifi, bazén, pěknou zahradu, kamna, zateplení cena bude vyšší než za chatu, kde je průměrná postel, kuchyň a zima. Cena se určuje i podle lokality. Velmi oblíbené jsou chaty u vody a chalupy na samotě. Mezi 3 nejlepší místa patří Šumava a předhůří, jižní Morava a Jihočeský kraj.

Energie

Cena nesmí být vysoká, ale ani příliš nízká. Nejlepší je vypočítat průměr a nastavit základní fixní cenu. Pokud klient spotřeboval více energie, strhněte to z kauce. V takovém případě bude klient vědět, jak má s energii hospodařit, což je výhodné pro vás i pro něj.

Odměna agentuře

Důležitou složkou je odměna agentuře, která se v ceně za pronájem musí také objevit. Agentura pro vás zpracovává objednávky, řeší stížnosti, platby, reklamace, vrácení peněz, zranění, krádeže a mnoho dalšího. Samozřejmě si toto všechno můžete obstarávat sami, ale zabere vám to hodně času a nervů. 

 

Informace v souvislosti s šířením nemoci Covid-19

S platností od 3.12.2020 je krátkodobý pronájem nemovitostí povolen za dodržení dalších předmětných vládních nařízení.


Manuál pro krátkodobý pronájem chat a chalup v souvislosti s novými vládními nařízeními vyhlášenými dne 28.1.2021

Od 28.1.2021 dochází ke zpřísnění režimu ubytování s rodinou v rámci home office v hotelech či pensionech, které jsou považovány za ubytovací služby (poskytují další doprovodné služby, stravu, recepci, wellness, masáže, úklid a podobně).

Rádi bychom znovu podotkli, že krátkodobý pronájem soukromých nemovitostí (chat, chalup, rodinným domů, statků a dalších nevyjímaje) NESPADÁ pod ubytovací služby (povinnost dokládat dokument o pracovní cestě či pracovním účelu souvisejícím s ubytováním mají POUZE klienti hotelů, pensionů a jiných velkokapacitních ubytovacích zařízení operující v rámci "ubytovacích služeb", nikoliv klienti, kteří si pronajímají nemovitost od soukromého majitele).

Charakteristika krátkodobého pronájmu je pronájem nemovitosti "vcelku", bez jakýchkoliv doprovodných služeb a souvisí s faktem, že po dobu pronájmu klient pečuje o svěřenou nemovitost s péčí řádného hospodáře a po skončení doby pronájmu vrací nemovitost zpět majiteli.

Problematikou krátkodobého pronájmu a ubytování (ubytování nejsou ubytovací služby, na které se vládní nařízení vztahuje) je podobnost v účelu využití, nicméně se lze přiklonit k té či oné variantě a v obou případech má dotyčný pravdu.

Ubytování samo o sobě souvisí s rekreačními účely, poskytuje se často povlečení, úklid a další služby. Krátkodobý pronájem souvisí s pronájmem celé nemovitosti na předem smluvenou dobu, bez doprovodných služeb, klient se sám o nemovitost stará, provádí úklid a po skončení smluvené doby pronájmu jí vrací zpět pronajímateli.

Zde je možné vidět značnou podobnost a korelaci a ve své podstatě jsou obě varianty správně (ve všeobecných obchodních podmínkách uvádíme "Smlouva o zprostředkování ubytování", byť se jedná o "Smlouvu o zprostředkování pronájmu", jelikož pronajímané nemovitosti jsou bez dalších služeb, pouze pro lepší orientaci klienta zaměňujeme sousloví "krátkodobý pronájem" se slovem "ubytování" pro lepší pochopení klienta).

Velmi podstatným faktem je, že pokud si pronajímáte nemovitost, rozhodně tím neroste riziko šíření nákazy, není rozdíl v riziku šíření nákazy při pobytu rodiny v pronajaté nemovitosti oproti setrvání doma, zároveň určitá část ekonomiky (daně z pronájmu) zůstává v chodu a stát tak nepřijde o poslední možné příjmy v této značně omezené době. S tímto faktem souvisí i skutečnost, že majitelům soukromých nemovitostí NENÍ vyplácena žádná kompenzace za ušlý pronájem PRÁVĚ proto, že tato činnost nebyla omezena.

