Kam na výlet v Olomouckém kraji? Máme tipy pro celou rodinu

Olomouc

Ptáte se, kam v Olomouci? Chcete si prohlédnout celý kraj, ale netušíte, co za vaši návštěvu stojí? My jsme pro vás našli opravdové pecky! Věříme, že si je s celou rodinou náramně užijete. Tak hurá do Olomouckého kraje.

O Olomouckém kraji…

Olomoucký kraj najdete na východě ČR, kde sousedí se Severomoravským a Jihomoravským krajem. Co se týká rozlohy a počtu obyvatel je kraj velmi průměrný. Nejvyšší bod je Praděd, což je hora v Hrubém Jeseníku. Praděd je 5. nejvyšší hora ČR a na jejím vrcholu stojí rozhledna a televizní vysílač.

Kraj je rozdělený na 5 okresů: Šumperk, Přerov, Prostějov, Jeseník a Olomouc. Pokud se tedy chcete vydat do nějakého města, určitě si naplánujte cestu do těchto míst do pronajaté chaty či chalupy.

Hrad Bouzov

Máte chuť na romantický výlet na hrad, který znáte z filmů a pohádek? Hrad Bouzov z přelomu 13. a 14 století je to pravé místo. Natáčely se zde filmy jako O Princezně Jasněnce, O medvědu Ondřejovi nebo O zakletém králi a odvážném Martinovi.

Hrad Bouzov

Do 18. století se hrad předával z a do rukou různých českých a moravských rodin až nakonec Bouzov 250 let vlastnil Řád německých rytířů. Po druhé světové válce hrad převzal stát a v roce 1999 prohlásil za národní kulturní památku.

Aktuální vzhled vznikl na přelomu 19. a 20. století při masivní přestavbě. Kromě plně zařízeného a ozdobeného interiéru si můžete prohlédnout funkční padací mosty a mříž. Pokud je chcete vidět v akci, zamiřte na hrad na konci a začátku sezóny či na jarmarky, karnevaly a výstavy.

Díky dochovanému interiéru se perfektní hodí na různé společenské akce, takže si lze nějakou z reprezentativních místností pronajmout a uskutečnit pohádkovou svatbu. Kromě pronájmu se můžete domluvit i na šermířském vystoupení, kostýmovém výstupu nebo hudební produkci.

Návštěvníci si mohou vybrat z 8 prohlídkových okruhů. Za dospělého je vstupné 230 Kč, pro studenty a seniory stojí 180 Kč a děti 90 Kč. Bouzov je možné navštívit většinu roku, ale v období 1. 11.-31. 12. je pro veřejnost uzavřen.

Nabízíme chalupy k pronájmu v České republice i na Slovensku. Najdete u nás různé typy ubytování, které vyhoví vašim potřebám. Prozkoumejte naše možnosti a rezervujte si svůj ideální pobyt ještě dnes!

Zoo zahrada Olomouc

Malý zookoutek z 50. let výrazně vyrost a aktuálně si v zoo lze prohlédnout více jak 1700 zvířat. V 18 speciálních expozicích najdete 350 druhů zvířat. Zoo na Svatém Kopečku měla v minulosti docela velké problémy, takže několikrát málem zanikla. Naštěstí se tak nestalo a vy tak máte možnost strávit zde s rodinou krásnou sobotu.

Aktuálně je však oblíbeným místem pro návštěvníky a obyvatelé Olomouce a těší se opravdu velké oblibě. Prohlédnou si můžete vlky, kočkovité šelmy, psouny, klokany, medvědy a mnoho dalších úchvatných zvířat. 

Co se týká vstupného, zaplatíte 100 až 140 Kč. Více info o této a ostatních zoo najdete v našem článku Zoo v ČR | Pojďte s dětmi za zvířaty.

Muzeum umění Olomouc

U Olomouce ještě zůstaneme, protože určitě musíte navštívit Muzeum umění. Muzeum v minulosti působilo jako součást Vlastivědného muzea, ale pak ke konci 19. století získalo vlastní budovu a následně ji proměňovalo k obrazu svému.

