Zajímavé výlety v Podyjí a okolí

Podyjí není pouze český národní park, ale to také spousta hradů, zámků a především krásné krajiny, která je téměř nedotčená z důvodů po dlouhou dobu nepřístupného hraničního pásma. Poznejte Podyjí v každém ročním období.

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí je místo, které rozhodně stojí za vidění. Unikátem je hluboce zaříznuté údolí Dyje, ve kterém se střetává teplomilná a chladnomilná flóra a fauna. Dechberoucí jsou také několikakilometrové meandry. Zajímavostí národního parku Podyjí je to, že je to nejmenší NP v ČR.

Meandry v toto parku mají úzké, zaškrcené šíje, které se k sobě přibližují na pouhých 100 až 200 metrů. Taková údolí nebyla pouze v Podyjí, ale i na jiných řekách jako je Jihlava, Vltava nebo Sázava. Bohužel se meandry nezachovaly kvůli nadměrné chatové výstavbě nebo byly zaplaveny vodou z přehrady.

Národní park si zachoval nedotčenou krajinu díky dlouhodobě nepřístupnému hraničnímu pásmu. Aby se krajina dál udržela čistá a nedotčená, vedou turistické cesty a cyklotrasy pouze při okrajových zalesněných plošinách. Do samotného údolí řeky Dyje se schází jen velmi výjimečně.

Jak se co nejvíce příblížit místní přírodě a bydlet blízko jejího srdce? Nejlepší volbou je najít si ubytování v chatě přímo v Podyjí. Jedině tak zažijete unikátní probouzení do nádherného prostředí a klidu.

Dyje z rakouské strany

Z druhé strany národního parku se nabízí daleko lepší podívaná. Přestože ani na rakouské straně není příliš mnoho značených cest podél břehu řeky, je toho zde k vidění daleko více. Můžete se vydat po značené cestě mezi Hardeggem a zříceninou hradu Kaja, která je dlouhá asi 12 km.

V Bítově se nudit nebudete

Hrad, přehrada, pláže, lesní stezky, rozhledna a sochy krkavců, tohle všechno musíte vidět v okolí vesnice Bítov. Jen kousek od vesnice se nachází hrad Bítov, ten je považován za nejstarší a nejromantičtější hrad na našem území.

Hrad Bítov je nejen krásný zvenku, ale také uvnitř, a proto je prohlídka téměř nutností. Je možné si zvolit z několika okruhů, které zahrnují interiéry, zbrojnici, hradní vězní, hladomornu a radní kapli. Během prohlídky je k vidění historický nábytek, kolekce netradičních osvětovatel nebo zoologická sbírka tuzemských i cizokrajných zvířat.

Vstupné na hrad se pohybuje od 60 Kč pro děti od 6 do 17 let, přes 160 Kč pro studenty, seniory a držitele ZTP až po 200 Kč pro dospělé. Otevírací doba se mění, ale vždy je otevřeno od 9 hodin do minimálně 16 hodin. V červenci a srpnu se zavírá až v 18 hodin. Přes zimní období je střídavě zavřeno, ale záleží podle prohlídkového okruhu, tak si to zkontrolujte na oficiálních stránkách. 

Nabízíme chaty a chalupy k pronájmu v České republice i na Slovensku. Najdete u nás různé typy ubytování, které vyhoví vašim potřebám. Prozkoumejte naše možnosti a rezervujte si svůj ideální pobyt ještě dnes!

Gránické údolí

Nedaleko Znojma se skrývá malebné údolí, kde se mísí historie a příroda. Znojmo a Hradiště zde stojí hrdě na protilehlých skalních kopcích a mezi nimi je Gránický potok, někdy nazývaný Hradnice. Tento potok kdysi dělil královské město Znojmo a křížovnické probošství (=budova, kde sídlí probošt, zastarale mnich) Hradiště a mnozí ho využili k tomu, aby zde získali azyl.

Pro milovníky procházek je tu tříkilometrová trasa lesoparkem. Můžete začít na parkovišti pod Hradištěm směrem k Znojemské přehradě. Perfektní pro cyklisty, rodiny s kočárkem nebo pěšky. A pokud máte chuť na kousek kultury, od Znojemského hradu můžete zamířit do Muzea motorismu. Během procházky narazíte na dvě útulné restaurace.

Pro rodiny s dětmi je tu přírodní dětský park, kde si mohou hrát a zkoušet své dovednosti, a pak mločí stezka s dřevěnými sochami zvířat. A v závěru výletu? Blízké centrum Znojma a zastávka turistického vláčku pro malý zážitek.

Hardeggská vyhlídka

Vyhlídka je na 90metrové vysoké skále a je jednou z nejkrásnějších vyhlídek z celého Národního parku Podyjí. Nezapomenutelný výhled se nabízí z dřevěného altánku. Co z vyhlídky můžete vidět? V každém ročním období jinak vypadající široké údolí řeky Dyje a také nejmenší rakouské město Hardegg.

Jak se k vyhlídce dostat? Přístup je možný po cestě, která vede z obce Čížov. Do této obce se může dojet automobilem, pak už se smí pokračovat pouze pěšky nebo na kole. Vstupné se žádné neplatí a cesta v průměru trvá kolem 1 hodiny.

Procházka ke Claryho kříži

Postavení kříže nad řekou Dyjí měl na svědomí hrabě Stanislav z Mnizsku. Procházka k tomuto místu začíná na náměstí ve Vranově a vede přes historickou cestu okolo kostela, kaple Nejsvětější Trojice a starého hřbitova. Z výšky můžete obdivovat údolí s výhledem na zámek a vzdálenější krajinu. Trasa pokračuje lesní pěšinou do vesničky Onšov a kolem kaple.

Nádherný výhled na Vranovskou přehradu a řeku Dyji je něco, co vás jednoznačně nadchne. Pro návrat zvolte méně náročnou cestu směrem k Švýcarské zátoce, kterou lemuje několik chatiček, až dorazíte k hrázi přehrady s možností se zde najíst. Nakonec vás zelená turistická stezka dovede zpět do Vranova nad Dyjí.

Vinařské Znojmo

Královské město Znojmo leží nad řekou Dyjí a považuje se za centrum Znojemské vinařské podobnosti. Centrum města je tvořeno kostely, úzkými a různě vedoucími uličkami, dechberoucími vyhlídkami a celé je obklopené zbytky po středověkých hradbách.

Centrum města připomíná bludiště, které je viditelné nejen na povrchu, ale také v podzemí. Znojemské podzemí patří mezi nejrozsáhlejší v Česku a tvoří ho kolem 30 km dlouhé chodby, které mohou být až ve 4 úrovních nad sebou. Právě podzemí je cílem rodin s dětmi a část trasy se nese ve strašidelném nebo pohádkovém stylu.

Vranov

Vranov je místo, na které vám jeden den stačit nebude. Ve Vranově nad Dyjí je zámek, památky, ale také Vranovská přehrada, která je lákadlem pro vodáky nebo celá řada vyhlídek v okolí města. Zámek jistě stojí za zmínku.

Státní zámek Vranov nad Dyjí je součástí Národního parku Podyjí a patří mezi nejhodnotnější světské stavby středoevropského baroka. Návštěvníci si užijí prohlídky autentických barokních interiérů a kaple a nastíněné vranovské zámecké bydlení z konce 18. stoleté a celého 19. století.Inspirujte se oblíbenými chatami