Vyrážíte prozkoumat Novohradské hory? Naše tipy na výlety si zamilujete

Výhled na Novohradské hory

Novohradské hory spousta lidí nezná. A to je veliká škoda, protože jsou opravdu krásné. Najdete zde nepřeberné množství zajímavých míst. Pokud milujete přírodu, bude to pro vás skvělá příležitost si odpočinout.

Brána do Novohradských hor

Branou do Novohradských hor je město Nové Hrady v nejjižnějším cípu jihu Čech. Při příjezdu do města si na první pohled všimnete mohutného opevněného hradu. Pokud nejste milovníkem hradů, ale spíše procházek, můžete navštívit Terčino údolí.

Terčino údolí je anglický park s okrasnými stromy a keři. Své jméno získal park po manželce hraběte Buquoyho Terezii, která zde nechala vybudovat zámeček se zahradami, empírový dům, mlýn a umělý vodopád. Při procházce narazíte na upravené cestičky, můstky, lavičky a romantické výhledy.

Gotický hrad Nové Hrady patřil několika rodům, nejdéle v něm žil rod Buquoyů. Při prohlídce tak můžete nahlédnout do historie rodů. Součásti areálu je palác, parkán a kolem hradu vede hradní příkop.

Novohradské hory jsou ideální na letní i zimní aktivity

Chcete vidět, jak vypadá téměř nedotčená příroda plná masivních hlubokých lesů, rozsáhlých luk a zurčících potoků a hladin rybníků? Novohradské hory patří mezi méně známé a navštěvované hor v Česku a to je škoda.

Novohradské hory zabírají celkem 162 km2 a vedou od Nových Hradů, Benešova nad Černou, Dolního Dvořiště, přes Malont až ke státním hranicím s Rakouskem, kde vedou až k údolí Dunaje. 

Novohradské hory

Nejvyšší bod Novohradských hor je Viehberg (1112 m). Nenachází se však v ČR, ale v Rakousku. Pro mnohé z vás bude novinkou, že hory spadají pod Šumavskou hornatinu. Pokud si chcete vyšlápnout nějakou tisícovku, zkuste hory Kamenec, Myslivec nebo Vysoká

Zdejší příroda se pyšní tím, že je velmi zachovalá, což vám umožní vidět přírodu tak, jak ji neznáte. Na mapě si prohlédněte, kde Novohradské hory přesně leží.

Mapa Novohradské hory

Kamenec je nejvyšším vrcholem Novohradských hor a má 1 072 metrů. Vede na něj zelená turistická stezka, a to ze 3 km vzdáleného Pohoří na Šumavě. Na vrcholu je k vidění nejen krásný výhled, ale také skalní hradbu, na kterém je geodetický bod.

Druhá tisícovka je Myslivna vysoká 1 040 metrů a nachází se 3,5 km od obce Pohoří na Šumavě. Na vrcholu hory je lesácká chata a geodetický bod.

Vysoká má 1 034 metrů a vede po ní červeně označená trasa o délce 8 km začínající u parkoviště Hojná voda. Na vrcholu narazíte na dvě skalní hradby.

Turistická mapa Novohradské hory

Chata v Novohradských horách

Jak lépe si užít skutečnou přírodu než v krásné chatě? Hotely bývají velmi neosobní, nelze se tam s přírodou doopravdy propojit. Pro ty z vás, kteří si chtějí Novohradské hory 100% užít, nabízíme pronájem chat a chalup. Co vše získáte? Soukromí, klid, přírodu všude okolo a v některých případech si s sebou můžete vzít pejska nebo počítač, který připojíte k místní WiFi. 

Naše nabídka chalup a chat v Novohradských horách je opravdu pestrá, přesvědčte se sami.

Kam dále vyrazit na výlet na Novohradsku?

Opevněná ves s tvrzí Žumberk

Tvrz ve 13. století poskytovala ubytování šlechticům. O desítky let později se ve 14. století proměnila v panské sídlo. Na hezky zrekonstruovaném pozemku vás čekají zajímavé historické informace a lidově malovaný nábytek.

