Vítejte v Podyjí

Podyjí není pouze český národní park, ale to také spousta hradů, zámků a především krásné krajiny, která je téměř nedotčená z důvodů po dlouhou dobu nepřístupného hraničního pásma. Poznejte Podyjí v každém ročním období.

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí je místo, které rozhodně stojí za vidění. Unikátem je hluboce zaříznuté údolí Dyje, ve kterém se střetává teplomilná a chladnomilná flóra a fauna. Dechberoucí jsou také několikakilometrové meandry. Meandry v toto parku mají úzké, zaškrcené šíje, které se k sobě přibližují na pouhých 100 – 200 metr. Taková údolí nebyla pouze v Podyjí, ale i na jiných řekách jako je Jihlava, Vltava nebo Sázava. Bohužel se meandry nezachovaly kvůli nadměrné chatové výstavbě nebo byly zaplaveny vodou z přehrady.

Národní park si zachoval nedotčenou krajinu díky dlouhodobě nepřístupnému hraničnímu pásmu. Aby se krajina dál udržela čistá a nedotčená tak turistické cesty a cyklotrasy vedou pouze při okrajových zalesněných plošinách. Do samotného údolí řeky Dyje se schází jen velmi výjimečně.

Dyje z rakouské strany

Z druhé strany národního parku se nabízí daleko lepší podívaná. Přestože ani na rakouské straně není příliš mnoho značených cest podél břehu řeky, je toho k vidění daleko více. Můžete se vydat po značené cestě mezi Hardeggem a zříceninou hradu Kaja, která je dlouhá kolem 12 km.

V Bítově se nudit nebudete

Hrad, přehrada, pláže, lesní stezky, rozhledna a sochy krkavců, tohle všechno musíte vidět v okolí vesnice Bítov. Jen kousek od vesnice se nachází hrad Bítov, ten je považován za nejstarší a nejromantičtější hrad na našem území.

Hrad Bítov je nejen krásný zvenku, ale také uvnitř, a proto je prohlídka téměř nutností. Je možné si zvolit z několika okruhů, které zahrnují interiéry, zbrojnici, hradní vězní, hladomornu a radní kapli. Během prohlídky je k vidění historický nábytek, kolekce netradičních osvětovatel nebo zoologická sbírka tuzemských i cizokrajných zvířat.

Hardeggská vyhlídka

Vyhlídka je na 90 metrové vysoké skále a je jednou z nejkrásnějších vyhlídek z celého Národního parku Podyjí. Nezapomenutelný výhled se nabízí z dřevěného altánku. Co z vyhlídky můžete vidět? V každém ročním období jinak vypadající široké údolí řeky Dyje a také nejmenší rakouské město Hardegg.

Jak se k vyhlídce dostat? Přístup je možný po cestě, která vede z obce Čížov. Do této obce se může dojet automobilem, pak už se smí pokračovat pouze pěšky nebo na kole. Vstupné se žádné neplatí a cesta v průměru trvá kolem 1 hodiny.

Vinařské Znojmo

Královské město Znojmo leží nad řekou Dyjí a považuje se za centrum Znojemské vinařské podobnosti. Centrum města je tvořeno kostely, úzkými a různěvedoucími uličkami, dechberoucími vyhlídkami a celé je obklopené zbytky po středověkých hradbách.

Centrum města připomíná bludiště, které je viditelné nejen na povrchu, ale také podzemí. Znojemské podzemí patří mezi nejrozsáhlejší v Česku a tvoří ho kolem 30 km dlouhé chodby, které mohou být až 4 úrovně nad sebou. Právě podzemí je cílem rodin s dětmi a část trasy se nese ve strašidelném nebo pohádkovém stylu.

Vranov

Vranov je místo, na které vám jeden den stačit nebude. Ve Vranově nad Dyjí je zámek, památky, ale také Vranovská přehrada, která je lákadlem pro vodáky nebo celá řada vyhlídek, které jsou v okolí města. Zámek jistě stojí za zmínku.

Státní zámek Vranov nad Dyjí je součástí Národního parku Podyjí a patří mezi nejhodnotnější světské stavby středoevropského baroka. Pro návštěvníky jsou k dispozici prohlídky autentických barokních interiérů a kaple. Návštěvníkům je také nastíněné vranovské zámecké bydlení z konce 18. stoleté a celého 19. století.

Přečtěte si také:

Rozhledny v ČR | Průvodce 2022

Vyrážíte prozkoumat Novohradské hory? Naše tipy na výlety si zamilujete

Objevte kouzlo Krkonoš i vy!

 Inspirujte se oblíbenými chatami