Aktuálně muzeum spravuje skoro 200 000 uměleckých děl, mezi které patří kresby, grafiky, medaile, knihy, obrazy, plastiky, mince a jiné.

V muzeu je 1 stálá expozice - Století relativity. Další 3 expozice Ke slávě a chvále II, Kabinet hudby II a Kabinet kresby a grafiky I najdete v Arcidiecézním muzeu Olomouc a Kroměříž.

Kromě stálé expozice se zde pořádají jiné výstavy, všechny aktuální najdete na webu muzea.

Vstup do muzea se liší podle toho, co chcete navštívit, ceny se pohybují již od 50 Kč. Prohlédněte si tabulky, ve kterých najdete úplně vše, i otevírací dobu.

Červená hora

Přejete si pořádně dát do těla? Vydejte se na Hrubý Jeseník, kde se tyčí Červená hora. Z hory je opravdu báječný a ničím nerušený výhled. Kromě výhledu si určitě užijete i horské louky a rozmanitou flóru. 

Na východním úbočí je přírodní rezervace Sněžná kotlina, což býval ledovcový kar a dodnes v kotlině na konci jara najdete sníh. Proč se stala rezervací? Protože jsou tu zbytky horské pralesní smrčinové bučiny, strže a prameniště.

Určitě také zamiřte po červené a zelené trase k půvabné Vřesové studánce s kapličkou a nepravé skalní bráně Kamenné okno. Traduje se, že voda ve studánce je zázračná…

Mladečské jeskyně

Místo, kde před 31 000 lety Kromaňonci rituálně pohřbívali, úplně vybízí k návštěvě, nemyslíte? Jeskyně najdete v CHKO Litovelské Pomoraví u obce Mladeč kousek od Litovle. Další zajímavou informací je to, že je to nejsevernější zastávkou člověka moudrého migrujícího z jihu. 

Mladečské jeskyně

Zdroj foto: Mladec.cz

Historie jeskyně je trochu v mlze, protože existují určité nálezy, které dokládají, že byly přístupné již v antice, jenže dalších tisíc let už zase žádné zmínky neexistují, pravděpodobně kvůli přirozenému zasypání vchodu. Ke znovuobjevení došlo cca okolo roku 1828 během těžby. Protože docházelo k rabování krápníků, všiml si archeolog Josef Szombathy na jednom z trhů, že jsou k prodeji. Svitlo mu v hlavě a jeskyně sám začal prohledávat, což byl dobrý nápad, protože nedlouho na to učinil zajímavé archeologické nálezy.

Ve 20. století jeskyně koupila Krajinská muzejní společnost v Litovli a celé místo upravila, osvětlila a postavila ke vchodu restauraci a noclehárnu.

Aktuálně jsou jeskyně pod Správou jeskyní ČR. V jeskyně se našlo opravdu hodně artefaktů jako zvířecí zuby, lidské a zvířecí kosti a kostěné a kamenné nástroje. Nejpozoruhodnější jsou provrtané zuby zvířat, které naznačují, že je lidé nosili jako ozdobu a projektily oštěpů.

Lanové bludiště Helfštýn

Pouhé 4 km od Lipníka nad Bečvou najdete krásné lanové bludiště Helfštýn. Vybrat si můžete z různých tras, z nichž nejdelší má 37 překážek, výšku až 6 metru a lezení trvá cca hodinu.

Kromě tras si můžete vyzkoušet obří houpačku, vertikální překážku, lukostřelbu nebo trampolínu. Nudit se tedy nebudou rodiče, ani děti. Pro každého je připraveno hned několik aktivit, takže si nezapomeňte na centrum vyhradit dostatek času.

A pokud toho nebude dost, sbalte cestovní kufry a zavazadla vydejte se na hrad Helfštýn, který je hned vedle.Inspirujte se oblíbenými chatami