Kam na výlet na jižní Moravě s dětmi

Jižní Morava

Pokud milujete víno, pravděpodobně jste v minulosti Jihomoravský kraj již navštívili. Ať už s kamarádkami nebo kolegy, je to první místo, kam se jezdí za kvalitními vinicemi. My pro vás ale připravili další zajímavá místa, která oceníte hlavně při výletu s celou rodinou.   

Základní informace o Jihomoravském kraji

Rozlohou (4. místo) i počtem obyvatel (3. místo) zajímavý Jihomoravský kraj láká k návštěvám místních památek, přírody a vodních aktivit. Dělí se do 7 okresů: Vyškov, Blansko, Břeclav, Hodonín, Brno-město, Brno-venkov a Znojmo. Skoro 60 % tvoří zemědělská půda, a co je příjemnější, víc jak 95 % vinic se nachází právě na jižní Moravě.

Ať už si chcete užít víkend se sklenkou v ruce nebo týden s rodinou po památkách a výletech, pronajměte si chatu v Jihomoravském kraji už dnes.

Zámek Lednice

Upřímně, není žádné překvapení, že je Lednice od roku 1996 na seznamu UNESCO. Tento naprosto unikátní zámek v historii sloužil jako reprezentativní budova, ve které se pořádaly oslavy, setkání a jiné společenské akce. 

Lednický zámek

Původní gotická tvrz s dvorcem byla v 16. století Hartmannem II. z Lichtenštejna přestavěna na renesanční zámek, o století později se zámek přetransformoval na barokní sídlo ozvláštněné o luxusní rozlehlou zahradu a jízdárnu. To však ještě neodpovídalo aktuálnímu vzhledu, to až s pomocí Aloise II. z Lichtenštejna, který si přál vlastnit zámek vhodný ke zmíněným společenským akcím.

Díky tomu dnes můžete vidět unikátní dřevem obložené stěny, vyřezávané stropy a celkově elegantní exteriéry a interiéry.


Na výběr máte z 8 prohlídkových okruhů:

1.  Reprezentační sály (základní okruh)
2.  Soukromé apartmány (základní okruh)
3.  Janohrad (základní okruh)
4.  Dětské pokoje princezen a princů a Muzeum loutek Milana Knížáka
5.  Grotta - umělá barokní krápníková jeskyně
6.  Skleník
7.  Minaret/Turecká věž
8  Sály minaretu

Moravské zemské muzeum

Toto brněnské muzeum získalo 2. místo hned ve dvou kategoriích a to nejstarší a největší česká muzejní instituce. Ve vlastnictví má více než 6 milionů sbírkových předmětů, což je opravdu neuvěřitelně mnoho.

Většina expozic se nachází na Zelném trhu v Dietrichsteinském paláci, ale po Brně existuje ještě dalších 11 míst, která vás seznámí s moravskou historií. 

Dietrichsteinský palác nabízí 7 stálých expozic, kdy se většina zabývá historií Moravy - zaniklým životem, pravěkem, středověkem, Velkou Moravou, … Nesmíme zapomenout zmínit ani dočasné výstavy, zjistěte si, která je zrovna vystavená.

Vstupné se liší podle konkrétního místa a expozice. Z bezpečnostních důvodů není povolen vstup s kočárky.

Vodní nádrž Brno

Prýgl, Brněnská přehrada z roku 1940, slouží k letnímu osvěžení pro celou rodinu a v minulosti také jako zdroj pitné vody pro celé město. Dnes se voda bere z vrtů v Březové a z Vírské přehrady.

Na plážích a písčitých březích si lze odpočinout, slunit se a načerpat novou energii. Samozřejmě se můžete vydat i na vodu pomocí zapůjčené loďky nebo šlapadla. O kousek dál, u Sokolského koupaliště, je pěkný plážový volejbal. 

Nesmíme ale zapomenout ani na turisty a cyklisty, které přitahují Podkomorské lesy s duby, lípami a buky až 200 let starými! Výlety po okolí jsou opravdu překrásné a potěší celou rodinu.

Aqualand Moravia

Dovolená daleko nebo se k moři vůbec nechystáte? Žádný problém. Aqualand Moravia nabídne tolik zábavy a aktivit, že nebudete vědět, co první vyzkoušet. Je zde 20 parádních atrakcí. Ne všechny jsou otevřeny po celý rok, ale v létě? To se připravte na kopec zábavy a hodiny aktivit. To samé platí o 15 bazénech - některé jsou pro děti, jiné relaxační. Největší je s 840 m2 Neptun Pool, ve kterém si lze zaplavat, užít si masážní trysky nebo vodní bar s alko i nealko drinky.

Padá na vás únava a stres? Zajděte do místního wellness a odpočiňte si při masáži, peelingu, zábalu či sauně. Po sauně se na 5 minut ochlaďte ve Sněžné jeskyni s reálným sněhem a teplotou okolo -1 °C. Potěší i Kneippovy chodníky, což jsou bazénky s teplou a studenou vodou. Slouží k prokrvení chodidel, zlepšení krevního oběhu a otužování.

Co se týká vstupného, za dítě od 6 let, studenta a seniora zaplatíte 599 kč a za dospělého 999 Kč. Vstupenky zakoupené minimálně 3 dny předem jsou pro dítě levnější o 100 Kč, pro dospělého o 200 Kč.  

CHKO Moravský kras, Punkevní jeskyně a propast Macocha

Přepadla vás chuť na výlet plný překvapení? Prozkoumejte dno Macochy v Moravském krasu, které se nachází v Punkevních jeskyních, což je přibližně 35 km od Brna. Ať to nemáte daleko, pronajměte si ubytování přímo v Moravském krasu, na výběr máte z tradiční chaty nebo chalupy.

Vezmeme si to postupně. CHKO Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti. Co to ale ten “kras” je? Je to soubor svérázných povrchových a podzemních tvarů vytvořených odvodňováním a chemickým rozpouštěním krasových hornin (např. vápence, dolomity, křída). 

Na území najdeme minimálně 1100 jeskyní s různými doklady o bývalé společnosti a vyhynulém životě. A co zvířecí říše? Pohybuje se zde třeba sokol stěhovavý nebo rys ostrovid.

Macocha je se svou skoro 140m hloubkou největší českou a středoevropskou propastí svého typu. Prohlédnou si ji lze ze dvou můstků - horního a dolního. V roce 1723 se do Macochy jako první podíval mnich Lazar Schopper a motivoval tím ostatní badatele lokalitu prozkoumat. Pracoval zde například archeolog MUDr. Jindřich Wankel nebo jeho vnuk (a badatel) Karel Vítězslav Absolon.

Přestože si propast lze prohlédnout shora, mnohem více se o ní dozvíte zevnitř. Přemýšlíte, jak se tam dostat? Přes Punkevní jeskyně propojené s několik dalšími jeskyněmi, za zmínku stojí nejdelší česká jeskyně s názvem Amatérská jeskyně. Oproti naší jeskyni je mnohem více chráněná a návštěvy jsou velmi omezené.

Propast Macocha

V Punkevních jeskyních si užijete opravdu zajímavou prohlídku dómů, stalagmitů, komínů, krápníkové výzdoby a podzemní říčky Punkva. Při prohlídce se projdete a zároveň projedete na motorovém člunu. Samozřejmě se také vyslechnete pověst o Macoše.

Vstupné do jeskyní se pohybuje od 160 Kč po 320 Kč.



Inspirujte se oblíbenými chatami