Kam v Moravskoslezském kraji na výlet

město Ostrava

Přemýšlíte, kam s dětmi v Moravskoslezském kraji? Připravili jsme pro vás několik pěkných tipů na zajímavá místa, kam se určitě vyplatí naplánovat výlet. Od zámků přes tradiční stavby po zábavní parky.

Žerotínský zámek v Novém Jičíně 

Navštivte Nový Jičín a naplánujte si návštěvu Žerotínského zámku, který zaujme díky 2 dominantním věžím. Celý zámek je sněhově bílý a působí opravdu romanticky. Původně to však byla dřevěná městská tvrz. Na začátku 16. století ji rodina Žerotínů přestavila v netradiční kamenný dům. Bohužel se z citadely s 9 věžemi dochovaly pouze 2 věže, ale to nevadí, protože zámek díky vlivu různých architektonických stylů - od renesance, přes baroko až po klasicismus a romantismus, zažil spoustu změn, které si můžete při návštěvě prohlédnout.

Aktuálně se v zámku pořádají různé akce, workshopy, vernisáže, edukativní programy a expozice.

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad ze 14. století, o kterém najdeme první zmínku už v roce 1297, získal v roce 1508 Jan Sedlnický a přestavěl na renesanční zámek. Víte, jaký je rozdíl mezi zámkem a hradem? Hrady mají původ ve středověku a chránily před válečnými útoky. Zámky sice také chrání, ale více sloužily k pohodlí a měly estetickou funkci. Když se vrátíme k Janu Sedlnickému, původní hrad nechal rozrůst o obytné a hospodářské budovy, zámeckou kapli, rytířský sál a dělovou baštu.

Slezskoostravský hrad

Zdroj foto: slezskoostravskyhrad.cz

Během třicetileté války došlo k rozsáhlému poškození, což ještě podpořila dlouhodobá těžba uhlí, požár, povodeň a bombardování. V polovině 20. století v důsledku dolování hrad poklesl o celých 16 metrů. V roce 1998 ho odkoupilo město Ostrava a po rozsáhlé rekonstrukci ho v roce 2004 zpřístupnilo veřejnosti.

Rozhledna Landek

Kam v ostravě? Rozhledna v Petřkovicích je ideální místo, když se chcete s celou rodinou podívat na Ostravu, její okolí a Beskydy. Vzhledem připomíná myslivecký posed a měří 7 metrů.

Rozhledna však není to jediné, co by vás mělo zajímat. Stejnojmenný vrchol díky místním bukům, které jsou staré až 150 let, spadá pod národní přírodní památky (NPP). Kromě buků tu najdete taky břízy, habry, javory, lípy a další stromy. A v posledních letech se zde kvůli čistšímu prostředí začíná dařit jedlím.

Hornické muzeum Landek park

Kousek od Ostravy stojí největší hornické muzeum v ČR, které bylo díky své jedinečnosti navrženo na seznam UNESCO.

Co na vás v muzeu čeká? Například rozsáhlá expozice plná zařízení, strojů, důlní lokomotivy, kombajny, umývárna či hornická řetízková šatna. Nejzajímavější je ale asi podzemní expozice. Zachovalý důl Anselm si zamilujete. Odvážní mohou sjet klecí z těžní věže a projít si 250 metrů chodeb a prozkoumat expozici s informacemi o těžbě uhlí v 18. až 20. století a důlními stroji. 

Expozice vás také seznámí s báňským záchranářstvím a památníkem horníků, rekonstrukcí sídliště lovců mamutů a historií důlní dopravy.

Bolatický skanzen

Zajímají vás lidová řemesla a tradice? V tom případě si naplánujte výlet do Bolatic u Opavy. Skanzen z roku 2002 vás seznámí se zachovalými příklady vesnického stavení, a to např. kuchyní, jizbou, stájí pro koně, prádelnou, chlévem a místností pro služku. Chybět nebudou ani řemeslné nástroje, stroje a kuchyňské a venkovní nářadí. Ve skanzenu se také konají tradičně a lidově zaměřené akce. Je otevřeno od června do září.

Bolatický skanzen

Zdroj foto: Bolatice.cz

Tarzanie - horský lanový park

Lanový park Tarzanie je největší lanový park v ČR. Nabízí zábavu dospělým, dětem, rodinám i skupinám přátel. Vybrat si můžete z 5 tras - dětská, junior, žlutá, zelená a černá. Nejdelší žlutá trasa má neuvěřitelných 560 cm! Pro odvážné a fyzicky zdatné je připravena černá trasa, kde najdete 35 překážek. Zelená trasa je středně těžká a na lezce čeká 42 překážek.

Průměrný čas strávený ve výšce se pohybuje od 50 minut až po 90 minut. Nejlehčí dětská trasa trvá asi 30 minut.

Cena za dítě je okolo 150 Kč až 240 Kč, dospělý zaplatí 350 Kč. Pokud si trasu zaplatíte ještě jednou, cena se znatelně snižuje. Kupujete rodinné vstupné? Ušetříte minimálně 80 Kč. Pokud vám lezení nestačilo, zkuste v areálu dalších 6 aktivit - trampolíny, bungee trampolíny, lezení po síti, powerfan a velká houpačka.

 

 Inspirujte se oblíbenými chatami