Jedinečné výlety po Českém lese s dětmi

Český les je oblast, která se od známějších českých hor liší. K vidění je netradiční krajina, nabízí se možnost lyžování i návštěva zajímavých a historických míst. Poznejte tuto zapomenutou oblast, rozhodně je co objevovat.

CHKO Český les je malý, ale přesto má co nabídnout

Český les patří mezi opomíjené hory na našem území. Češi dávají přednost Krkonoším, Orlickým horám nebo Šumavě. Je to ovšem velká škoda. Český les nejsou klasické hory, nemají místa typická pro jiné horské oblasti jako jsou skály, jezera nebo lanovky na vrcholky hor.

Díky absenci těchto lákadel se v Českém lese nepotkáte s mnoha turisty a máte tak klid a čas na odpočinek a toulání se krajinou. Je možné si ho prohlédnout jak z kola, tak putovat pěšky s turistickým batohem. Lokalita je plná kopců na všechny strany a hlubokých lesů. V Českém lese je turistika perfektní způsob, jak si odpočinout od hlasitého velkoměsta, povinnností a stresu. Zaručeně si odpočinete a naberete síly na další týden.

Hledáte nějaké zajímavosti o Českém lese? Jednu pro vás máme. Během německé okupace byly v Českém lese zbudované asfaltové silničky, které sloužily k pronásledování „narušitelů“ pohraničí. Díky tomu je Český les jako stvořený pro cyklistiku nebo cross country běžky.

Toužíte po klidné dovolené v srdci neponičené přírody bez hluku a stresu? Pronajměte si u nás ubytování v Českém lese a věřte nám, že si královsky odpočinete. Na výběr je z chat, chalup, vil, statků, domků, ... Je jedno, co hledáte, u nás to najdete. Ať už je to bazén, možnost přivézt si pejska nebo děti, v nabídce máme to nejlepší.

Klášter s vůní parfému

Oblast Českého lesa nejsou pouze hory a příroda, ale také památky a historické stavby. Jednou takovou je klášter v Kladrubech . Jedná se o gotickou stavbu a na první pohled turistovy vyrazí dech. Benediktinský klášter byl založený v roce 1115 knížetem Vladislavem I. a patřil mezi nejbohatší kláštery na českém území. Za vlády Josefa II. byl klášter zrušen.

Návštěvník může absolvovat 2 trasy. První trasa vede klášterem, druhá trasa se jmenuje zámek a seznamuje s historií celého objektu. Je možné využít také bezbariérovou prohlídku.

V areálu kláštera je také možnost navštívit expozici vonných látek, vůní a parfémů. Akce je doplněná o vonné akce a speciální prohlídky. Návštěvník má možnost přivonět k základním vonným látkám, které se používají při výrobě parfému. Mezi takové látky patří cedr, santal, marha nebo kadidlo.

Do lázní i na lyže

Hohenbogen je nejbližší zahraniční ski středisko a má opravdu co nabídnout. Profil sjezdovek je podobný krkonošským sjezdovkám a mezi nejoblíbenější patří 2 červené, kde si užijete rychlý carving i pohodové obloučky. Z Českého lesa to není daleko na Šumavu na Javornou. 

Javorná nabízí 4 sjezdovky o celkové délce 1670 m a milovníci zimních sport si tady mohou vybrat jak lehké tak středně těžké sjezdovky. Areál má dva vleky.

Skiareál Mariánky - Mariánské lázně

Ochutnejte léčivé prameny a pak vyražte na sjezdovku. Lyžování je od lázeňské kolonády jen 400 metrů. Ve skiareálu Mariánky na návštěvníky čeká 1 kabinková lanovka a dva vleky, dále pak 1,6 km sjezdových tratí a dostatek místa pro parkování. V Mariánkách si lyžaři mohou užít také večerní lyžování, a to vždy od 18 – 21 hodin. K večernímu lyžování se využívá 2×300 metrů dlouhá osvětlená sjezdovka.

Mariánské lázně

Mariánské lázně jsou architektonický skvost. Je to díky tomu, že žádné pozdější přestavby nezasáhly do původního plánu města.  Jsou tu k vidění netypické lázeňské domy hotely i promenády. V městě jsou k vidění sochy, parky a různé procházkové trasy.

Rozhodně nesmíte minout novobarokně secesní litinovou kolonádu z roku 1889. Jedná se o lázeňskou promenádu, které je bohatě vyzdobená a je v ní několik pramenů. Před kolonádou stojí zpívající fontána doplněná velkolepým osvětlením.

 

Hrad loupežníků, trampů i snílků

Hrad Gutštejn dříve bývala mohutná pevnost postavená na skále nad údolím potoka Hadovka. Na hrad vede cesta začínající v Konstantinových lázních, dlouhá je 10 km a zvládnou ji i děti. Hrad byl založený na přelomu 13. a 14. století a už v historii se mu přezdívalo „pustý zámek“.

Z hradu zbyla 20 metrů vysoká věž, zbytky obou paláců, obvodové hradby, sklepení a úniková chodba. Hrad získal jméno po Gutě Hroznatové, která na hradě strašila jako bílá paní.  Bílá paní není jediné strašidlo, které na hradě straší, legendy mluví také o mnichovi.

Domažlice

Překrásné městečko poblíž hranic s Německem založené v 2. polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. potěší všechny, kteří zbožňují malabné domky různých barev. Při procházce městem se nezapomeňte koukat nahoru a prohlídnout si povedenou architekturu. 

Tip: Domažlice jsou cca 15 minut cesty autem od Českého lesa. Pokud nechcete bydlet přímo v Českém lese, můžete si na IB najít ubytování v Plzeňském kraji, pod který obě místa spadají.

V Domažlicích rozhodně navštivte Pivovar Domažlice, kde si vaří vlastní (hlavně spodně kvašená) piva, dolejší bránu náměstí a Chodský hrad. Na procházku doporučujeme naučnou stezku V Zelenovském údolí s interaktivními tabulemi, které vás seznámí s místní faunou a flórou. A jako poslední je zajímavé poutní místo Dobrá voda u Draženova. U kaple Panny Marie je léčivý pramen a je možné ho ochutnat z ruční pumpy.

Čerchov 1042 m n. m

Čerchov je nejvyšší bod Českých hor. Z parkoviště v Caparticích je to pěšky asi 4,5 km a na konci vás čeká Kurzova věž, kde snadno dohlédnete až do Německa. Za vstup zaplatíte 15 nebo 30 Kč. V červenci a srpnu je otevřeno denně od 10 do 17 hodin.

Barokní kamenný most 

Poměrně dost významnou památkou je most na řece Radbuza. Stavěl se v 1. polovině 18. století po vzoru Karlova mostu. Má 8 oblouků, 6 pilířů a 6 soch svatých. Most se nachází v Bělé nad Radbuzou, o které najdeme první zmínky už v Kosmově Kronice z roku 1121!

 

Přečtete si také:

České zoo aneb jakou navštívit? Poradíme

Český ráj je místo stvořené pro výlety.

Tajemné Kokořínsko a Máchův krajInspirujte se oblíbenými chatami