V brífinku po jednání vlády ze dne 28.1.2021 se řešily kontroly soukromých nemovitostí dozorčím orgánem (Česká obchodní inspekce a Policie ČR), kdy ČOI přiznala, že nemá pravomoc pro tuto kontrolu. Nicméně pan ministr Havlíček zmínil, že kontroly budou chodit v tandemu (1x kontrolor ČOI, 1x policista), druhým dechem však dodal, že jediná reálná hrozba postihu jsou kompenzace vyplácené ubytovatelům, o které by v případě ubytování klientů mohli přijít, toto se však opět týká POUZE velkokapacitních ubytovacích zařízení, nikoliv soukromých nemovitostí, kterým žádná podpora vyplácena NENÍ.

V případě kontroly dojde k legitimaci osob obývajících nemovitost (pokud některá z osob umožní vstup Policie ČR na soukromý pozemek, či do soukromé nemovitosti, bez tohoto souhlasu dozorčí orgán NEMÁ právo vstupu). V žádném případě nemůže dojít k pokutování osob, které si nemovitost pronajaly, jelikož pro toto neexistuje žádný právní rámec, stejně tak nemůže dojít ani k vyhoštění osob, ani k pokutování majitele, který nemovitost pronajal, opět z důvodu neexistence právního rámce.

Na dotaz novinářky po brífinku vlády ČR ze dne 28.1.2021 ohledně pronájmu chat a chalup, zda se toto smí odpověděl ministr Havlíček, že pokud si rodina pronajme chatu v rámci UBYTOVACÍ SLUŽBY (hotely, pensiony), toto možné není, pokud však má nájemní smlouvu, tak není problém.

Pokud chcete mít stoprocentní právní jistotu, rádi Vám k Vašemu pobytu připravíme nájemní smlouvu mezi Vámi a majitelem objektu, kterou si sebou vezměte a na místě ji s majitelem podepište, každý si necháte 1 kopii pro případnou kontrolu (sám ministr zmínil, že kontroly budou, nicméně není možné kontrolovat všechny, ale pouze nějaké minimální případy, vyšší riziko kontroly tedy nepředpokládáme).


FAQ (Často kladené otázky, jak postupovat)

1) Pokud má pronajímatel zájem nemovitost pronajmout, stejně jako má zájem klient si ji pronajmout, pak naším zájmem je tuto skutečnost zprostředkovat.

2) Mám zaplacený pobyt a je nás vyšší počet osob (více rodin)?

Počet osob v pronajímané nemovitosti je vždy na zodpovědnosti klienta, stejně jako například pokud si pozvete více lidí k sobě domů. My tuto skutečnost nekontrolujeme, jelikož pro toto nemáme žádný dostupný mechanismus. Pokud chcete pobyt zrušit, budeme kontaktovat pronajímatele a pokusíme se vyřešit individuální zrušení pobytu s pokrytím nezbytně nutných nákladů vzniklých s rezervací.

3) Mám zaplacený pobyt a jsme skupina osob v rámci jedné rodiny?

Pak není žádný problém s realizací pobytu, jelikož toto neodporuje žádnému vládnímu nařízení. V případě zájmu Vám dodatečně vystavíme nájemní smlouvu o krátkodobém pronájmu, kterou si sebou vezmete na cestu a společně ji na místě s pronajímatelem podepíšete (slouží pouze pro případ eventuelní kontroly a pouze pro případ, že se rozhodnete Policii ČR vpustit na soukromý pozemek či do soukromé nemovitosti).

4) Mám strach z kontroly nemovitosti dozorčím orgánem ČR, co mi hrozí?

