Kam v Královéhradeckém kraji? Našli jsme ty nejlepší výlety pro celou rodinu

Hradec králové

Královéhradecký kraj je jako stvořený na výlety všech druhů. Od těch sportovních až po ty vzdělávací. V kraji si najde každý to své oblíbené. V dnešním článku vám představíme spoustu pěkných míst, kam v královéhradeckém kraji zajít a co prozkoumat.

Kde se ubytovat? Chata nebo chalupa je to pravé

Ideální místa pro různorodé výlety najdete na Náchodsku, Broumovsku, v Jičíně a Trutnově. Tyto destinace nabízí opravdu velké množství krás a záhad, proto sem jezdí milovníci přírody, turistiky a architektury. Abyste nasáli tradiční atmosféru, sežeňte si ubytování v chatě nebo chalupě. Poskytne vám dostatek soukromí a navíc budete mít vše blízko.

Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj - to je místo, kde je Sněžka, Špindlerův mlýn, Krkonoše, Jizerské hory, Prachovské skály, mnoho malebných údolí a měst. Dělí se na 5 územních okresů - Trutnov, Jičín, Náchod, Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou. Získává místo 6. nejmenšího kraje v ČR a jen těsně ho porazil Pardubický kraj. 

Královehradecký kraj

Památky, muzea a zajímavá místa v Královéhradeckém kraji neberou konce. Je jich zde opravdu hodně, takže se připravte na opravdu aktivní dovolenou plnou zážitků.

Nabízíme chaty k pronájmu v České republice i na Slovensku. Najdete u nás různé typy ubytování, které vyhoví vašim potřebám. Prozkoumejte naše možnosti a rezervujte si svůj ideální pobyt ještě dnes!

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Vznik muzea podnítila úspěšná výstava starožitnosti v létě 1879, jejíž úspěch natolik překvapil, až se vedení města rozhodlo vybudovat muzeum a vytvořit trvalou expozici se starožitnostmi. Poté, co první starožitnosti věnovala město, začaly přicházet nabídky i od ostatních obyvatel. Radnice darovala spousta zajímavostí - mučící nástroje, hudební rukopisy ciborium, gotické lžičky nebo Eliščin pás. Na zřízení a chodu muzea se podílel například český historik a archeolog Ludvík Domeček a knihkupec a majitel knihtiskárny Ladislav Jan Pospíšil.


Muzeum se podílelo i na ediční a odborné činnosti o Hradci Králové a zvýšila se koncentrace archeologického výzkumu v celém regionu. V roce 1896 se muzum rozdělilo na 2 ústavy - 1. Průmyslové muzeum pro severovýchodní část Království českého a 2. Městské historické muzeum. V meziválečném období v roce 1939 se přidalo Přírodovědecké muzem. Dnes se může muzeum pochlubit svou sbírkou o 3 000 000 předmětech.

Za rybami do Obřího akvária

Každý čtvrtek v době 13:30 - 14:30 hodin je možné v rámci prohlídky shlédnout jedinečné krmení s potápěčem přímo v nádrži.

Zbožňujete vodu a vodní živočichy? V centru Hradce Králové si přijdete na své, protože je zde největší sladkovodní akvárium v ČR. Akváriu o velikosti 130 tisíc litrů existuje přes 24 let (od roku 1998) a za roky fungování vznikl naprosto perfektní ekosystém - ryby se rozmnožují, starají o mladé a navíc dorůstají do mnohem větších velikostí než v klasickém akváriu. Zahlédnout lze přes 40 druhů a 500 kusů ryb, mezi největší rarity patří přes metr dlouhé arrowany, ryby rodu colossoma s váhou 23 kg a délkou 90 cm nebo obrovské krunýřovce s přísavnými ústy.

Akvarium v Hradci králové

Zdroj: Obriakvarium.cz

V Café Piraňa si při pozorování piraní vypijte dobrou kávu se zákuskem, pak si projděte vodní tunel a navštivte deštný prales s velkým množstvím rostlin jako jsou orchideje, bromélie a tilandsie (kykatky).

