6 nej českých sjezdovek

Za pořádným lyžováním nemusíte do Alp, i česká lyžařská střediska nabízejí skvělé lyžování a veškeré potřebné zázemí. Najdou se u nás jak sjezdovky pro náročné sjezdaře, tak pro rekreační lyžaře a samozřejmě se po vzoru západních středisek všechna střediska myslí na rodiny s dětmi. Prohlédněte si některé NEJ sjezdovky, které jsem vybrali.

Nejdelší je Šerák

Nejdelší sjezdovka v České republice měří 3200 metrů a je v Hrubém Jeseníku, konkrétně na vede ze Šeráku do Ramzové. Nejdelší sjezdovka v ČR vede z hory Šerák, přes Mračnou do Ramzové. Začátek celé sjezdovky je velmi mírný, prvních 800 metrů vedoucí ze Šeráku na Mračnou, je označovaný za modrou. Ostatní části jsou pak označené červenou a v místech i černou barvou. Na úseku Ramzová – Čerňava se dostanete pomocí expresní 4sedačková lanovka, v úseku Čerňava – Mračná – Šerák pak jezdí lanovka dvousedačková.

Na druhém místě se jako nejdelší umístila sjezdovka Rokytnice nad Jizerou – Horní Domky. Jedná se o jednu z nejdelších sjezdovek v Krkonoších a na její začátek vás dovezou dvě lanovky, 4sedačková Horní Domky a expresní 4sedačková Lysá hora.

Šerák

- délka: 3 200m
- výškový rozdíl: 557 metrů
- průměrný sklon: 17%

Rokytnice nad Jizerou

- délka: 3 000m
- výškový rozdíl: 637 metrů
- průměrný sklon: 21%

Nejvyhlášenější je Špindlerův mlýn

Asi každého když se zeptáte na lyžařské středisko u nás, tak si vzpomene na Špindl – Špindlerův mlýn. Špindlerovské sjezdovky jsou vyhlášené nejen u nás, ale také ve světě, to díky Světovému poháru, který se zde dokonce dvakrát konal.

Lyžař nebo snowboardista si tak mohou vyzkoušet sjezdovky, na kterých jezdila světová lyžařská elita. Konkrétně se jedná o černou sjezdovku na Svatém Petru, na té se v roce 211 utkala elita alpských lyžařek. Podle této události se také trať jmenuje – FIS World Cup.

Co je na trati speciálního? Jednak je to fakt, že je na české poměry neobvykle široká, ale hlavně je to kvůli jejímu neuvěřitelnému sklonu – až 62 %, což značí velmi strmou sjezdovku. Vyzkoušet si své lyžařské a jezdecké schopnosti na takové sjezdovce můžete jen ve Špindlu.

Nejnáročnější je Špičák na Šumavě

Nebojíte se pořádného kopce? Pak musíte zavítat na Špičák na Šumavě. Sjezdovka nazvaná Šance v nejprudším místě dosahuje sklon 100 %, což je 45 °, pro lepší představu to znamená, že si sotva uvidíte pod lyže. Ještě jednu specialitu má Šance ve své hlavní části se nijak neupracuje a to je opravdová výzva pro náročné české sjezdaře.

Nejpohodlnější je Červená Voda

Kotvy a pomy nejsou nic pro vás? Raději dáváte přednost polstrované a vyhřívané sedačkové lanovce? Pak vyrazte na Červenou Vodu. Tam na vás přesně taková čeká a navíc jde za nepříznivého počasí přikrýt bublinou, to nikde u nás nenajdete. Pohodlná není cesta pouze nahoru, ale také dolu. Ke sjezdu můžete využít dvě široké červeno-modré trati, které končí strmějším dojezdem, který jde ovšem pohodlně objet.

Nejlepší pro děti je Lipno

Máte doma malé neposedy a chcete je naučit lyžovat? Vyrazte s nimi na Lipno, tam se všemu mohou jednoduše naučit. Nezdá se vám, že se na Lipně lyžuje? Ano, lyžuje a sjezdovky jsou mírné, široké a mají dokonce tři sedačkové lanovky a velké plus – velké výukové hřiště je zcela zdarma.

Přečtěte si také:

Na Šumavě je krásně za každého počasí

Tipy na úžasné výlety v Krušných horách

Pojďte prozkoumat krásy Krkonoš



Inspirujte se oblíbenými chatami