Kam na výlet s dětmi v Ústeckém kraji?

Ústí nad Labem

I přesto, že Ústecký kraj nepatří k nejoblíbenějším, výlet si na jeho území 100% užijete. Co si nenechat ujít a kam zamířit? Existuje mnoho míst, která si nesmíte nechat ujít, my jsme pro vás pár tipů sepsali, ať máte výběr konkrétní lokality jednodušší.

Hřensko jako vstupní brána do Českého Švýcarska

Na okraji Českého Švýcarska najdeme malou obec jménem Hřensko. Nachází se v kaňonu, jehož stěny dosahují výšky až 80 m, což zaručí fantastickou podívanou. Uprostřed obce stojí hrázděné domy a barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. Jedna ze zajímavostí je, že je zde nejnižší přírodní bod v České republice. Skaly vás ale ošálí, takže to působí, jako kdybyste se ocitli na horách - úplný optický klam. Doporučujeme nevynechat výlet na Janovskou a Labskou vyhlídku.

Kromě toho vám nesmí uniknout ani Divoká a Edmundova soutěska, které najdete na řece Kamenice. Z obou stran ji chrání skály, což se vám bude při vyhlídkové plavbě na pramici určitě líbit. 

Tip: Při návštěvě Ústeckého kraje si zajistěte pronájem chaty a chalupy. Ušetříte a zajistíte si neuvěřitelné soukromí, což se při cestování s rodinou hodí.  

Ústí nad Labem

Chcete si Ústí nad Labem užít z výšky? Nasedněte na lanovou dráhu Větruše. Místní považují tento pohled na město za jeden z nejhezčích, takže by byla škoda, pokud byste ho při návštěvě nespatřili. Cesta trvá asi 1,5 minuty. Zajímavé je, že je tato lanovka bez podpěr a navíc je to nejmodernější kyvadlová doprava v ČR.

U Větruše se nudit nebudete, protože jsou tam kavárny, restaurace, tenisové kurty, sportoviště, vyhlídková věž a spousta krásných míst pro děti jako zrcadlové a přírodní bludiště a dětský koutek. 

Nesmíte opomenout ani centrum města. Stojí tam kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož věž se následkem bombardování za 2. světové války vychýlila o 2 metry. Díky tomu je to nejšikmější věž ve střední Evropě

Zoopark Chomutov a zoologická zahrada Ústí nad Labem

Chomutov a Ústí nad Labem jsou ideální lokality na pomalý a klidný výlet. Obě zoo se o zvířata starají s velkou pečlivostí a láskou. Při návštěvě si toho nejde nevšimnout. 

Zoopark Chomutov je největší česká zoo. Na rozloze 112 ha najdete zoo, skanzen Stará ves, jízdárna, statek, safari a více než 160 druhů zvířat. Postavit ho nechal v období 70. a 80 let Walter Markel, který si nepřál vybudovat “další zoo”, ale vytvořit oázu klidu a hlavně respektovat okolní přírodu a její podmínky. Postupně se lesopark zvětšoval, rozšiřoval expozice i počet zvířat. Ani dnes není hotovo a zoopark se stále zdokonaluje. Aktuální zvířecí oblíbenci jsou pandy červené.

Ještě o víc druhů zvířat se stará zoologická zahrada Ústí nad Labem. Na začátku 19. století zakoupil podnikatel, milovník přírody a ornitolog Heinrich Lumpe pozemky u Mariánské skály a založil ptačí rezervaci Lumpepark. Chtěla, aby místní ptáci měli klidné místo ke hnízdění a přečkání studených měsíců. Inspirací mu byl Henry Ford, který se o zvířata také zajímal a pomáhal jim. Stavba parku byla náročná, ale zároveň vzniklo opravdu oslnivé dílo, které si hned získalo srdce všech návštěvníků.

V parku byly jezírka, vodopády, kaskády a neobvyklé a okrasné rostliny. Bohužel se po smrti pana Heinricha o park jeho potomci moc nezajímali, naštěstí však zde zakročil hlavní zahradník a jiný personál a místo společně vedli a zvelebovali. Po 2. světové válce se z ptačí rezervace stal zookoutek. Zookoutek opět zažil tvrdé časy, protože se město soustředilo hlavně na obnovu budov, průmyslu a celkovém chodu Ústí. Ale netrvalo dlouho a i tato zoo zažila rozkvět a dnes zabírá 30 ha.

Vstupné se příliš neliší, pohybuje se od 70 Kč do 150 Kč. Rodinné vstupné pro 4 osoby stojí v Zoo Ústí 370 Kč a v Chomutově 430 Kč. 

Nabízíme chaty k pronájmu v České republice i na Slovensku. Najdete u nás různé typy ubytování, které vyhoví vašim potřebám. Prozkoumejte naše možnosti a rezervujte si svůj ideální pobyt ještě dnes!

Národní park České Švýcarsko

Jedno z nejkrásnějších míst v ČR je bez debat České Švýcarsko. Obklopí vás kilometry pravé přírody, což si na první pohled zamilujete. Pokud jste České Švýcarsko ještě nenavštívili, rozhodně si sem v létě naplánujte výlet. Celých 97 % území je pokryto rostlinami. V době, kdy jsme neustále obklopeni elektronikou, hlukem a různými výpary, je návštěva takového místa jako balzám na duši.

Pravčická brána

Jaká místa nesmí uniknout vaší pozornosti? Jetřichovické skalní vyhlídky, Tiské skály a (samozřejmě) Pravčická brána. 

Každé z míst si vás získá kvůli jinému důvodu. Jetřichovické skalní vyhlídky vás okouzlí 3 kouzelnými vyhlídkami, Tiské skály nabídnou pohled na 90 milionů let staré Labské pískovce a Pravčická brána se chlubí nejen titulem “největší české přírodní skalní brána”, ale i zápisem v cestovním deníku Hanse Christiana Andersena.

Hora Říp

Říp, 456 m vysokou horu, proslavil praotec Čech, když podle pověstí pátral po lokalitě pro svůj lid. Po výstupu na horu prý řekl “To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající.”. Říp je reálně historicky přitažlivé místo. Jestliže vás na cestě zastihne hlad, máte možnost si v turistické chatě koupit menší občerstvení. Na vrcholku najdete rotundu sv. Jiří a Vojtěcha z 11.-12. století. Účel této stavby není úplně jasný, ale pravděpodobně to bylo typické poutní místo.

Zámek Krásný dvůr

Barokní zámek v 18. století nahradil původní gotickou tvrz a pod palcem Jana Rudolfa Černína se proměnil z ošklivého káčátka na labuť. 

Zámek Krásný dvůr

Foto: zamek-krasnydvur.cz

Krásný dvůr se pyšní rozsáhlou sbírkou porcelánu, hodin a kamenů. Zdi zdobí známá malířská díla různých autorů - např. Filipa Kristiana Benthuma či Alžběty Vigée-Lebrun. Pro milovníky psů je připravena tematická sbírka psích portrétů, které namaloval Petr Václav Berger. Určitě vás uchvátí i nábytek, zámecká knihovna a původní kamna. 

Až si prohlédnete zámek, zamiřte do největšího českého anglického parku s jedinečnými zahradními stavbami. Na rozloze skoro 100 ha se skrývá Novogotický templ, Panův templ, Gloriet, Obelisk či Lusthaus.

Na výběr máte ze 3 různých okruhů. Ceny se pohybují od 50 Kč za děti po 160 Kč za dospělé.

1. Zámecké interiéry
2. Zámecký park 
3. Na zámek za Janem RudolfemInspirujte se oblíbenými chatami