Policie ČR nemá bez svolení nájemce právo vstupu na soukromý pozemek. Za pronájem nemovitosti nelze klientovi ani majiteli objektu udělit žádnou pokutu, jelikož na toto neexistuje žádný zákon. Klient nemůže být ze stejného důvodu z nemovitosti vyhoštěn. Majiteli zařízení poskytujícího ubytovací služby (hotel, pension, jiné velkokapacitní zařízení) v případě porušení vládního nařízení ve smyslu ubytování osob hrozí ztráta příspěvku ze státního programu. Toto se netýká majitelů soukromých nemovitostí, ty na žádné kompenzace za zrušený pronájem nárok NEMAJÍ, neměli a mít nebudou.

5) Mám nárok na vrácení peněz, pokud jsem chtěl jet na chalupu s více rodinami a pobyt zruším?

My společně s pronajímatelem garantujeme standard nemovitosti, který popisujeme, včetně příslušného počtu ložnic a lůžek, garantujeme, že nemovitost bude dostupná pro daný počet osob, který je uveden v nabídce. Pokud však došlo k omezení počtu osob v pronajímané nemovitosti a Vy jste původně objednávali pro větší skupinu osob, souvisí omezení přímo s vládní vyhláškou, nikoliv s námi, jelikož nejsme jeho autorem, tudíž nejsme povinni peníze vracet, eventuelní náhradu je nutné nárokovat na autorovi omezení, tedy vládě ČR. To však neznamená, že se společně s pronajímatelem nepokusíme najít vhodné řešení, uspokojivé pro všechny strany tak, aby z toho žádná nevyšla významně poškozená, byť nám ani pronajímatelům nenáleží žádná kompenzace a tedy jakoukoliv související ztrátu bereme na sebe v rámci lidské solidarity.


Morální okénko na závěr

Nesouhlasíme s vládními nařízeními, která jsou dle nás velmi chaotická, často nelogická, nejsou podložena žádnými matematickými důkazy (na co si platíme z našich daní vládu odborníků, kteří nic nedělají) a již jsme se jako národ mohli opakovaně přesvědčit, že ani po roce se vláda nenaučila s lidmi rozumně komunikovat.

Hájíme práva slušných majitelů nemovitostí, které pronájem často živí, stejně jako klientů, kteří si chtějí odpočinout a zejména díky změně prostředí a procházkám v přírodě je toto jeden z posledních způsobů, jak v dnešní době předejít depresím, psychickému stresu a dalším negativům spojeným s koronavirem.

Vláda by si měla uvědomit, že v rámci současných opatření k šíření nemoci nejvíce dochází v rámci setkávání se rodin "doma", i odborníci však přiznali, že toto reálně nelze kontrolovat ani vymáhat, tedy k šíření bude docházet i nadále, jelikož člověk je od přírody tvor společenský a nejsme schopni po dobu měsíců i let žít v totální izolaci/odloučení, toto po nás nikdo nemůže vyžadovat, mnoho seniorů veřejně přiznalo, že pokud se v současné době pokročilého věku nemohou alespoň vidět s rodinnou a mají z toho plynoucí psychické problémy, jaký má pak život smysl. Navzdory tomu vláda hledá viníky a bere si jako rukojmí hotely a pensiony, jakože ani ty nejsou zejména v dnešní době omezené mobility a pohostinství významným zdrojem nákazy.

Při pronájmu soukromé nemovitosti se majitel setká s klientem pouze dvakrát při předání, a to na velmi omezenou dobu. Riziko nákazy tedy rozhodně není vyšší, než při setkání se například s prodavačkou v obchodě, kde se ve frontě u kasy setká řádově více lidí.

Veškerá činnost související s pronájmem soukromých nemovitostí je tedy značným přínosem jak pro majitele objektu, tak pro klienta, nevzniká zde významné epidemiologické riziko a dokud alespoň z tohoto sektoru ekonomiky plynou státu nějaké daně, pak tuto činnost budeme jakkoliv podporovat.