Kam na výlet v Pardubickém kraji?

 Pardubické náměstíPardubický kraj se pyšní úrodnou půdou, hřebčínem, zámky a cyklostezkami, které jsou vhodné pro celou rodinu. Chcete si odpočinout a zároveň načerpat energii? V tom případě je pro vás Pardubický kraj naprosto ideální destinace.

Základní informace o Pardubickém kraji

Pardubický kraj patří mezi drobnější kraje, je 5. nejmenší v ČR. Co je ale malé, to je hezké a u tohoto kraje to 100% sedí. Většinu území tvoří pahorkatiny a zelená příroda. Skládá se ze 4 okresů - Pardubice, Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. Mezi významná města ještě patří Česká Třebová, Vysoké Mýto a Litomyšl. 

Co se týká průmyslu, vede si tu velmi dobře strojírenství, ale zmínit musíme i textilní, kožedělný, oděvní a chemický průmysl. Zdá se vám to málo výbušné? V tom případě vás zaujme továrna na výbušniny Explosia, kde se v 50. letech vymyslel Semtex, což je celosvětově používaná plastická trhavina.

Co navštívit a vidět v Pardubicích? Císařský mlýn, budovu městského divadla, zámek Pardubice a v něm Východočeské muzeum, … 

Při pomyšlení na Pardubice se asi většině z vás vybaví medová pochoutka jménem perník. Historie perníku zde sahá až do 16. století, ale skutečný úspěch zaznamenal až ve 20. století. Zajímá vás víc? Navštivte Království perníků pod hradem Kunětická hora u Pardubic. 

Pokud sháníte ubytování v Pardubickém kraji, neváhejte si pronajmout (perníkovou) chalupu nebo chatu v samém srdci kraje.

Zámek Litomyšl

Zámek Litomyšl

Pokud se vydáte do Litomyšle, nesmíte vynechat návštěvu zámku ve stylu italského renesančního paláce zapsaného od roku 1999 na seznam UNESCO. Nejvyšší kancléř Království českého Vratislav II. z Pernštejna ho daroval své ženě v druhé polovině 16. století. V následujících dvou stoletích ho majitelé postupně za pomocí umělců upravili do barokní a klasicistní podoby. Velmi zajímavé a opravdu bohaté úpravy udělali i poslední vlastníci knížata Thurn-Taxisové, do jejichž rodiny se přivdala sestra proslulé Sissi, Helena Bavorská zvaná Néné.

Stezka v oblacích

Výhled, čerstvý vzduch a nevídaná krása. To vše je Stezka v oblacích, kterou navrhl architekt z Brna Zdeněk Fránek. Kromě pohybové aktivity se připravte i na vzdělávací detaily na informačních tabulích, která vás doprovází cestou nahoru. Některé z nich jsou dokonce interaktivní, což oceníte hlavně s dětmi. Dozvíte se v nich o lokalitě Králického Sněžníku, okolních lesích a hospodaření v nich (např. za jak dlouho vznikne ze semínka vzrostlý strom).

Jak se dostat rychle a zábavně dolů? Samozřejmě pomocí 100 metrů dlouhého tobogánu s okénky a klopenými zatáčkami. Naopak mezi jednotlivými patry se dá přesouvat přes “rukávy”, což je hustá síť, která vám přesun značně urychlí. 

Hledáte pronájem chalupy v České republice nebo na Slovensku? U nás najdete různé typy ubytování, které vyhoví vašim potřebám. Prozkoumejte naše možnosti a rezervujte si svůj ideální pobyt ještě dnes!

