Kam na výlet s dětmi v Plzeňském kraji?

Plzeň

Plzeňský kraj nabízí mnoho krásných míst a zákoutí. Leží na soutoku 4 řek, má skoro 600 tisíc obyvatel a vznikla tu celosvětově známá Škodovka. Pokud nevíte, kam na výlet, máme pro vás skvělé tipy. Čtěte dál.

Základní informace o Plzeňském kraji

Plzeňský kraj je poměrně dost velký. Na ploše 7 600 km2 bydlí cca 590 000 lidí, což z něj činí 8. nejobydlenější a 3. největší kraj v ČR. Velmi zajímavé je to, že co se týká hustoty zalidnění, patří mezi 2. nejméně zalidněný. To znamená, že je lokalita jako stvořená pro klidné výlety. Vám už jen stačí si v Plzeňském kraji pronajmout chatu a užít si místní přírodu, historii, výlety a dobré jídlo. Uvidíte, že se sem příště zase rádi vrátíte.

Nejvyšší bod kraje je hora Velká Mokrůvka měřící úctyhodných 1 370 m n. m. Její vrchol patří do 1. zóny Národního parku Šumava, takže je pro veřejnost nepřístupný.

Nabízíme chaty a chalupy k pronájmu v České republice i na Slovensku. Najdete u nás různé typy ubytování, které vyhoví vašim potřebám. Prozkoumejte naše možnosti a rezervujte si svůj ideální pobyt ještě dnes!

Zřícenina hradu Krašov

U Berounky leží jeden z nejstarších šlechtických hradů v České republice. Nevíme přesně, kdy byl hrad postaven, jelikož se předpokládá, že stojí na dřevěném opevnění, které tam již bylo a střežilo přístup do českého vnitrozemí.

Hrad Krašov

Zdroj: hradkrasov.cz

Krašov je sice zřícenina, ale i tak tu rozeznáte zbytky kovárny, pivovaru, sladovny, dvou sklepů a cihelny. Vaší pozornosti by neměla ujít ani cisterna vytesaná do skály nebo okrouhlá věž. 

Od roku 1931 se po odkoupení od rodiny Metternichů o zříceninu stará Spolek pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašov. Z areálu je okouzlující výhled na řeku Berounka. Cesta na Krašov je z vesnice Všehrdy a Bohy velmi krátká, měří pouhých 3,5 km a je vhodná i pro kočárky.

Zoologická zahrada Plzeň

Kam v Plzni s dětmi? Výlet za zvířátky je vždy sázkou na jistotu. A když zamíříte do Zoo Plzeň, budete nadmíru spokojení. Tato konkrétní zoo má víc jak 7 expozic, kdy se většina zaměřuje na daný kontinent - Afrika, Asie, Evropa - Eurasie, Severní Amerika, Jižní Amerika a Austrálie. Mezi ostatní patří např. Talarak a Království jedu.

Kromě zvířat zde najdete i botanickou zahradu, která ale není na jednom místě, ale všude okolo, expozice najdete napříč celou zoo. A to je na této zoo tak úchvatné - propojuje svět zvířat a svět rostlin.

A pokud vám zbyde čas, AKVA TERA aneb teraristická perla uprostřed Plzně je místo, kde ho strávit. Od 60. let minulého století, kdy ji Zoo Plzeň vybudovala, se těší mezi návštěvníky velké oblibě. Chovatelé vybudovali velkou kolekci studenokrevných obratlovců a bezobratlých živočichů v expozicích, které evokují skutečný biotop - prales, poušť, sladkou vodu a korálového moře. Najdete zde také ryby, plazy a obojživelníky.

Vstupné do zoo se pohybuje od 160 po 220 Kč, do Akva Tera zaplatíte 50 až 70 Kč. Od dubna do konce října si také můžete koupit vstupné do Dino Parku, což je zábavně-vzdělávací výprava do druhohor. Vstupné se dá koupit zvlášť nebo se vstupenkou do zoo, ceny je od cca 130 po 170 Kč.

