Prozkoumejte Český les

Český les je oblast, která se od známějších českých hoří liší. Je zde k vidění netradiční krajina, nabízí se možnost lyžování i návštěva zajímavých a historických míst. Poznejte tuto zapomenutou oblast, rozhodně je co objevovat.

Neprouzkoumaný Český les

Český les patří mezi opomíjené hory na našem území. Češi dávají přednost Krkonoším, Orlickým horám nebo Šumavě. Je to ovšem velká škoda. Český les nejsou klasické hory, nemají místa typická pro jiné horské oblasti jako jsou skály, jezera nebo lanovky na vrcholky hor.

Díky absenci těchto lákadel se v Českém lese nepotkáte s mnoha turisty a máte tak klid a čas na odpočinek a toulání se krajinou. Český les je možné si prohlédnout jak z kola, tak je možné putovat pěšky. Český les je plný kopců na všechny strany a hlubokých lesů.

Během německé okupace byly v Českém lese zbudované asfaltové silničky, které sloužily k pronásledování „narušitelů“ pohraničí. Díky tomu je Český les jako ztvořený pro cyklistiku nebo cross country běžky.

Klášter s vůní parfému

Oblast Českého lesa nejsou pouze hory a příroda, ale také památky a historické stavby. Jednou takovou je klášter v Kladrubech . Jedná se o gotickou stavbu a na první pohled turistovy vyrazí dech. Benediktinský klášter byl založený v roce 1115 knížetem Vladislavem I. a patřil mezi nejbohatší kláštery na českém území. Za vlády Josefa II. byl klášter zrušen.

Návštěvník může absolvovat 2 trasy. První trasa vede klášterem, druhá trasa se jmenuje zámek a seznamuje s historií celého objektu. Je možné využít také bezbariérovou prohlídku.

V areálu kláštera je také možnost navštívit expozici vonných látek, vůní a parfémů. Akce je doplněná o vonné akce a speciální prohlídky. Návštěvník má možnost přivonět k základním vonným látkám, které se používají při výrobě parfému. Mezi takové látky patří cedr, santal, marha nebo kadidlo.

Do lázní i na lyže

Hohenbogen je nejbližší zahraniční ski středisko a má opravdu co nabídnout. Profil sjezdovek je podobný krkonošským sjezdovkám a mezi nejoblíbenější patří dvě červené, kde si užijete rychlý carving i pohodové obloučky. Z Českého lesa to není daleko na Šumavu na Javornou. www.hohenbogen.de

Javorná nabízí 4 sjezdovky o celkové délce 1670 m a milovníci zimních sport si tady mohou užít jak lehké tak středně těžké sjezdovky. Areál má dva vleky.

Skiareál Mariánky - Mariánské lázně

Ochutnejte léčivé prameny a pak vyražte na sjezdovku. Lyžování je od lázeňské kolonády jen 400 metrů. Ve skiareálu Mariánky na návštěvníky čeká 1 kabinková lanovka a dva vleky, dále pak 1,6 km sjezdových tratí a dostatek místa pro parkování. V Mariánkách si lyžaři mohou užít také večerní lyžování, a to vždy od 18 – 21 hodin. K večernímu lyžování se využívá 2×300 metrů dlouhá osvětlená sjezdovka.

Mariánské lázně

Mariánské lázně jsou architektonický skvost. Je to díky tomu, že žádné pozdější přestavby nezasáhly do původního plánu města.  Jsou tu k vidění netypické lázeňské domy hotely i promenády. V městě jsou k vidění sochy, parky a různé procházkové trasy.

Rozhodně nesmíte minout novobarokně secesní litinovou kolonádu z roku 1889. Jedná se o lázeňskou promenádu, které je bohatě vyzdobená a je v ní několik pramenů. Před kolonádou stojí zpívající fontána doplněná velkolepým osvětlením.

 

Hrad loupežníků, trampů i snílků

Hrad Gutštejn dříve bývala mohutná pevnost postavená na skále nad údolím potoka Hadovka. Na hrad vede cesta začínající v Konstantinových lázních, dlouhá je 10 km a zvládnou ji děti i dospělí. Hrad byl založený na přelomu 13. a 14. století a už v historii se mu přezdívalo „pustý zámek“.

Z hradu zbyla 20 metrů vysoká věž, zbytky obou paláců, obvodové hradby, sklepení a úniková chodba. Hrad získal jméno po Gutě Hroznatové, která na hradě strašila jako bílá paní.  Bílá paní není jediné strašidlo, které na hradě straší, legendy mluví také o mnichovi.

Přečtete si také:

České zoo aneb jakou navštívit? Poradíme

Český ráj je místo stvořené pro výlety.

Tajemné Kokořínsko a Máchův krajInspirujte se oblíbenými chatami