Africké muzeum Dr. Emila Holuba

Zajímá vás téma Afriky? Východní Čechy jsou pro vás ideální místo na výlet, protože zde díky Dr. Emilu Holubovi vzniklo Africké muzeum. Je plné jeho vzpomínek, nálezů, dokumentů a sbírkových předmětů. Emil procestoval sám a později se svojí rakouskou manželkou Afriku. Jeho snem bylo: „TOUŽIL JSEM PROSPĚTI VĚDĚ A VLASTI SVÉ“ a my můžeme s jistotou říct, že vědě opravdu prospěl. Ačkoliv není v ČR tolik známý, v cizině tomu bylo naopak. Jeho dílo (jako jediné na světě) srovnávali s prací Charlese Darwina, k čemuž se i on sám vyjádřil: „Dílo Čecha Holuba obdivuji ze srdce“.

Emil vystudoval medicínu, exceloval v etnografii (jako první zakreslil detailní mapu Viktoriiných vodopádů a vytvořil podrobnou etnografickou studii původních kmenů oblastí jižní Afriky) a procestoval kus světa. Jeho žena Růžena (Rosa) Holubová uměla několik jazyků, vyjednávala, pozorovala a odchytávala zvířata a střílela z pušky.

Cestování v 19. století nebylo vůbec jednoduché. První Emilova cesta dopadla katastrofálně a při ztroskotání se ztratila většina sbírek a deníků. V dalších letech s Růženou překonávali zranění, přepadení, nemoci, ale také obrovské úspěchy. 

O všem se dozvíte nejen z různých předmětů, ale také z krátkého filmu, který se v expozici promítá.

Prozkoumejte 2 přírodní labyrinty

Zámek Nové Hrady

Včetně zámku vám doporučujeme navštívit labyrint, který se nachází po pravé straně, vytvořený z 2 až 3 metrových tují. Původ labyrintů dohledáme do starého Řecka, kdy ho podle mytologie pro krále Mínóa postavil 2. největší řecký stavitel Daidalos. Král tam pak ukryl nevlastního nebezpečného syna Minotaura a přinášel mu lidské oběti z Atén.

Zámek Nové Hrady

Cesty v labyrintu měří cca 600 metrů a skrývají několik slepých uliček. V srdci najdete “moderního minotaura” a to J. V. Stalina. Tento “netvor” je naschvál napůl zakopaný, čímž majitel Petr Kučera chtěl Stalina dehonestovat, ponížit a návštěvníkům připomenout, že o svobodu se musí pečovat... Našel ho ve sklepě a ze 4 metrů zbyla k vidění cca půlka. 

U břehu Tiché Orlice 

Další bludiště, tentokrát z habru obecného, najdete u ramene řeky Tichá Orlice v Brandýse nad Orlicí. Bludiště není koncipované do klasického labyrintu, ale do tvaru zeměkoule, poledníků a rovnoběžníků vsazených do čtverce o velikosti 35 x 35 metrů. Habry byly vysázeny opravdu pečlivě, protože jinak by rostly mimo zamýšlený tvar. 

Bludiště vzniklo v roce 2009 na počest Jana Amose Komenského, který zde během 3letého v 17. století pobytu napsal (nebo aspoň vypracoval) knihu Labyrint světa a ráj srdce. Doprostřed se dostanete za víc jak 20 minut

Orlické muzeum Choceň

Historická expozice, letecká expozice, archeologická sbírka, paleontologická expozice, geologická expozice a expozice cihlářství - to vše najdete na zámku Choceň. To znamená, že se zde zabaví každý a nuda opravdu nehrozí. Kromě výstav a expozic tu na vás také čekají přednášky, koncerty a pro děti historický kroužek. 

Orlické muzeum Choceň

Zdroj foto: orlickemuzeum.cz

Muzeum schraňuje víc jak 14 000 sbírkových předmětů a 8 000 knih. Věnuje se badatelské činnosti a odborným konzultacím.

Samotný zámek pochází z 16. století, kdy ho Zikmund ze Šelmberka nechal postavit. Několikrát vyhořel a nakonec ho vyrabovali Švédi. Naštěstí se ho v první třetině 19. století podařilo opravit a upravit do současné klasicistní podoby. 



Inspirujte se oblíbenými chatami