Poznejte Český Krumlov a okolí

Český Krumlov si na první pohled zamilujete a jestli se vám líbí historické centrum Prahy, pak se vám bude líbit i centrum Českého Krumlova. Díky různěvedoucím středověkým uličkám, zámku a řece Vltavě se mu říká malá Praha a je toho daleko více, co mají tato dvě města společné. Takže jaké tipy na výlety po Českém Krumlově a okolí doporučujeme? Přečtěte si článek a věříme, že si nějaký výlet naplánujete už na další víkend. 

Českokrumlovsko si snadno získá i vaše srdce

Českokrumlovsko je historický region v Jihočeském kraji, který se rozkládá na obou březích řeky Vltavy. Jeho centrem je historické město Český Krumlov, které je zapsáno (od roku 1992) na seznamu světového dědictví UNESCO.

Historie Českokrumlovska sahá až do pravěku. V 11. století zde vzniklo hradní sídlo, které se postupně rozrůstalo a stalo se jedním z nejvýznamnějších panství v českých zemích. V 16. století se Český Krumlov stal majetkem rodu Rožmberků, který zde vybudoval rozsáhlý renesanční zámek. V 17. století se zámek stal majetkem rodu Eggenbergů a v 18. století rodu Schwarzenbergů.

Příroda Českokrumlovska je bohatá na přírodní krásy. Nachází se zde řada chráněných území, včetně Národního parku Šumava, CHKO Blanský les a CHKO Novohradské hory. Mezi nejvýznamnější přírodní zajímavosti patří například Lipenské jezero, národní přírodní rezervace Čertova stěna, a národní přírodní rezervace Boubínský prales.

Nebudeme lhát, máte toho hodně před sebou. A proto doporučujeme najít si u nás ubytování v Českém Krumlově a užít si zde klidný (nebo naopak aktivní) víkend nebo týden.

Zámek a otáčivé hlediště

To, co MUSÍTE v tomto městě vidět, je hrad a zámek s krásnou věží. Při prohlídkách se rozhodně nudit nebudete. Projdete si Maškarní sál, zámecké divadlo a jednu z nejzachovalejších barokních scén na světě.

Ke krumlovského zámku neodmyslitelně patří medvědi, kteří na zámku žijí už z dob posledních Rožmberků. Navštívit je také možné lapidárium, Plášťový most a zámeckou zahradu s jedinečným přírodním divadlem a otáčivým hledištěm.

Otáčivé hlediště je světový unikát a nachází se v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov. Jedinečnou atmosféru otáčení dodává také prostředí, které je tvořené zámeckou zahradou a letohrádkem Bellarie.

Kde se objevují planetky?

Kleť je nejvyšší horou Blanského lesa a je součástí Šumavského podhůří. Nachází se 6 km od Českého Krumlova a je to krásné místo na celodenní výlet. Jednak proto, že je to procházka krásnou přírodou a také protože na vrcholu hory najdete nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách. Jmenuje se Josefova věž a spolu s ní je na hoře Tereziina chata – roubená horská chata s restaurací zařazena mezi kulturní památky.

Cestou na vrchol hory se rozhodně zastavte u nejvýše položených slunečních hodin v Čechách a televizního vysílače pro jižní Čechy, který je vysoký 175 metrů a byl postavený v roce 1978. Za návštěvu také stojí hvězdárna, která je kousek pod vrcholem a patří mezi světovou špičku v oblasti zkoumání planetek.

Klášter Zlatá Koruna

Klášter Zlatá Koruna je rozsáhlý cisterciánský klášter a patří k největším a nejzachovalejším klášterům na našem území. Byla založený v roce 1263 českým králem Přemyslem Otakarem II. Gotický klášter se stavěl více jak 100 let a postupně byl ještě rozšiřován. Zrušen byl až v roce 1785 Josefem II. Dnes je klášter přístupný veřejnosti a je v něm umístěná expozice jihočeského písemnictví.

Zábava na Lipně

Lipenské jezero je vzdálené pouze 22 km a patří k velkým lákadlům při návštěvě Českého Krumlova. Jezero je oblíbené pro své všestranné využití. Zábavu si zde najdou jak rekreanti, tak i rybáři, turisti a milovníci letních i zimních sportů.

Celoročně se mohou návštěvníci věnovat pěší turistice, cykloturistice, v létě pak vodním sportům a koupání, na podzim houbaření a v zimě lyžování, snowboardingu nebo bruslení.

Lipno je na turisty náležitě připravené a není tak problém najít zde ubytování a restaurace.
 

 

Hořice na Šumavě

Hořice, obec ležící v nadmořské výšce 700 m, má bohatou historii sahající až do roku 1272. Historické centrum je ozdobeno gotickým kostelem z roku 1487, v němž se nachází oltář sv. Kateřiny, patronky horníků. Toto město je také známé svými pašijovými hrami, které zobrazují scény ze Starého a Nového zákona.

Ačkoli byly tyto hry tradicí od roku 1816 až do roku 1947, pokus o jejich obnovu po válce v českém jazyce nebyl úspěšný. Až v roce 1991 byly hry obnoveny místními ochotníky. Historie obce je také spojena s filmem, když zde byl natočen první film zachycující pašijové hry. V roce 1948 byl v Hořicích objeven vzácný bronzový poklad datovaný do let 1300–1000 př. n. l., který je nyní vystaven v českokrumlovském muzeu. Pro milovníky techniky je zde také muzeum radiopřijímačů, které nabízí návštěvníkům pohled do historie rádiové techniky.

Vodácký Vyšší Brod

Vyšší Brod bylo místo známé pro výrobu vorů plujících po Vltavě směrem do Prahy. V současné době je Vyšší Brod výchozí místo pro vodáky, kteří se rozhodli pro sjetí Vltavy. Při zastávce tohoto města nesmíte vynechat gotický kostel sv. Bartoloměje, radnici a kašnu a samozřejmě klášterní komplex založený Vokem z Rožmberka v roce 1259, který dnes slouží řeholníkům.

V areálu kláštera je kostel Nanebevzetí P. Marie, Poštovní muzeum, kaple sv. Anny a v mariánské kapli obraz Vyšebrodské madony. Komplex je opravdu rozsáhlý, také se v něm nachází Vyšebrodská knihovna s více jak 70 tisíci vzácnými knihami, obrazárna a rajská zahrada.

Dívčí kámen

Dívčí Kámen, známý také jako Menštejn nebo Maidštejn, je zřícenina středověkého hradu na skále nad soutokem řeky Vltavy a Křemežského potoka, nedaleko Zlaté Koruny. Hrad byl založen v roce 1349 syny Petra I. z Rožmberka, konkrétně bratry Janem, Joštěm, Petrem a Oldřichem. Byl to moderní a pohodlný hrad, ale nikdy se nestal trvalým sídlem pánů z Rožmberka. Sloužil především jako správní centrum přilehlého panství.

Významným historickým momentem bylo věznění krále Václava IV. v roce 1394. V průběhu let hrad chátral, zejména po roce 1506, kdy Petr z Rožmberka přestěhoval veškeré vybavení do Českého Krumlova. Po třicetileté válce byl hrad opuštěn.

V 20. století se začal objevovat zájem o jeho zachování. V roce 2005 byl hrad převeden na obec Křemže, která se o něj stará dodnes. Pro návštěvníky je to fascinující místo s bohatou historií a nádherným výhledem na okolní krajinu.



Inspirujte se oblíbenými chatami