Zámek Zbiroh

Zámek Zbiroh na Rokycansku byl postavený na přelomu 12. a 13. století jako středověký hrad. Dnes je tento renesanční zámek nejstarší české šlechtické sídlo, kterému dominuje 24 metrů vysoká strážní (útočištná) věž. V dobách minulých byla ve spodní části hladomorna. Z věže dohlédnete na Klínovec, Křivoklátské lesy, CHKO Brdy nebo na jezírka, kde najdete Sládkovu křišťálovou studánku. Nachází se zde i nejhlubší hradní studna v Evropě.

Zámek Zbiroh

Zdroj: zbiroh.com

Je otevřeno od úterý až do neděle v čase 10 do 17 h. Na výběr máte z několik expozic:

   1. Zámecký okruh - po celý rok, 50 minut, 70 Kč až 195 Kč
   2. Hradní okruh - pouze v letní sezóně od 11 do 15 h, 50 minut, 70 Kč až 250 Kč
   3. Okruh Karla IV. - pouze pro větší skupiny po domluvě, 90 minut, 70 Kč až 250 Kč
   4. Noční prohlídka - pouze pro větší skupiny po domluvě, 90 minut, 250 Kč až 350 Kč
   5. Výstava fotografií Alfonse Muchy - otevřeno dle sezóny, cca 15 min, 20 až 40 Kč  

Každý okruh je jedinečný a seznámí vás s něčím jiným. Zámecký okruh se zaměřuje na interiéry a vzniku až po novodobou historii, včetně historie templářského řádu. Hradní okruh se zabývá prostory původního hradu, což znamená, že si prohlédnete hradní kapli, věž, studnu a podzemní kobku. 

Únava stále nepřišla? V tom případě máte štěstí, protože hned u zámku máte možnost protáhnout celé tělo v lanovém parku. Na dvou okruzích se vyřádí děti i dospělí. Za vstupné zaplatíte od 100 Kč po 300 Kč, záleží na okruhu a věku.

Plzeňské podzemí

Milujete tajemno? Lákají vás místa daleko od lidí a hluku? Tak to si nesmíte nechat ujít prohlídku plzeňského podzemí ze 14. století. Tvoří ho vodárenská zařízení, sklepy, štoly, kanalizace a 20 studní. 

Plzeňské podzemí

Zdroj: prazdrojvisit.cz

V tomto “městě pod městem” je kromě vybudované funkční repliky vodního kola, také expozice knihtisku a zbytky zbouraných budov. 

Okruh měří přibližně 800 metrů a je v něm poměrně velká zima, teploty se pohybují okolo 5 stupňů. Vyškolený průvodce vám prozradí historické zajímavosti a osobám starším 18 let věnuje Pivenku, což je poukázka k ochutnávce piva v některé z místních restaurací.

Do podzemí se dostanete z Pivovarského muzea, nachází se totiž hned pod ním. Za 60minutovou prohlídku v hloubce 9 až 12 metrů zaplatíte 190 Kč. Oblékněte si něco teplého a pevné boty bez podpatku.

Černé jezero

Víte, že na Šumavě najdete největší přírodní české jezero? Jmenuje se Černé jezero a není zde jediné, poblíž se nachází Čertovo jezero. To je sice menší, ale stejně krásné. 

Obě jezera získala v roce 1933 ochrannou známku Národní přírodní rezervace, tudíž se zde musíte chovat zodpovědně a opatrně. Neznalý člověk by mohl předpokládat, že zde není žádný přítok, ale mýlil by se, protože jezero napájí podzemní prameny. Dno se nachází 40 metrů pod hladinou.

Okolní příroda vás 100% nadchne a rozhodně nebudete první - lokalitu si oblíbil Jaroslav Vrchlický, Jan Neruda a Eliška Krásnohorská.

Neváhejte a pronajměte si na Šumavě a v okolí tradiční chalupu nebo chatu. Jedině tak si užijete ten pravý šumavský život a pochopíte, proč české básníky a spisovatele lákalo se do lokality pravidelně vracet.

Přemýšlíte nad názvem, proč zrovna Čertovo? Podle pověry dolinu vyryl čert, kterému na ocas přivázala kámen dívka, jíž chtěl odtáhnout do pekla. 

K jezeru je cesta trochu náročná, určitě je naprosto nevhodný kočárek nebo kolo. Pro malé turisty vyberte radši jiný výlet.



Inspirujte se oblíbenými chatami