Hradby Žumberk

Rozhledna Kraví hora

Na rozhlednu se dostanete z parkoviště v Hojné vodě. Cesta je poměrně krkolomná, proto s sebou neberte příliš malé dětí, kočárky nebo vozíčky. Čeká vás krásný výhled, a pokud přibalíte buřty, tak i příjemná třešnička na dortu. U rozhledny totiž najdete ohniště, kde si je můžete opéct a užít si malou přestávku.

Hojná Voda, Žofínský prales a Zvon setkávání 

Prales Hojná Voda je jedna z nejstarších evropských přírodních rezervací, která je zapsána v UNESCO. Najdete zde buky, jedle, smrky nebo javory. Během světových válek se zde těžilo dřevo, což prales dost poničilo. Ale nebojte, i tak je tady toho k vidění opravdu mnoho. Z Hojné vody se sem dostanete po červené turistické cestě. Pro zvědavce je připravena naučná stezka, která návštěvníky seznámí s místní historii.

Novohradské hory prales
Novohradské hory prales
Novohradské hory prales

Nezapomeňte se podívat i na obrovský zvon ve vesnici Hojná voda. Je veřejně přístupný, lze na něj zazvonit, váží 3 tuny a nachází se ve zvonici z mrákotínské žuly.

Druhým pralesem je Žofínský prales. Ten je ovšem veřejnosti nepřístupný a je proti lidem a zvěři chráněný vysokým plotem. V Žofínském pralese rostou mohutné, až 400 let staré jedle. Oba pralesy patří mezi nejstarší v České republice a ve střední Evropě.

Rozhledna Hradišťský vrch

Poměrně novým přírůstkem (otevřena 23. března 2019) je rozhledna Hradišťský vrch. Měří necelých 30 metrů, což není vůbec málo. Při jasném počasí dohlédnete až na Alpy. 

Rozhlednu navrh v roce 2013 Pavel Jura. Přečnívající trámy představují jehličnatý strom se suchými větvemi a keltské zapletené příbytky (Kelti zde v minulosti pobývali). Trámy tvoří pentagram, což odkazuje na pětilistou růži, kterou ve svém znaku používali Rožmberkové.

Rozhledna Hradišťský vrch

ZOO Dvorec 

Pokud máte rádi zvířátka a pěkné zoo, zajděte podpořit Zoo Dvorec. Prohlédnout si můžete různé opice, lemury, lvy, tygry, levharty, rysy, šakaly, vlky, medvědy a mnoho dalších zvířat. Občerstvit se můžete v Hospůdce u krokodýla. Bohužel v areálu nepřijímají platební karty, proto si vstupenku pořiďte online. Platí rok od zakoupení. Zoo lze podpořit koupí suvenýrů nebo kalendářů.

Vstup do ZOO Dvorec

Připravte si lyže i běžky

Novohradské hory ožívají také v zimě. Milovníci běžkování nesmí vynechat prostor Hojná Voda – Staré Hutě. Tímto prostorem prochází cyklostezka, která je v zimě udržovaná jako lyžařský běžecký areál. Trasa se jmenuje Novohradská zimní běhačka a navazuje na tratě v Dolním Rakousku.

Běžecké okruhy

- z Hojné Vody – 32 km, střední obtížnost
- z Leopoldova – 26 km, těžká obtížnost
- okruh kolem Vysoké – 10 km, středně těžká obtížnost
- ze Žofína kolem Točníku – 19 km, těžká obtížnost

Lyžování

Pokud máte raději sjezdové lyžování, není to z Novohradských hor daleko (cca 20 km) do lyžařského střediska Harmannschlagu. Dalším rakouským střediskem pro sjezdové lyžování je Karlstift. Na české straně je to pak středisko Kozí pláň. V zimě funguje v Benešově Husky Dream, kde si můžete vyzkoušet jízdu s psím spřežením.

Lyžování a běžkování Novohradské hory

 

Přečtěte si také:

Výlet na Šumavu určitě nebudete litovat!

Slapy: Kam na výlet a kde se ubytovat?

Kam vyrazit na OrlíkuInspirujte se oblíbenými chatami