Broumovské stěny

Panenská příroda a nekonečné turistické cesty, to jsou Broumovské stěny. Zmínku o nich najdeme již v břevnovských klášterních listinách z roku 1213. Za okupace v turistické chatě Hvězda zřídila pohraniční stráž. Dnes se v chatě můžete najíst, osvěžit nebo ochutnat místní dezerty.

Hřeben o délce 12 km nabízí neuvěřitelné výhledy po okolní přírodě. Mezi nejoblíbenější patří hřeben uprostřed Koruny a Honského sedla. Nevynechte ale ani Polické stěny a skalní město Ostaš. Délky okruhů se liší, ale pokud chcete navštívit tato místa, čeká na vás přibližně na 32km trať, která zabere 8 hodin.

Cesty jsou výborně upravené a zvládnou je i méně zdatní turisté. V okolí skal dokonce vedou cyklostezky. 

Údolí Peklo

U České Lípy najdete nádherné údolí okolo Robečského potoka, kterým vede naučná stezka. Díky vlivům vody se tato národní přírodní památka může pochlubit specifickými skalními útvary. Peklo je domovem pro ohrožené druhy rostlin (bledule jarní, prvosenka vyšší a stulík žlutý) a zvířat (skorec vodní, výr velký, ledňáček říční).

A když vás zaskočí chuť, zamiřte do turistické chaty Bartoňova útulna, což býval mlýn Pekelec. Údolí navštívil Guth Jarkovský a Alois Jirásek, který se místem nechal inspirovat k napsání povídky “V Pekle”.

Babiččino údolí

Návštěva Ratibořic a Babiččina údolí se bude líbit nejen knihomolům. Lokalita patří k nejznámějším místům východočeského kraje. Vydejte se po stopách z knih Boženy Němcové jako je Staré bělidlo, mlýn nebo zámek Ratibořice. Okolí je ideální pro letní i zimní aktivita, např. turistiku, jízdu na kole, běžkaření nebo lyžování v blízkých Krkonoších. Lehce zvlněný terén je vhodná pro celé rodiny.

Pevnost Josefov 

Na základě rozhodnutí Josefa II. se 3. října 1780 položil základní kámen pevnosti navržené stavebním inženýrem Claude-Benoit Duhamel de Querlonde. Za účel měla odrážet pruská vojska a uložit zásoby pro naše vojsko. Po 7 letech vznikl složitý komplex, ale stavby i nadále pokračovaly (obranný podkopový systém, brdecká tvrz, prachárny, městské studně,...). Během napoleonských válek se z pevnosti prakticky stalo pouze vězení pro francouzské vojáky.

Protože je Josefov pevnostní město, žili v něm vojáci, řemeslníci, živnostníci i celé rodiny. Pozoruhodné je vnitřní uspořádání a jednotný vzhled civilních a vojenských budov. A o špetku zajímavější jsou pak hradební příkopy, zátopové kotliny, podzemní chodby, které původně měřily až 45 km. Dnes už bohužel tak dlouhé nejsou, přesto si prohlídku jejich části rozhodně nenechte ujít, protože patří v Evropě mezi nejrozsáhlejší obranné systémy. 

Renesanční zámek Opočno

Zámek nám díky nasbíraným památkám přibližuje českou společnost během 5 století. Expozice překvapí bohatou sbírkou lokálních zbraní, plátové zbroje, pušek, mušket, popravčích mečů, kordů a kupodivu i mimoevropské zbraně a to japonské, barmské, indické a indonéské. Dále nesmíme opomenout sbírku obrazů rodiny Colloredo - Mannsfeldů - v roce 1929 zmiňoval katalog 471 položek. Mnohé z vás nadchne obrovská knihovna s 10 000 svazky, historický nábytek a exponáty z exotických zemí a kmenů.

Zajímají vás další výlet v okolí? Zamiřte na hrad Potštejn, do Vojenského muzea Lichkov nebo na zříceninu hradu Lanšperk.



Inspirujte se oblíbenými chatami