Kam na výlet ve Zlínském kraji?

město Zlín

Sháníte tipy na výlet ve Zlínském kraji? Jste na správném místě. Našli jsme pro vás několik super tipů pro celou rodinu. Čtěte dál a určitě najdete zajímavé místo i vy.

Základní info o Zlínském kraji

Čtvrtý nejmenší kraj vznikl v roce 2000 a jako jediný se nachází jen na Moravě. Zlínský kraj je kopcovitého charakteru s vrchovinami a pahorkatinami. I když je kraj malý a zabírá pouze 5 % ČR, najdete tu dvě CHKO - Bílé Karpaty a Beskydy

Kraj se skládá ze 4 okresů: Vsetín, Uherské Hradiště, Kroměříž a Zlín. Proč ho navštívit? Otázka by měla spíš znít Proč ne? Jenom zde se propojují vysoké hory, lázně, vinařská údolí, církevní památky a pozůstatky Velkomoravské říše. Ačkoliv jsou všechny kraje krásné, tento je jako stvořený pro ty, kteří rádi nasávají stále nové a nové poznatky a zároveň chtějí i sportovat. Na originalitě kraje se samozřejmě podílí i 3 národopisné celky - osobité Valašsko, plodná Haná a vlídné Slovácko.

Pronajměte si chatu nebo chalupu ve Zlínském kraji a zažijte i vy nevídanou dovolenou plnou aktivit, výletů, dobrého vína a jídla a pohodové atmosféry. Věřte, že se sem budete vracet pravidelně.

Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín

V původně renesančním zámku ze začátku 17. století najdete rozsáhlé Muzeum regionu Valašsko. Protože je zámek velmi pěkný, řekneme si něco bližšího i k němu. Z 60 metrů vysoké vyhlídky si Vsetín prohlédnete opravdu podrobně. Kromě expozic v interiéru zajděte prozkoumat templářský sklípek s hernou nebo akvárium řeky Bečvy a vycpaného Míšu z Brodské do věže. Tento medvěd v roce 2000 napáchal za 71 dní škody za 200 000 Kč! Lidí se nebál a to byl problém, protože se pohyboval v jejich blízkosti, aniž by měl nějaké zábrany. Ke svačině si pravidelně dával ovce, jedno tele, nespočet králíků a včelíny.

Zámek Vsetín

Co se týká muzea, to je rozprostřené hned v několika různých objektech - zámek Vsetín, hvězdárna Vsetín, zámek Kinských ve Valašském Meziříčí, kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí a zámek Lešná u Valašského Meziříčí. 

Na zámku Vsetín během roku najdete různé výstavy převážně zaměřené na etnografii, přírodovědu, historii a výtvarné umění. Pro zájemce o místní tradice, historii a specifika Valašska je perfektní moderní expozice Živá paměť regionu.

Zoologická zahrada Zlín

ZOO Zlín je okrasou celého kraje. Nachází se 10 km od centra města a je otevřena od roku 1948. Areál byl však založený již v roce 1805. 

Na rozloze 50 ha chová zoo skoro 1500 zvířat (226 druhů). Během návštěvy procestujete celý svět - Afriku, Asii, Austrálii, Ameriku i exotická zvířata v okolí zámku, např. aligátory, rejnoky, tučňáky. Mezi další perličky patří nosorožci, sloni afričtí, klokani nebo emu hnědý.

Baví vás i flóra? Ani o tu vás zoo neochudí, protože se pyšní rozsáhlými přírodními expozicemi a botanickou kolekcí. Rostliny mají navozovat atmosféru (biotop) jednotlivých světadílů. Průběžně se tu tvoří i velmi relaxační koutky plné zeleně.

Arcibiskupský zámek a zahrady

Rádi byste navštívili místo zapsané na seznam UNESCO? V tom případě zamiřte na Arcibiskupský zámek Kroměříž. Původní hrad byl postavený v 2. polovině 17. století jako letní sídlo arcibiskupů z Olomouce.

Jako návštěvník si můžete prohlédnout obytné místnosti a reprezentační sály plné předmětů a nábytku z 2. poloviny 18. století. Díky své jedinečnosti patří ve střední Evropě k těm nejdůležitějším a nejcennějším památkám. Ale to není vše, v zámecké obrazárně se nachází cca 85 000 opravdu vzácných uměleckých děl malířů z 15. až 18. století (od gotiky po rokoko) a v knihovně zase 88 000 svazků a 6 000 barokních hudebních skladeb.

V okolí zámku si pak projděte podzámeckou zahradu s romantickým parkem jako stvořeným pro klidnou procházku.

Zábavní park Gibon

Nacházíte se poblíž Valašského Meziříčí? Přibližně 15 km od něj si můžete s celou rodinou pořádně zamakat. Do Parku Gibon se vyplatí přijít s velkou dávkou energie, protože ji využijete v lanovém centru, na trampolínách nebo při minigolfu. To vám nestačí? Zkuste lukostřelbu, (aqua)zorbing a samozřejmě i trenažer býka. Aktivity jsou vhodné pro většinu věkových kategorií. 

V parku Gibon pravděpodobně strávíte půlku dne, tak si přibalte svačinu nebo si sedněte do restaurace a dejte si denní menu.  

Památník Velké Moravy - Cyrilometodějské centrum

Zajímá vás, jak se žilo na slovanském hradišti a jaké jsou dějiny Velkomoravské říše? V tom případě budete nadšení z památníku Velké Moravy situovaném v okrese Uherské Hradiště, Staré Město. 

Prohlédnout si můžete dobovou obuv, oblečení, šperky a pracovní nástroje. Kromě toho jsou k nahlédnutí archeologické nálezy staré 2 století a základ velkomoravského kostela. To vše vám přiblíží život Slovanů.

Připravené jsou různé expozice, ale nejnovější a nejmodernější je z roku 2022 s názvem Příběh Konstantina a Metoděje. Dozvíte se z ní, jaký život tito dva bratři vedli a co vše zvládli.

 Inspirujte se oblíbenými chatami